23 Eylül ekinoksu nedir, önemi ne?

Ekinoks, gündüz ile gecenin eşit sürelerde olduğu ve mevsim değişikliklerinin habercisi olarak kabul edilen önemli bir doğa olayıdır. Bu olay, her yıl iki kez gerçekleşir: biri ilkbaharın başlangıcını müjdeleyen 21 Mart'ta, diğeri ise sonbaharın habercisi olan 23 Eylül'de gerçekleşir. Peki, 23 Eylül ekinoksu nedir, önemi ne? İşte, 23 Eylül ekinoksu hakkında bilmeniz gerekenler...

23 Eylül'de meydana gelen ekinoks, gün ve gece arasındaki dengeyi simgeler. Bu doğa olayı her yıl 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde gerçekleşir. 23 Eylül ekinoksu, sonbaharın başlangıcını işaret eder ve doğadaki bazı belirgin değişikliklere yol açar. Peki, 23 Eylül ekinoksu nedir, önemi ne? Detaylar haberimizde...

23 Eylül ekinoksu nedir, önemi ne?

EKİNOKS NEDİR?

Ekinoks, kelime anlamıyla "gündüz ve gece eşitliği" anlamına gelir. Bu doğa olayı, Güneş'in Dünya'ya düşen ışınlarının Ekvator çizgisine dik düştüğü anı ifade eder. Ekinoks anı, hem ilkbahar hem de sonbahar mevsimlerinin başlangıcını temsil eder. İşte ekinoksun tarihleri ve hem Kuzey Yarım Küre hem de Güney Yarım Küre için anlamları:

  • 21 Mart Ekinoksu: Kuzey Yarım Küre için ilkbaharın başlangıcını işaret ederken, Güney Yarım Küre için sonbaharı müjdeleyen bir andır.

  • 23 Eylül Ekinoksu: Kuzey Yarım Küre için sonbaharın başlangıcını temsil ederken, Güney Yarım Küre için ise ilkbaharı müjdeleyen bir döneme işaret eder.

Ekinoks tarihleri, her iki yarım kürenin mevsimlerinin başlangıcını belirler ve bu tarihlerde Dünya'da bazı belirgin olaylar meydana gelir.

EKİNOKSUN ÖNEMİ NEDİR, ETKİLERİ NELER?

23 Eylül Ekinoksu'nun bazı belirgin etkileri vardır:

  • Bu tarihte Güneş, öğle saatlerinde Ekvator'a dik açıyla düşer, bu da Ekvator çevresinde gölge boyunun sıfır olduğu anlamına gelir.

  • 23 Eylül Ekinoksu sonrasında, Güneş ışınları Güney Yarım Küre'nin güney yarısına doğru düşmeye başlar ve bu, Güney Yarım Küre için ilkbaharın başladığını gösterirken, Kuzey Yarım Küre için ise sonbaharın habercisidir.

  • Güney Yarım Küre'de, 23 Eylül Ekinoksu sonrasında gündüzler geceye göre uzamaya başlar, ancak Kuzey Yarım Küre için tam tersi geçerlidir.

  • Dünya'nın her iki kutup noktasına teğet geçen aydınlanma çemberi sayesinde, her iki kutup noktasında da Güneş görülür.

21 Mart ve 23 Eylül ekinoksları, Dünya'nın mevsimsel döngülerinin belirleyicisi olarak önemli rol oynar. 

23 Eylül ekinoksu nedir, önemi ne? ile ilgili etiketler 23 Eylül
GÜNÜN VİDEOSU

İşte 5.1 büyüklüğündeki deprem sırasında Bursa'da yaşanan panik anı!

Merkez üssü Marmara Denizi Gemlik Körfezi olan 5.1 büyüklüğünde deprem sırasında Bursa'da panik anları güvenlik kameralarına böyle yansıdı.