2023 seçimleri için flaş iddia! Erken seçim mi geliyor?

Seçimler için geri sayım devam ederken Cumhur İttifakı ve Altılı Masa çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle Cumhur İttifakı tarafı seçimin kendi tarihinde yapılacağı ifade edilirken gündeme bomba bir iddia düştü. Gazeteci Hacı Yakışıklı seçim tarihini açıkladı.

Gazeteci Hacı Yakışıklı, tv100.com'daki bugünkü ilk yazısında seçim tarihini açıkladı ve HDP'nin kapatılıp kapatılmayacağı konusunda kulis bilgisini aktardı.

TV100.COM YAZARI HACI YAKIŞIKLI'NIN SEÇİM MAYISTA HDP'Y EKAPATMA YOK BAŞLIKLI YAZISI

Cumhur İttifakı cephesi AK Parti, MHP ve BBP olarak TBMM milletvekili seçimi için ayrı ayrı kendi "600 kişilik" listeleriyle seçmen karşısına çıkacaklar.

Özellikle AK Parti listelerinde yüzde 50’nin üzerinde bir değişiklik olacağı konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı adayı hususunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Adayımız belli, kararımız net" mitinglerini uzun zamandır yapıyor.

Cumhur İttifakı cephesinde seçim startı çoktan verildi. Neredeyse tüm sistem net, her şey açık ve ortada!

Konuştuğum bütün ciddi araştırmacılar AK Parti’nin oylarının son altı ayın zirvesinde olduğunu söylüyor. İstatistikler birbirine yakın olduğu için bu çıkarımı doğru buluyorum.

2023 seçimleri Mayıs'ta da olabilir.

“DEJAVU MASASI"

“Flu alanlar, öngörülemeyen adımlar” Millet İttifakı cephesinin prestijini aşağı çekmiş durumda!

CHP-İYİ Parti “ortak" gibi davranmıyor.

Bununla birlikte CHP'de dramatik bir oy kaybı beklenmiyor; ancak İYİ Parti yükseliş trendini kaybetti.

Yükseliyor muydu? Evet, her ne kadar yüzde 15 bandını hiç görmemiş olsa da İYİ Parti’de bir yükselme ivmesi hâkimdi. "CHP-İYİ Parti" milletvekillerinin karşılıklı atışması İYİ Parti aleyhine oldu. "Merkez sağ" hayali suya düştü.

DEVA, Gelecek, Saadet, DP şu anda seçilecek yerden “milletvekili kontenjanı” istiyor. Kimden? CHP'den! Ancak istedikleri sayı çok yüksek! Bu iş çok karışık ve siyasi etik açısından sıkıntılı; daha sonra uzunca bahsederim.

“HDP KAPANIR MI?”

Avrupa'da siyaset yapan bir parti olsa ve Avrupa askerlerini öldüren bir terör örgütünü savunan bir parti olsa 40 defa kapatılırdı!

Peki, Ankara koridorlarında durum nedir?

HDP'nin kapanmasından ziyade bazı isimlere siyasi yasak gelmesi ve hazine yardımının belli ölçülerde kesilmesi bekleniyor. Bunu bir siyasi partinin görüşü olarak yazmıyorum. Siyaset uzmanları genelde bu görüşe sahip.

Neticede kararı verecek olan siyaset değil adalet; yani Anayasa Mahkemesi olacak!

AYM'nin kararının seçim öncesi çıkması biraz zor gibi; çünkü HDP'nin kendi savunmasını vermesi bile aylar sürdü! Ek süreler, görüşler, savunmalar derken bu iş 2023 sonuna kalabilir. Yine de söz AYM'de; ben sadece kulislerde konuşulanları aktarmakla mükellefim.

“KABİNEDE SON DURUM”

Artık hiç kimse "kabine değişikliği" demiyor. Ancak bu durum “bir bakanlık” değişimi olmayacağı anlamına gelmiyor. Türkiye'nin 99 yıllık tarihinin en sağlam hükümet kabinesi dört yılı aşkın süredir görev yapıyor.

Recep Tayyip Erdoğan’ın kurduğu “Cumhurbaşkanlığı Kabinesi" sanki şampiyonlar ligi gibi; fakat her ligde yorulan oyuncular bazen değiştirilir.

Seçime altı ay kala "mini revizyon" gelse bile çok sınırlı ve kamuoyunu olumsuz etkileyecek düzeyde olmaz. "Şu bakan değişir" diye ahkam kesecek de değilim.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

2023 seçimleri için flaş iddia! Erken seçim mi geliyor? ile ilgili etiketler
GÜNÜN VİDEOSU

Murat Kurum gençlerle PlayStation oynadı... "Yapıyoruz bu sporu"

İBB Başkan adayı Murat Kurum, gençlerle bir araya gelip PlayStation oynadı. Eğlenceli anları Kurum, sosyal medya hesabından "Yapıyoruz bu sporu" notuyla paylaştı.