"2023 seçimi gidiyor, siz meleklerin cinsiyetini tartışıyorsun" isyanı!

T24 yazarına göre, güçlendirilmiş parlamenter sistem muhalefete seçim kazandırmaz: "Erken seçim olursa iyot gibi açıkta kalırsınız!"

2023 seçimlerine, "Başkanlık sistemini kaldırarak, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçme" vaadiyle gitmeye hazırlanan 6 muhalefet partisi, bu konudaki çalışmalarını tamamladı.

CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti liderlerinin kısa süre içinde bir araya gelerek, ortak metni kamuoyuna açıklamaları bekleniyor.

Ancak aylardır süren bu çalışma muhalefet medyasında bazı endişelere de neden oldu.

T24 Yazarı Mehmet Y. Yılmaz, muhalafet partilerinin seçim vaadi olarak aylardır "güçlendirilmiş parlamenter sistem" modeli üzerinde çalışmalarını, "meleklerin cinsiyetini tartışmaya" benzetti!

Sistem düzenlemesi vaadi ile seçimin kazanılamayacağını belirten Yılmaz, Millet İttifakı'nın ekonomik gelişmelere yoğunlaşması gerektiğini ifade ederek; "Bugünkü araştırmalar, Cumhurbaşkanı seçiminin sonucunun çantada keklik olmadığını ortaya koyuyor." diye yazdı.

T24 yazarı bu noktada muhalefetin hazırlıksız olduğunu savunarak "İktidar bir de sizin aklınıza uyar ve erken seçim kararı alırsa iyot gibi açıkta kalırsınız; kızacağınızı biliyorum ama söylemiş olayım." ifadelerini kullandı.

Yılmaz şunları kaydetti;

"Muhalefetin, gelecek seçimlere bir Anayasa değişikliği önerisi ile gitme kararlılığında olduğu anlaşılıyor.

Bugünkü biçimiyle Başkanlık sistemi, Türkiye'nin en önemli sorunu elbette; çünkü bütün sorunların anası o.

Ancak bu tartışma, bugün için bana, Bizans batarken sürdürülen meleklerin cinsiyeti tartışmasını çağrıştırıyor.

Muhalefet elbette böyle bir hazırlık da yapmalıydı ancak bununla seçim filan kazanılmaz, bunu söylemiş olayım.

Muhalefet partilerinin, yeryüzüne intikal etmelerinde fayda görüyorum.
Bugünkü araştırmalar, Cumhurbaşkanı seçiminin sonucunun çantada keklik olmadığını ortaya koyuyor.

Araştırmalarda AKP'den uzaklaşmış gibi görünen kitle, muhalefet partilerinden hiçbirine yönelmiyor.

Bu uzaklaşmayı, muhalefeti tercih kararına yönlendirecek şey ise yeni Anayasa vaatlerinden çok, ekonomiyle ilgili olmalı.

Çünkü uzaklaşmanın temel nedeni ekonomik.

Öte yandan TBMM seçiminde de muhalefetin Anayasa'yı değiştirecek bir çoğunluğa ulaşabilme olasılığı neredeyse mümkün değil.

Bir mucize olur hem cumhurbaşkanı seçimini hem de TBMM'de Anayasa değiştirecek çoğunluğu muhalefet elde edebilirse, bugün yapılan hazırlığın bir anlamı olabilir.

Bunların dışındaki seçim sonuçlarında bu hazırlık, arşiv süsler.

Muhalefetin şu anda yapması gereken şey, hayali bir Anayasa değişikliği için enerji harcamak olmamalıdır."

"ERDOĞAN BAŞBAKAN OLARAK GELİR!"

Muhalefetin cumhurbaşkanı adayının seçimi kazanması halinde bir koalisyon Cumhurbaşkanı olarak icranın başında olacağını belirten Yılmaz bu konudaki endişelerini ise şöyle paylaştı; 

"Anayasa'yı değiştirecek çoğunluğa ulaşılsa bile neresinden baksanız bir seneye yakın bir süre o Cumhurbaşkanı bir icraat yapmak zorunda.

Yapamadığı takdirde, Erdoğan bir yıl sonra yeniden seçilir, bu kez Başbakan olarak yeniden iktidara gelir."

YAZININ TAMAMI İÇİN...

 

"2023 seçimi gidiyor, siz meleklerin cinsiyetini tartışıyorsun" isyanı! ile ilgili etiketler Cumhurbaşkanı Erdoğan ak porti muhalefet sistem mehmet y. yılmaz
GÜNÜN VİDEOSU

Teslim olan PKK'lı teröristler hakkında çarpıcı gerçek ortaya çıktı! Açlıktan bağırsakları delinmiş

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde mağaradan çıkarak teslim olan teröristler ile ilgili çarpıcı gerçekler ortaya çıktı. Sefalet içinde yaşadıkları öğrenilen teröristlerin açlıktan bağırsakları delinmiş.