20 metrelik uçurumda kabus dolu 15 saat...

Kastamonu’nun Doğanyurt ilçesinde yatsı namazının ardından evine gitmek isteyen çift, ormanlık alanda yaklaşık 20 metrelik uçuruma yuvarlandı. 15 saat boyunca korna çalarak, gürültü yaparak kurtarılmayı bekleyen çiftten yaşlı adam hayatını kaybederken, kurtulan eşi tedavisinin ardından hastaneden taburcu oldu. Kazadan sağ kurtulan Zarife Gün, çöpten su içerek hayatta kalabildiğini ve eşiyle sabaha kadar sohbet edip birbirlerinden helallik istediklerini söyledi.

Kastamonu’nun Doğanyurt ilçesine bağlı Çakırlı köyünde ikamet eden Mustafa Gün (69),yatsı namazının ardından eşi Zarife Gün (57) ile birlikte İlyasbey köyündeki evine gitmek istedi. Mustafa Gün’ün kullandığı sepetli motosiklet, İnebolu-Cide karayolu Belyaka köyü yakınlarında 20 metrelik uçuruma yuvarlandı. Kazada Mustafa Gün uçurumun 12'nci metresinde motosikletin altında kalarak sıkışırken, eşi Zarife Gün de 20 metre aşağıya düştü.

20 metrelik uçurumda kabus dolu 15 saat...

SESLERİNİ KİMSEYE DUYURAMADILAR

Motosikletin altında kalan eşine ulaşamayan Zarife Gün, gecenin karanlığında da yola çıkamayınca yaklaşık 15 saat boyunca ormanda mahsur kaldılar. Korna çalarak, gürültü yapıp bağırarak yardım çağrılarına rağmen seslerini duyuramayan çifti, sabah saatlerinde yoldan geçen bir vatandaş fark etti.

20 metrelik uçurumda kabus dolu 15 saat... - Resim : 2

KOCASI YAŞAM MÜCADELESİNİ KAYBETTİ

İhbar üzerine olay yerine gelen 112 Acil Servis ekipleri yaralı çifti Doğanyurt Devlet Hastanesi'nde ilk müdahalesini yaptıktan sonra İnebolu Devlet Hastanesi'ne kaldırdı. Buradaki müdahalenin ardından yaralı çift, Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Ormanda uçurumda 15 saat boyunca motosikletin altında kalarak yaşam mücadelesi veren Mustafa Gün, tüm çabalara rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kazada yaralanan Zarife Gün ise tedavisinin ardından taburcu edildi.

20 metrelik uçurumda kabus dolu 15 saat... - Resim : 3

"EŞİME YARDIM ULAŞTIRAMADIM"

Aracın bir anda yuvarlandığını söyleyen Zarife Gün, “İki takla attı, üçüncü taklayı atınca 'Allah’ım' dedim sonra araba durdu. Eşim başladı ağlamaya, sonra benden yardım istedi. Ben yardım ulaştıramadım. 'Beni kurtar, bu dalı kes, yan tarafa doğru git, ne yap et bir çözüm bul' dedi. Ben bulamadım, Allah’tan yardım istedim. Hiçbir yırtıcı hayvan yanımıza gelmedi, olduğumuz yerde sabaha kadar hayvanlar bağırdı.

20 metrelik uçurumda kabus dolu 15 saat... - Resim : 4

"SÜREKLİ 'BENİ KURTAR' DİYE ÇAĞIRIYORDU"

'Aşağıya doğru gidip bir çözüm yolu bul. Belki başka yerlerden ulaşırsın' dedi. Ben aşağıya doğru giderken düştüm. 'Dikkat et, fazla aşağıya gitme. Denize gidersin' dedi. Döndüm oradan. Her yer kayıyor. Ben ne yaptıysam bir türlü ulaşamadım. Sürekli, 'gel beni kurtar' diye çağırıyordu. Korna çalıyoruz, bağırıyoruz, bir süre geçince tekrar bağırıyoruz, 'Yardım edin can kurtaran yok mu?' diyoruz. Araçlar hızla geçiyor” dedi.

20 metrelik uçurumda kabus dolu 15 saat... - Resim : 5

"BİRAZ SU BULDUM, ÇÖPTEN SU İÇTİM"

Düştüğü yerin biraz aşağısında su bulduğunu ve çöpten su içtiğini belirten Zarife Gün, “Ormanın içi, her yer diken. Onun başında bekledim. Sonra birisi geldi, 'Ben sağlık ekiplerini aradım' dedi. Sağlık ekipleri geldi, bir zaman onlar da aşağıya inemedi. Sonra dozer çağırdılar, büyük kepçe ile 2-3 sefer çektiler ancak motoru çıkartabildiler. Motoru zorla yukarıya ulaştırdılar. Sağlıkçılar gelip beni kurtardılar. O doktordan Allah bin kere razı olsun. Kastamonu’da eşimi kaybettim, ben ise yaralı kurtuldum” diye konuştu.

"BU YOLU ACİL OLARAK YAPSINLAR"

Yolların yapılmasını ve başka canların yanmamasını isteyen Zarife Gün, “Başka canlar yanmasın, bizim canımız yandı ben ömür boyu artık bunu unutamayacak şekilde yaşarım. Bu yolu acil olarak yapsınlar” dedi.

20 metrelik uçurumda kabus dolu 15 saat... - Resim : 6

"BABAM MOTORUN ALTINDA KALIYOR"

Kazada hayatını kaybeden Mustafa Gün’ün oğlu Selçuk Gün ise, "Annem ve babam, perşembe gecesi yatsı namazının ardından evimize giderken Belyaka köyünde kaza geçiriyorlar. Motorla şarampole yuvarlanıyorlar. Babam motorun altında kalıyor, karnına da küçük bir dalın battığı söyleniyor. Babam bir türlü motoru üzerinden kaldıramıyor, annemden yardım istiyor. Motorun selektörünü açıp yardım istiyor, kornasına basıyorlar. Babam, 'yanıma gel, bana yardım et' diyor. Bir türlü annem yardım edemiyor, yokuştan yukarı çıkamıyor. Can havliyle gecenin karanlığında çıkamıyor. Gece boyunca yanına iki defa çıkabilmiş, yardım getirmeye giderken bir kez daha yuvarlanıyor. Burada yolu bulamıyor. Nitekim babama da yardımcı olamıyor. İkisi de bu arada bağırıyor bize yardım edin diye. Kornoya basıp selektör de yakıyorlar ama kimse duymuyor” diye konuştu.

"İMZA TOPLADIK AMA ÇÖZÜM OLMADI"

Kazada telefonun savrulduğunu ve bulamadıklarını anlatan Selçuk Gün, “Sabaha kadar ağlaşarak birbirlerinden helallik istiyorlar. Birbirlerine yardım etmek istiyorlar ama ne yapsalar kavuşamıyorlar. Babamın İnebolu’ya kadar bilincinin açık olduğunu, ondan sonra kapandığını söylediler. Babam, doğduğu köyün yolunda hayatını kaybetti. Bizler, yıllardır yollarımızı yaptırmak için defalarca imza toplayıp başvuruda bulunduk.

20 metrelik uçurumda kabus dolu 15 saat... - Resim : 7

"İKİ ARAÇ YAN YANA GEÇEMİYOR"

Yollarımız dar, iki araç yan yana geçemiyor. En azından bir bariyer yapılsın, hiçbirinden sonuç alamadık. 20 yıl önce nasıl bir yol var ise şimdi de aynı yol var, hiçbir değişiklik olmadı. Yetkililere sesleniyorum, başka kazalar olmasın, bizden başkasının canı yanmasın. En azından bariyer olsa ufak araçlar bariyerleri aşamazlar” dedi.

İHA

 

20 metrelik uçurumda kabus dolu 15 saat... ile ilgili etiketler Kastamonu kaza uçurum

Sitene Ekle