2. Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Yarışmaları için başvurular başladı

Ahilik ve Ahi Evran’ın tanıtılması, anlaşılması, yaşattığı evrensel değerlerin hatırlatılması amacıyla 2.'si düzenlenecek olan Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Yarışmaları için başvurular başladı.

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı(TDPV); şiir, resim, masal/öykü, deneme, makale, senaryo, kısa film ve çizgi karakter kategorilerinde, "2. Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Yarışmaları" başlattı.

Bu yarışmalarla, ahilik teşkilatı ve bu teşkilatın kurucusu Ahi Evran'ın tanıtılması, anlaşılması, yaşattığı evrensel değerlerin ve prensiplerin hatırlatılması ve günümüz dünyasına ışık tutmasına katkı sağlanması hedefleniyor.

HER YAŞ GRUBU KATILABİLECEK

Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, Bosna Hersek, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya, Kosova, Özbekistan, Romanya ve Türkmenistan'dan her yaş grubundan kişiler yarışmalara katılabilecek.

6-11 yaşları arasındaki ilkokul öğrencileri resim,
10-15 yaşları arasındaki ortaokul öğrencileri resim ve masal/öykü,
14-19 yaşları arasındaki lise öğrencileri ise resim, deneme ve şiir kategorilerindeki eserleri ile yarışmalara başvurabilecek.

SON BAŞVURU TARİHİ 30 HAZİRAN

Başvuru ve değerlendirme süreçleri, "www.ahievran.org" internet sitesi üzerinden yürütülecek yarışmalara, 30 HAZİRAN 2023'ye kadar başvuru yapılabilecek.

ESERLERİ JÜRİ DEĞERLENDİRECEK

Yarışmalara sunulan eserleri, önce Ahilik konusunda bilgi ve tecrübeye sahip akademisyenlerin yer aldığı Danışma Kurulu inceleyecek. Danışma Kurulunun ön onayından geçen eserler, jüri üyeleri tarafından belirlenen değerlendirme kriterleri esas alınarak puanlanacak.

2. Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Yarışmaları için başvurular başladı ile ilgili etiketler Kültür ve Turizm Bakanlığı