17 yaşındaki korsan Marmara Üniversitesi'ni hack'ledi! SMS ile uyardı: Devlete zarar vermem, sadece...

Marmara Üniversitesi'nde 15 Eylül'de 5 bin kişinin verilerinin sızması skandalının detayları ortaya çıktı. 17 yaşındaki YUBA rumuzlu bilgisayar korsanının üniversitenin sistemini hack'lediği öğrenildi. SMS ile üniversiteyi uyaran hacker, “Devlete zarar verecek bir şey yapmıyorum, açık buldum hack’ledim. Açığı söyleyeyim kapatın” dedi

Veri sızıntısının bu seferki adresi Marmara Üniversitesi oldu.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu'nun (KVKK) yayınladığı 'veri ihlali bildirimi'ne göre, 15 Eylül'de üniversitenin Bilgi Yönetim Sistemi içerisinde bulunan SMS gönderim servisindeki yetkili kullanıcı hesabı, 17 yaşındaki 'YUBA' rumuzlu bilgisayar korsanı tarafından ele geçirildi.

5 BİN 698 KİŞİNİN BİLGİLERİ ALINDI

Sabah'ın haberine göre ele geçirilen ve yeni kullanıcı hesapları tanımlama yetkisi olan hesaptan 3 yeni kullanıcı hesabı tanımı yapıldığı da tespit edildi. Çalışanlar ve kullanıcılardan oluşan toplam 5 bin 698 kişinin bilgilerinin alındığı belirlendi. Sızıntının bildirilmesinin ardından KVKK, Marmara Üniversitesi'nce yapılan ihlal bildirimini ilan ederken ihlale ilişkin inceleme başlattı.

 17 yaşındaki korsan Marmara Üniversitesi'ni hack'ledi! SMS ile uyardı: Devlete zarar vermem, sadece...

ÖNCE HACK'LEDİ SONRA SMS GÖNDERDİ

Üniversitenin veri sistemini hack'leyen 'YUBA'nın SMS ile yetkilileri uyardığı ortaya çıktı. 'YUBA' mesajında yetkililere şöyle seslendi:

"Merhaba sayın Marmara Üniversitesi. Ben YUBA, 17 yaşında bilgisayar korsanıyım. Fakat devletime zarar verecek hiçbir şey yapmıyorum. Sadece web sitesinde açık buldum ve hack'ledim. Yüksek risk içeren bir açık. Yetkili kişi lütfen benimle irtibata geçsin. Açığı söyleyeyim, kapatın."

17 yaşındaki korsan Marmara Üniversitesi'ni hack'ledi! SMS ile uyardı: Devlete zarar vermem, sadece... ile ilgili etiketler Marmara Üniversitesi hack hacker YUBA korsan veri
GÜNÜN VİDEOSU

Tartıştığı adamı zıpkınla vurdu: Yaralı şahıs isyan etti: "Silah sık, bıçakla, bu ne lan?"

İstanbul'da 'yok artık' diyeceğiniz bir olay yaşandı. Yeşilköy Sahili'nde çıkan tartışmada, bir şahıs diğerini bacağından zıpkınla vurdu. Yaralı şahıs ambulansa taşınırken "Silah sık silah, bıçakla, bu ne lan" diye isyan etti.