16 yaşındaki kızın cansız bedeni 10 gün sonra teslim edildi: Çok sayıda darp izi var

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi nedeniyle protestolar devam ederken bir şiddet haberi daha geldi. Protestolara katılan 16 yaşındaki Nika Shakarami'nin cansız bedeni kaybolduktan 10 sonra darp edilmiş halde bulundu. Acılı aile, kızlarının cansız bedeninin güvenlik güçleri tarafından çalındığını iddia ediyor.

Mahsa Amini'nin ahlak polisi tarafından öldürülmesinin ardından yaygın protestolar ülkeyi sarsmaya devam ederken, genç bir göstericinin ölümü protestoları yeniden alevlendirdi.

Nika Shakarami adlı genç kız, ilk olarak 20 Eylül'de Tahran'da bir gösteriye katıldıktan sonra arkadaşına güvenlik güçleri tarafından takip edildiğini söyledikten sonra kayboldu.

16 yaşındaki Shakarami’nin ailesi, kızlarının cesedini Tahran’daki bir morgda buldu. Shakarami’nin bir akrabası, genç kızı morgta teşhis etmek için sadece bir an yüzünü görmelerine izin verildiğini söyledi.

16 yaşındaki kızın cansız bedeni 10 gün sonra teslim edildi: Çok sayıda darp izi var

Shakami’nin ölüm haberi üzerine paylaşım yapan İranlı gazeteci Masih Alinejad, ailenin genç kızın kafatasının çok sayıda darbe sonucu ezildiğini ve burnun kırıldığını söylediğini aktardı.

Shakami’nin cesedi hafta sonu babasının memleketi olan Khorramabad'a gönderildi. Ancak, BBC’ye konuşan aileye yakın kaynaklar cesedin daha sonra kaçırıldığını ve yakındaki Veysian kasabasına gönderildiğini söyledi.

Diğer taraftan, İran'da Mahsa Emini'nin ölümü sonrası başlayan protestolar 19. gününe girerken ülkedeki birçok üniversitede bugün de gösteriler devam etti.

16 yaşındaki kızın cansız bedeni 10 gün sonra teslim edildi: Çok sayıda darp izi var - Resim : 2

İslami Kuruluşlar Öğrenci Birliğinin Telegram hesabından yayımlanan görüntülere göre, protestocu öğrenciler başta Tahran'daki Şerif Teknoloji Üniversitesi olmak üzere gözaltına alınan arkadaşlarının bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Güvenlik güçlerinin gözaltı işlemlerine son vermesini talep eden öğrenciler, yönetim karşıtı sloganlar atarak gözaltına alınan arkadaşlarına destek verdi.

Tahran, Beheşti, Terbiyet Müderis, Bircend, Bilim ve Teknoloji, Babul Noşirevan, Zencan Tıp Bilimleri, Gilan Tıp ve Zehra üniversiteleri başta olmak üzere ülkedeki birçok üniversitede eylemler düzenlenirken, bazı öğretim üyelerinin de gösterilere katılarak gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılmasını istediği görüldü.

16 yaşındaki kızın cansız bedeni 10 gün sonra teslim edildi: Çok sayıda darp izi var - Resim : 3

Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Amini'nin 17 Eylül'de memleketi Sakkız kentindeki cenaze töreni sonrasında başlayan gösteriler, ülkenin birçok kentine yayılmıştı.

İran devlet televizyonu, gösteriler sırasında aralarında güvenlik güçlerinin de olduğu 41 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

16 yaşındaki kızın cansız bedeni 10 gün sonra teslim edildi: Çok sayıda darp izi var - Resim : 4

16 yaşındaki kızın cansız bedeni 10 gün sonra teslim edildi: Çok sayıda darp izi var ile ilgili etiketler İran protesto cenaze Nika Shakarami
GÜNÜN VİDEOSU

Starbucks protestocusu önce kahve içenlere küfür etti sonra polise tokat attı

Niğde’de İsrail'i protesto amacıyla Starbucks'ta oturanları protesto etmek isteyen bir şahıs, müşterilere küfür ve hakaret edince tartışma çıktı. Olay yerine gelen polise de saldıran şahıs gözaltına alındı.