Merkez Bankası'nın sürpriz faiz kararının etkisi devam ediyor: Dolar 18 TL'nin üzerinde!

Merkez Bankası'nın sürpriz faiz indirim kararı sonrası hareketlenen dolar kuru yeni güne 18.07 TL'den başladı. Euro kuru ise güne 18,2131 TL'den başladı.

Bir aya yakın süredir 17.93 ila 17.96 arasında dar bantta dalgalanan dolar kuru 18 TL'yi aşmak için Merkez Bankası'nın sürpriz faiz kararını bekledi.

Dolar kuru bugüne 18.07 TL'den başladı, Euro ise 18,2131 TL'den başladı

MERKEZ BANKASI'NDAN SÜRPRİZ FAİZ İNDİRİMİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, hükümetin büyümeyi önceleyen politikaları destekler mahiyette bir karar alarak politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 13'e çekti.

TCMB, son olarak Aralık 2021'de politika faizini yine 100 baz puan indirerek yüzde 15'ten 14'e çekmiş ve o aydan beri 8 ay boyunca politika faizine dokunmamıştı.

TCMB, dün yaptığı 100 baz puan indirimi "üretim ve istihdamda yakalanan ivmenin sürdürülmesi" gerekçesiyle izah etti. PPK metninde küresel ekonomideki belirsizliklerden ve jeopolitik risklerden söz edilirken "Bununla birlikte, üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler iktisadi faaliyette bir miktar ivme kaybına işaret etmektedir." denildi. PPK metninde faiz kararının gerekçesi olarak "Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması önem arz etmektedir." ifadeleri yer aldı.

 

MERKEZ BANKASI BÜYÜMEYİ ÖNCELİKLİYOR

Ekonomistler, TCMB'nin bu kararıyla enflasyon ve fiyat istikrarını değil. Büyümeyi önceliklendirdiğini söyledi.

Kararın ardından dolar kuru 17.97'ten 18.13'e kadar çıkarken, euro 18.21 seviyelerinden 18.42 seviyelerine kadar çıktı. Ancak bu seviyelerden geri dönüş başladı. Dolar bugüne 18.07'ten başlarken, Euro 18.21 TL seviyelerinden başladı.

Türkiye'nin 5 yıllık risk primi CDS 755'ten 788.65'e kadar sıçradı.

DÖVİZ MEVDUATLARINDA ARTIŞ

Vatandaş ve şirketlerin dolar talebi sürüyor. TCMB'nin açıkladığı verilere göre, döviz mevduatları geçtiğimiz hafta 286 milyon dolar artış gösterdi. Bireylerin mevduatları 30,20 milyon dolar artarken, şirketlerin dolar mevduatları 255,90 milyon dolar arttı.

FED'İN FAİZ MESAJI DOLARI GÜÇLENDİRDİ

Dolar ABD'den gelen açıklama ve verilerle güç kazanmaya devam ediyor. Fed yetkililerinden gelen "enflasyonda yüzde 2 hedefine doğru inişe geçildiğinden emin olunana kadar faiz artışları sürmeli" sözleri ve 3 hafta sonra ilk kez düşen işsizlik maaşı başvurularının ardından doların küresel para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi 106.49 seviyelerinden 107.58 seviyelerine kadar yükseldi.

Euro/dolar paritesi de 1,0078 seviyesine kadar geriledi.

Merkez Bankası'nın sürpriz faiz kararının etkisi devam ediyor: Dolar 18 TL'nin üzerinde! ile ilgili etiketler Merkez Bankası faiz Dolar Euro İndirim 1 dolar 1 euro
GÜNÜN VİDEOSU

Yavuz Ağıralioğlu "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor" diyen Öztrak'ı ti'ye aldı!

İYİ Partili eski vekil Yavuz Ağıralioğlu katıldığı bir canlı yayında muhalefeti ti'ye aldı. Faik Öztrak'ın "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor." sözlerini değerlendiren Ağıralioğlu, "Olağanüstü bir tespit. Demek ki siyasi zeka yenildikçe açılıyor" dedi.