Yıldırım ile Bahçeli'nin sürpriz zirvesinde erken seçim mi konuşuldu?

Başbakan Binali Yıldırım dün sürpriz bir şekilde MHP lideri Devlet Bahçeli'yi Meclis'teki makamında ziyaret edince başkent kulisleri de hareketlendi.

Yaklaşık 45 dakika süren görüşme sonrası Başbakan bunun bir nezaket ziyareti olduğunu açıklarken, Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, buluşmanın ayrıntılarını kaleme aldı.

İşte Selvi'nin yazısının ilgili bölümü:

45 dakika süren görüşmede Başbakan, Afrin’deki son durum, Suriye’deki gelişmeler ve Sincar’la ilgili MHP Lideri’ne bilgi verdi. Görüşmede her şey vardı ama en çok merak edilen konu yoktu. Erken seçim gündeme gelmedi.

Zaten görüşmeden kısa bir süre önce MHP grubunda konuşan Bahçeli, “Zamanında yapılan, yapılması gereken seçimlerle Türkiye nefes alacak, önünü görecektir” demişti.

Ankara’da güçlü bir erken seçim lobisi var. Önceleri umutlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağlamışlardı. Yerel seçimlerde AK Parti’nin oyunun düştüğünü belirterek, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin öne çekilmesi gerektiğini savunuyorlardı. Erdoğan bu senaryolara prim vermeyip, ”Seçimler zamanında yapılacak” diye kestirip atınca gözlerini Bahçeli’ye çevirmişlerdi. Bahçeli’nin Ecevit ve Yılmaz’la koalisyon ortağı olduğu sırada sürpriz bir şekilde 3 Kasım 2002 seçimlerine gidilmesi kararını hatırlatıp, ”Bahçeli, sonbaharda seçim kararı alabilir” diyorlardı. Erken seçim tezlerinden birini de İYİ Parti oluşturuyordu. Bahçeli’nin İYİ Parti’nin seçimlere katılmasını önleyecek bir tarihte erken seçim kararı alacağını savunuyorlardı. Hem Erdoğan hem Bahçeli, erken seçim lobisinin umutlarını boşa çıkardı.

Yıldırım ile Bahçeli'nin sürpriz zirvesinde erken seçim mi konuşuldu? ile ilgili etiketler Binali Yıldırım Devlet Bahçeli