Yeşil ateş topu Avusturalya'da görüldü! Ne olduğu ortaya çıktı!

Nadir olarak görülen yeşil ateş topu Avustralya'yı aydınlattı. Yüzlerce kilometreden görülebilen parlak bir flaş panik yarattı. İşte o yeşil ateş topunun yakalanan görüntüleri...

Avusturalya'da görülen ve 'Bolide' olarak bilinen meteor patlaması, yakınlardaki bir kasabayı afallatan bir ses patlaması yarattı.

Yeşil meteor, Avustralya üzerinde düşerken atmosferde patladı ve kilometrelerce öteden görülebilen parlak bir ışık parlaması olmak üzere kilometrelerce öteden duyulabilen bir ses patlaması yaydı.

Queensland'deki Cairns Havalimanı'ndaki kameralar, saat 21:22'de bolide olarak bilinen patlayan bir meteorun videosunu kaydetti. Havaalanının Facebook sayfasına yüklenen videoda görüntüleri, gece gökyüzünü aydınlatan yeşil bir flaşı gösteriyor.

Parlamananın Cairns'in yaklaşık 600 kilometre batısındaki Normanton kadar uzakta görülebildiği ortaya çıktı. Patlamanın sesi en net olarak Normanton'un yaklaşık 100 km doğusundaki Croydon kasabasının üzerinden duyulabildi, bu da meteorun atmosferde bir yerde patladığını gösteriyor.

Amerikan Meteor Derneği'ne göre bolidesler, uzay kayalarının bir sonik patlamayı tetiklemek için yeterli güçle anında parçalanmasına neden olan bir sürtünme birikimi nedeniyle Dünya atmosferinde patlayan meteorlardır.

Çoğu bolid patladığında beyaz veya sarı bir ışık yayar. Tucker, Croydon'un üzerinde patlayan meteorun olağandışı yeşil parlamasının, meteordaki demir ve nikel gibi metallerin yüksek konsantrasyonundan kaynaklandığını söyledi.

Bolidler, Dünya atmosferinde nispeten sık meydana gelir. NASA'nın Dünya Gözlemevi'ne göre, Temmuz 2017 ile Ocak 2022 arasında gökbilimciler yaklaşık 3.000 bolid tespit etti. Ancak yeryüzündeki gözlemciler her yıl bu patlamalardan yalnızca birkaçına tanık oluyor çünkü patlamaların çoğu yerleşim yerlerinden uzakta veya okyanusun üzerinde gerçekleşiyor.

Yeşil ateş topu Avusturalya'da görüldü! Ne olduğu ortaya çıktı! ile ilgili etiketler Avustralya
GÜNÜN VİDEOSU

Seçim gününü kana bulayacaklardı! MİT ve Emniyet'ten DEAŞ operasyonu: Teröristler yakalandı...

28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde eylem hazırlığında oldukları tespit edilen 6 DEAŞ Terör Örgütü üyesi MİT ve Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonuyla yakalandı.