Uzman Öğretmenlik sınavına sayılı saatler kaldı! Uzman öğretmenlik sınav kuralları neler?

Öğretmenlerin iple çektiği sınav gününe sayılı saatler kaldı. Şimdiden heyecanlı öğretmenler, sınavın ne zaman olduğu ve kurallarını merak ediyorlar. Peki Uzman öğretmenlik sınavı ne zaman yapılacak? Uzman öğretmenlik sınav kuralları neler? İşte Uzman Öğretmenlik sınavına dair detaylar...

Uzman Öğretmenlik, Öğretmenlik kariyer basamaklarından birisidir. MEB Uzman Öğretmenlik Sınavı, memuriyet kademesi artıran ve alan yeterliği ölçen bir uygulamadır. Farklı branşlarda görevli öğretmenler, sınavdan yeterli puanı alarak üst memuriyete geçebilir.

Sınav konuları, öğretmenlerin branşına göre değişmez. Eğitim öğretimdeki temel metotlar sınav içeriğini oluşturur. Eğitim stratejilerini uygulayabilme, dijital bilgi, eğitim kapsamında proje hazırlama, sosyal beceri yetkinlikleri ölçülür.

 MEB Uzman Öğretmenlik Sınavı nasıl olacak?

Uzman öğretmen adayları, sınav öncesinde eğitimlere katılmak zorundadır. 2022 döneminde uzman öğretmen eğitimi uzaktan ÖBA platformu üzerinden verilmektedir. Gereken çalışmaların yapıldığını gösteren evraklar, dijital ortama geçirilecektir. Çalışma evrakları MEBBİS’e yüklenecektir. Evrak tanımlama süresi, 7 Temmuz 2022 – 3 Ekim 2022 tarihleri arasıdır. Gönderimi onaylananlar sınava katılım hakkı kazanacaktır. MEB uzman öğretmenlik sınavı, 100 adet çoktan seçmeli sorudan meydana gelir.

MEB Uzman Öğretmenlik Sınavı ne zaman?

Uzman öğretmenlik sınavı, 19 Kasım 2022 Cumartesi tarihinde yüz yüze gerçekleşecektir. 81 ilde gerçekleşecek olan sınava talep yoğunluğunun oldukça fazla olduğu kaydedilmiştir. 

Süreç yönetiminden sorumlu kurum, Ölçme – Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’dür. Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi vb. Branşlar için aynı koşullar geçerlidir. Farklı branşlarda görevli öğretmenler sınava girme hakkına sahiptir.

UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAV KURALLARI NELER?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan kılavuzda yer alan ve dikkat edilmesi gereken durumların bazıları aşağıda yer almaktadır. Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı Uygulama Kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.

-Aday, fotoğraflı sınav giriş belgesinde yer alan sınav bölgesi, binası, salon ve sırada sınava girecek.

-Doğal afet, yangın, karantina ve benzeri olağanüstü durumlarda Bölge Sınav Yürütme Komisyonunun teklifi üzerine Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün uygun görüşü ile adayın sınav yeri değiştirilebilecek.

-Sınav, 19 Kasım 2022'de saat 10.00'da merkezî sistemle aynı anda başlatılıp tek oturum şeklinde yapılacak. Sınavda 5'er seçenekli 100 soru sorulacak ve sınav süresi 150 dakika olacak. Sınav giriş belgesi ile kimlik kontrollerinin ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için adaylar saat 9.30'da sınava katılacakları binada hazır bulunacak.

-Fotoğraflı sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacak.

-Sınavın değerlendirilmesi 100 puan üzerinden yapılacak. Yanlış cevaplar, doğru cevap sayısını etkilemeyecek. 70 ve üzeri puan alanların başarılı sayılacağı sınavda, her soru eşit puan ağırlığına sahip olacak.

Uzman Öğretmenlik sınavına sayılı saatler kaldı! Uzman öğretmenlik sınav kuralları neler? ile ilgili etiketler Uzman Öğretmenlik Sınavı
GÜNÜN VİDEOSU

Starbucks protestocusu önce kahve içenlere küfür etti sonra polise tokat attı

Niğde’de İsrail'i protesto amacıyla Starbucks'ta oturanları protesto etmek isteyen bir şahıs, müşterilere küfür ve hakaret edince tartışma çıktı. Olay yerine gelen polise de saldıran şahıs gözaltına alındı.