Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic kimdir? Kosova için ne söyledi?

Kosova ile Sırbistan arasında gerilim yükseldi. Halka seslenen Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, halka sesleniş konuşması yaptı. Peki Aleksandar Vucic kim ve Kosova için neler söyledi? Yanıtları haberimizde...

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, halka sesleniş konuşmasında Kosova'daki Sırpların durumunu değerlendirirken, "Kosovalı Sırplar, daha fazla zulme tahammül etmeyecek." dedi. Vucic ayrıca, Kosova ordusunun gece yarısı Sırbistan'ın kuzeyine saldırmayı planladığı da söyledi.


ALEKSANDAR VUCIC KİMDİR?

Aleksandar Vucic (5 Mart 1970, Belgrad), Sırbistan'ın 5. ve şimdiki cumhurbaşkanı olan bir Sırp siyasetçidir. 2008'de Sırp Radikal Partisi'nden ayrıldıktan sonra, Sırp İlerleme Partisi'nin (SİP) kurucularından biri oldu ve 2012'den beri parti başkanıdır.

Vucic, 1993 yılında Sırp Radikal Partisine katıldı ve 1993 parlamento seçimleri sonrasında Sırbistan parlamentosu üyesi oldu. İki yıl sonra 24 yaşında, Sırp Radikal Partisi genel sekreteri oldu. 1998 Mart ayında, Mirko Marjanovic hükûmetinde Haberleşme Bakanı olarak atandı ve 1998-2000 yılları arasında Haberleşme Bakanlığı yaptı. 2004 yılında ve 2008 yılında, iki kez Belgrad belediye başkanlığı seçimlerinde yarıştı ve seçimleri kaybetti. Vucic, 27 Temmuz 2012 tarihinde Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı olarak atandı. 2012-2013 yılları arasında Savunma Bakanı olarak görev yaptı. 27 Nisan 2014 tarihinde Koalisyon Protokolü gereğince Ivica Dacic'in yerine Sırbistan başbakanı oldu. Vucic 2014-2016 ve 2016-2017 yılları arasında Sırbistan Başbakanı olarak görev yaptı. Nisan 2017'de Vucic, ilk turda% 55'in üzerinde oyla Sırbistan Cumhurbaşkanı seçildi ve böylece ikinci tura gerek kalmadı.Tomislav Nikolic'in ardından 31 Mayıs 2017'de resmen göreve başladı. Devir teslim töreni 23 Haziran 2017'de yapıldı.

Slobodan Miloševic kabinesinde Haberleşme Bakanı olarak, özellikle Kosova Savaşı sırasında bakanlık yaptı. Buldozer Devrimi'nden sonraki dönemde Vucic, muhalefetin en önemli isimlerinden biriydi. SİP liderliğindeki koalisyon 2012 seçimini kazandı ve SİP ilk kez hükûmetin bir parçası oldu ve baskın parti sisteminin kurulmasına yol açtı.

Aralık 2015'te AB, Vucic liderliğindeki Sırp heyeti ile katılım konferansı sırasında yol açtı. Kosova ve Sırbistan hükûmetleri arasında, ilişkilerinin normalleştirilmesi konusundaki Brüksel Anlaşması'nın uygulanmasını savunan işbirliği ve diyaloğun en önemli figürlerinden biridir.

 

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic kimdir? Kosova için ne söyledi? ile ilgili etiketler Kosova Sırbistan aleksandar vucic Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic kimdir
GÜNÜN VİDEOSU

Starbucks protestocusu önce kahve içenlere küfür etti sonra polise tokat attı

Niğde’de İsrail'i protesto amacıyla Starbucks'ta oturanları protesto etmek isteyen bir şahıs, müşterilere küfür ve hakaret edince tartışma çıktı. Olay yerine gelen polise de saldıran şahıs gözaltına alındı.