Prof. Dr. Ali Demirsoy kimdir? Koronavirüsle ilgili neler söyledi?

Prof. Dr. Ali Demirsoy kimdir? Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan COVID-19 virüsü birçok kişinin ölümüne sebep oldu. Türkiye'de de virüsün görülmesi ile 725 kişi hayatını kaybetti. Bugün bir tv programının canlı yayınına katılan Prof. Dr. Ali Demirsoy'un söyledikleri ise birçok kişi tarafından merak edilip araştırılmaya başlandı. Peki, Prof. Dr. Ali Demirsoy kimdir? Koronavirüsle ilgili neler söyledi? Detaylar haberimizde...

Prof. Dr. Ali Demirsoy kimdir? Tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına almış olan koronavirüs salgını çoğu ülkede birçok kişinin yaşamını yitirmesine sebep oldu. COVID-19 virüsünün Türkiye'de de görülmesi ile devlet tarafından sağlık önlemleri attırıldı. Camiler ve okullar geçici bir süreliğine kapatıldı. Uzmanlardan koronavirüse karşı tedbirli olunması gerektiği duyurulmaya devam ediliyor. Prof. Dr. Ali Demirsoy ise bugün katıldığı bir televizyon programının canlı yayınında COVID-19 virüsü hakkında açıklamalarda bulundu. Vatandaşlar Demirsoy'un kim olduğunu merakla araştırmaya devam ediyor. Peki, Prof. Dr. Ali Demirsoy kimdir? Koronavirüsle ilgili neler söyledi? Detaylar haberimizde...

Ali Demirsoy bağlandığı canlı yayında "Koronavirüs salgını başında önlenebilirdi. Çin'den Hipokrat yemini etmemiş ve bilime tamamıyla inanmış bir adam telefon etseydi, deseydi ki; 'Ali Demirsoy böyle bir virüs çıktı, ne yapalım?'... Ne yapardım biliyor musunuz; Oradaki 50-60 kişiyi ya bir adaya götürür tecrit ederdim ya da öldürürdüm. Siz orada 50 kişiyi itlaf etmiş olsaydınız bugün 1 milyonun ölümünü önlemiş olurdunuz." ifadelerini kullandı.

PROF. DR. ALİ DEMİRSOY KİMDİR?

Ali Demirsoy Profesör, biyolog, akademisyen, entomoloji ve evrimsel biyoloji uzmanı’dır.

1945 yılında dünyaya gelen Prof. Ali Demirsoy Erzincan Kemaliye İlçesi, Yuva köyü eski ismi ile Gerüşla’da dünyaya gelmiştir.

Babası çiftçi sanaatkar Mehmet Sadık Demirsoy’dur.

1956’da ilkokulu kendi köyünde okumuş ardından Ankara Gazi Lisesi ve Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Tabii İlimler bölümünden mezun olmuştur.

Üniversite döneminde petrol aramada stajını tamamlayan Ali Demirsoy 1966 senesinde ise Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde asistan olmuştur. 1971’de Doktor aynı sene DAAD’dan almış olduğu burs ile Almanyada Lisan okuluna devam etmiştir. Humboldt bursunu kazanmış Hamburg Üniversitesi, Paris ve Londra’daki araştırma enstitülerinde çalışmıştır.

Birleşmiş Milletler’in finanse ettiği bir derin deniz araştırmasına katılmış Kuzey Kutbu ve Grönland’da, İzlanda civarında, oseonografik, yavru balık ve deniz akımlarını inceleyen bir bilimsel araştırmada yer almıştır.

1978 yılında Hacettepe Üniversitesi’ne atanan Ali Demirsoy 1980-1981 yıllarında Zooloji Bölüm Başkanlığı, 1981-1982 yılları arasında da Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığı yapmıştır. 1982 yılından beri Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Ders kitaba, araştırma, deneme ve bilimsel roman tarzı çok sayıda kitabı vardır. Türkiye faunasının yanısıra, çevre, biyolojik çeşitlilik ve biyoloji eğitimi ile ilgili çalışmaları ve girişimleri vardır.

1994 senesinin Ocak ayında Antalya’da bilim çalışmalarını gerçekleştirdiği dönemde eşi ve iki oğlu kendisini görmek için yola çıkmış ancak sarhoş bir taksi şoförünün sebep olduğu kaza sonucu yaşamlarını yitirmişlerdir. Bu zorlu dönemde kendisini doğa ve bilime adayan Ali Demirsoy 12 yıl sonra 2006’da Erzincan Kemaliye ilçesinde Çukurova Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Funda Kaya ile tanışmış ve evlenmiştir.

 

 

 

Prof. Dr. Ali Demirsoy kimdir? Koronavirüsle ilgili neler söyledi? ile ilgili etiketler Koronavirüs Korona profesör 2020 canlı yayın doktor ali demirsoy Açıklama pandemi Koronavirüsü televizyon programı kimdir
GÜNÜN VİDEOSU

Azerbaycanlı TV spikerinin Kılıçdaroğlu yorumu gündem oldu: Bay Bay Kemal, vay vay Kemal oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısında bir düzine yenilgi alan Kılıçdaroğlu'nun durumuna Azerbaycanlı TV spikerinin yorumu gündem oldu. Azerbaycanlı TV spikeri, "Önce Bay Kemal, sonra Bay Bay Kemal, nihayetinde ise vay vay Kemal" dedi.