Perseid meteor yağmuru ne zaman, saat kaçta, nerelerde görülecek?

Astronomi meraklıları için heyecan verici bir olay yaklaşıyor: Perseid Meteor Yağmuru. Perseid Meteor Yağmuru, Türkiye semalarını aydınlatmaya hazırlanıyor. Peki, Perseid meteor yağmuru ne zaman görülecek? Perseid meteor yağmuru saat kaçta olacak, nerelerde görülecek? İşte, bu muhteşem doğa olayıyla ilgili detaylar...

Perseid Meteor Yağmuru, halk arasında "yıldız kayması" olarak da bilinen ve yılda 8 kez gerçekleşen meteor yağmurlarının en görkemlisi olarak biliniyor. Türkiye'de gözlemlenebilecek olan bu meteor yağmurunun ne zaman ve saat kaçta olacağı merak ediliyor. Peki, Perseid meteor yağmuru ne zaman, saat kaçta? İşte ayrıntılar...

Perseid meteor yağmuru ne zaman, saat kaçta, nerelerde görülecek?

PERSEİD METEOR YAĞMURU NE ZAMAN?

Bu yıl Perseid Meteor Yağmuru, 12-13 Ağustos gecesi en yoğun dönemine ulaşacak. Bu tarihlerde saatte 60 ile 100 arasında yıldız kayması gözlenebilecek. Meteorlar, saniyede 59 kilometre hızla Dünya atmosferine girecek ve ateş topu görüntüsü oluşturacak.

PERSEİD METEOR YAĞMURU NERELERDE GÖRÜLECEK?

 Perseid Meteor Yağmuru, kuzey yarım küreden gözlemlenebilir. Türkiye'den çıplak gözle izlenebileceğini belirten bilim insanları, gözlem yaparken yapay ışıklardan uzak bir bölge seçmenin önemli olduğunu ifade ediyor. Gözlem yapmak için en iyi saat aralığı, Türkiye saati ile 00.00 ile 04.00 arası olacak. Bu saatlerde, gözlerimizi gök kubbeye çevirerek meteor yağmurunu izlemek mümkün olacak.

PERSEİD METEOR YAĞMURU NEDİR?

Meteor yağmurları, kuyruklu yıldızların geçişleri sonucu atmosfere giren artıklardan oluşur. Her yıl dünyada 8 kez meydana gelen meteor yağmurları, Quadrantid, Lyrid, Eta Aquarid, Delta Aquarid, Perseid, Orionid, Leonid ve Geminid olarak adlandırılır. Perseid, 14 Temmuz'da başlayıp 1 Eylül'e kadar devam eden bir gök taşı yağmuru olarak öne çıkıyor. En yoğun görüldüğü gün ise bu yıl 12-13 Ağustos gecesi olacak.

Türkiye Ulusal Gözlemevi'nin (TUG) hazırladığı 2023 Gök Olayları Yıllığı'na göre, Perseid Meteor Yağmuru'nun kaynağı 109P/Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı'dır. Bu kuyruklu yıldızın artıkları Dünya'nın çekim etkisiyle atmosfere girer ve meteor yağmurunu oluşturur.

Perseid Meteor Yağmuru, astronomi meraklıları ve doğa tutkunları için göz kamaştırıcı bir görsel şölen sunacak. Gökyüzünü izlemek ve bu doğa harikasını yakından gözlemlemek isteyenler için en iyi fırsat, 12-13 Ağustos gecesinde doğru bir konumda olmaktır.

Perseid meteor yağmuru ne zaman, saat kaçta, nerelerde görülecek? ile ilgili etiketler Türkiye
GÜNÜN VİDEOSU

Tartıştığı adamı zıpkınla vurdu: Yaralı şahıs isyan etti: "Silah sık, bıçakla, bu ne lan?"

İstanbul'da 'yok artık' diyeceğiniz bir olay yaşandı. Yeşilköy Sahili'nde çıkan tartışmada, bir şahıs diğerini bacağından zıpkınla vurdu. Yaralı şahıs ambulansa taşınırken "Silah sık silah, bıçakla, bu ne lan" diye isyan etti.