NASA'nın "Ay'a Dönüş" görevinde kullanacağı yeni uzay kıyafeti tanıtıldı: Peki rengi neden siyah?

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Artemis 3 görevi kapsamında Ay'a yapılacak insanlı yolculukta kullanılacak yeni uzay kıyafetini tanıttı.

NASA'nın prototipini tanıttığı yeni uzay kıyafeti, Artemis 3 projesi kapsamında Ay'a 2025 yılında yapılacak yolculukta kullanılacak. İlginçtir, günümüzde ABD'li astronotların kullandığı uzay kıyafetleri 1981 yılında yapılan tasarıma dayanıyor.

KADIN ASTRONOTLARA DA UYGUN OLMASINA ÖZEN GÖSTERİLDİ

228 milyon dolarlık tasarım kontratını geçen yıl Teksas merkezli Axiom Uzay şirketi kazanmıştı ve prototipi hazırlamaları altı ay sürdü. Bu yeni kıyafetin, kadın astronotlar için de daha uygun olmasına özen gösterildi. Geçmişte kadın astronotların uzay seyahatlerinin, uygun beden kıyafet bulunmaması nedeniyle sekteye uğradığı durumlar olmuştu.

NASA 2019'da uzay yürüyüşü yapmak üzere Uluslararası Uzay İstasyonu'na iki kadın astronottan, Anne McClain ve Christina Koch'tan oluşan bir ekip göndermek istemiş ancak seyahatten birkaç gün önce kadınlara uygun bedende iki adet uzay kıyafeti bulunamaması nedeniyle McClain'in yerine Nick Hague uzaya gönderilmişti.

BEDENE TAM OLARAK UYGUN

Yeni uzay kıyafetinin bedene tam olarak uygun olması, aşırı yorgunluğu ve fiziksel yaralanma riskini azaltıyor.

Bir uzay kıyafetinin astronota sağlaması gereken ilk şey oksijen. Bu, dikkatli bir tasarım gerektiriyor zira tasarımdaki bir hata astronotun akciğerlerinin şişmesine ve ölümüne neden olabilir.

NASA'nın "Ay'a Dönüş" görevinde kullanacağı yeni uzay kıyafeti tanıtıldı: Peki rengi neden siyah?

NASA'nın uzay kıyafetleri bölümünün başkanı Lara Kearney "Ay tehlikeli bir yer, özellikle Ay'ın Güney Kutbu bizim için çok zorlayıcı olacak. Kıyafetin birçok termal gerekliliği karşılaması ve astronotlara iyi bir hareket kabiliyeti sağlaması gerekiyor" dedi.

PEKİ NEDEN SİYAH?

NASA'nın Twitter üzerinde paylaştığı yeni tasarıma çokça yorum geldi. Bunlardan biri de genelde beyaz olduğunu gördüğümüz uzay kıyafetlerinin neden bu sefer siyah olduğuydu.

Bu soruya cevap veren Hava Kuvvetleri Albayı ve Astronot Eğitim uzmanı Jennifer Hesterman, "Yeni uzay kıyafetinin son hali beyaz olacak" dedi.

Önceki kıyafetlerin aksine, astronotlara daha fazla esneklik sağlaması için, bu yeni tasarımın birleşme noktalarında dikiş kullanıldı.

Ayrıca kaskın içinde de aydınlatma ve HD (yüksek çözünürlüklü) kamera bulunuyor. Bu sayede astronotların Ay yüzeyinde yaptıkları çalışmalar Dünya'dan yüksek çözünürlüklü şekilde izlenebilecek.

Ay'da kullanılacak botlar da Ay'ın sürekli karanlık olan yüzeyindeki dondurucu soğuklara dayanabilecek şekilde tasarlandı. Yeni kıyafetler üç boyutlu yazıcı ve lazer kesiciler de dahil gelişmiş üretim metodlarıyla yapılacak.

Axiom Space'in CEO'su Mike Suffredini, tasarladıkları uzay kıyafetinin Ay'ın Güney Kutbu'nun zorlu koşullarına hazır olacağını belirtti. Yeni kıyafet üzerindeki deneyler bu yıl boyunca NASA'nın Johnson Uzay Merkezi'nde sürecek.

NASA, 2025'teki Ay'a insanlı yolculuk misyonuna yetişmek üzere iki adet kıyafet üretilmesi projesine 1 milyar dolar ayırdı.

2021'de yaptığı açıklamada NASA, kendi bünyesinde yeni uzay kıyafeti tasarlamak üzere 420 milyon dolar harcadıklarını ancak sonuçtan tatmin olunmayınca kıyafetin tasarımının tamamlanmasını özel sektörden istemeye karar verdiklerini açıklamıştı.

Ay'a son insanlı yolculuk Aralık 1972'de Apollo 17 misyonuyla yapılmıştı.

NASA'nın "Ay'a Dönüş" görevinde kullanacağı yeni uzay kıyafeti tanıtıldı: Peki rengi neden siyah? ile ilgili etiketler NASA