Müslüman Alimler Birliği'nden İslam dünyasına 'Gazze' çağrısı: Ordularınızı harekete geçirin!

Dünya Müslüman Alimler Birliği, İslam dünyasına "Gazze'yi soykırımdan kurtarmak için gerekirse ordularınızı harekete geçirin, sessiz kalmak İslam'a ihanettir." çağrısı yaptı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği’ne bağlı İçtihat ve Fetva Komitesi, "İslam ülkeleri yönetimlerinin Gazze’deki savaşa ilişkin yükümlülükleriyle ilgili fetvası" başlığıyla açıklama yayımladı.

"GAZZE'Yİ SOYKIRIMDAN KURTARMAK İÇİN ORDULAR ACİLEN MÜDAHALE ETMELİ"

Açıklamada, "Gazze'yi soykırımdan ve kapsamlı yıkımdan kurtarmak için hükümetler ve resmi ordular acilen müdahale etmelidir. Beklenen bu hamle uluslararası sözleşmeler, bölgenin ve ümmetin stratejik çıkarları doğrultusunda Filistin'i dini, siyasi, hukuki ve ahlaki açıdan destekleme görevine tam bir bağlılık olacaktır." ifadelerine yer verildi.

"DİNİ BİR YÜKÜMLÜLÜK..."

Filistin’e komşu olan Mısır, Ürdün, Suriye ve Lübnan başta olmak üzere tüm Arap ve İslam ülkelerine işaret edilen açıklamada, "askeri müdahalenin, Filistin yönetimi ile direniş gruplarına askeri teçhizat sağlamanın, dini bir yükümlülük olduğu" aktarıldı.

Açıklamada, söz konusu askeri müdahalenin, "İşgal güçlerinin sınırsız suçlarını sürdürmesine yol açan, soykırımın ve bölgenin kapsamlı çöküşünün uyarısı haline gelen, onlarca yıldır süren tereddüt ve zaaf durumunu geride bırakacak acil bir ittifak kapsamında" olması gerektiği vurgulandı.

BATI İSRAİL'İ DESTEKLERKEN, MÜSLÜMAN ÜLKELER FİLİSTİN'İ DESTEKLİYOR MU?

Batı'nın İsrail’e kapsamlı askeri, mali, medya desteğinin yanı sıra diplomatik katkısına da dikkat çekilen açıklamada Arap ve Müslüman ülkelerin de Filistin'e benzer destekleri sunması talep edildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Sayıları 4 milyonu bulan ve her yıl 170 milyar dolar harcanan resmi orduların kışlalara hapsedilmesi, silahlarının paslandırılması, sistemlerinin çökmesi makul değildir. Filistin’de cihat etmek ve oraya yardım etmek, dini bir yükümlülüktür."

Açıklamada ayrıca Filistin’i, Kudüs’ü, Mescid-i Aksa’yı ve Gazze’yi soykırım ile yıkıma terk etmenin en büyük günahlar arasında olduğu vurgulandı.

 

Müslüman Alimler Birliği'nden İslam dünyasına 'Gazze' çağrısı: Ordularınızı harekete geçirin! ile ilgili etiketler İsrail Filistin Gazze
GÜNÜN VİDEOSU

Tefeciler Seçil Erzan'ı boş araziye götürüp tehdit etti! Yüzü gözü şiş halde ne derlerse tekrarladı

"Fatih Terim Fonu" ile milyonlarca dolarlık vurgun yapan bankacı Seçil Erzan'ın tefeciler tarafından tehdit edildiği görüntüler ortaya çıktı. Erzan'ın, evinden alınıp boş araziye götürüldüğü videoda yüzü gözü şiş halde tefeciler ne söylerse tekrar ettiği görüldü.