Muharrem İnce soruşturmasında kim, neyle suçlanıyor? Dijital deliller ne söylüyor? Yahya Bostan yazdı...

Yenişafak yazarı Yahya Bostan, bugünkü köşe yazısında Muharrem İnce soruşturmasının perde arkasına dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Yenişafak yazarı Yahya Bostan, bugünkü köşe yazısında Muharrem İnce soruşturmasının perde arkasını yazdı.

"İnce soruşturmasında kim, neyle suçlanıyor?, Savcılığın bir sonraki adımı ne olacak?, Dijital deliller ne söylüyor?" sorularına değinen Bostan, dosya ile ilgili kaynak bulduğunu ve kaynağının "Matruşka gibi bir dosya ile karşı karşıyayız" dediğini belirtti. 

Bostan ayrıca şüpheliler arasındaki isimlerin CHP teşkilatında görev almış partililer olduğunu belirtti. 

İşte Yahya Bostan'ın yazısının ilgili bölümü: 

Geçtiğimiz günlerde yapılan operasyonda 17 kişi için gözaltı kararı çıkarıldı. Yapılan sorgular neticesinde üç kişi mahkemece tutuklandı. Tutuklamalar montaj görüntüleri yaymak suçlamasıyla TCK 136/1-2 maddelerine göre yapıldı. TCK 136, kişisel verileri hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişiler için iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Şüphelilerden Veli Koçak (Ankara Kuşu isimli hesabın bir başka yöneticisi olduğu değerlendiriliyor) hakkında suç delillerini yok etme suçlamasıyla ev hapsi kararı alındı. 6 kişi adli kontrolle, araştırma şirketi sahibi Kemal Özkiraz ise tedbir uygulanmaksızın mahkemece serbest bırakıldı. Savcılığın, tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edilen ancak serbest kalan tüm isimler için itiraz edeceği belirtiliyor.

Twitter’da Ankara Kuşu olarak bilinen provokatif hesabı yöneten Oktay Yaşar isimli şüpheli hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. Şüphelinin, Demokrat Parti Kadın Kollarında üst düzey görevde olan bir partiliyle evli olduğu belirtiliyor. Yaşar bir süre sonra, Çarşamba günü yakalandı. Yakalandığında yanında avukatı, Gelecek Partisi yöneticilerinden Hasan Seymen vardı. Şüphelilerden diğer bazılarının CHP teşkilatında görev almış partililer olduğunu da vurgulayalım.

Soruşturma devam ettiği için burada duralım ve şunu söylemekle yetinelim: Ele geçen dijital deliller inceleniyor. Bulunan her yeni delil soruşturmaya yeni bir boyut, yeni bir halka ve yeni bir isim ekliyor. Bir kaynağım “Matruşka gibi bir dosya ile karşı karşıyayız. Soruşturma derinleşecek” diyor. Bakalım sonucu kime ve nereye varacak.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Muharrem İnce soruşturmasında kim, neyle suçlanıyor? Dijital deliller ne söylüyor? Yahya Bostan yazdı... ile ilgili etiketler Muharrem İnce
GÜNÜN VİDEOSU

Gezi olaylarının 10. yıl dönümünde Türkiye Komünist Partili bir grup polislere saldırdı!

Türkiye Komünist Partili bir grup, Gezi kalkışmasının 10. yıl dönümünde Taksim'de polislere saldırdı. Konuya ilişkin İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada 59 şahıs gözaltına alındığı belirtildi.