Muazzez Akkaya Kimdir? Sezai Karakoç'un Mona Roza Şiirini Yazdığı Muazzez Akkaya İntihar Mı Etti?

Sezai Karakoç'un ölüm haberi sonrası şairin Mona Roza adlı şiirini yazıdığı Muazzez Akkaya hakkında araştırmalar da başladı. Peki Sezai Karakoç'un unutulmaz aşkı Muazzez Akkaya kimdir? Muazzez Akkaya intihar mı etti?

Muazzez Akkaya kimdir merak ediliyor. Şair, mütefekkir Sezai Karakoç'un vefat haberi tüm Türkiye'yi yasa boğdu. Diriliş düşüncesinin mimarı olan ve yazdığı şiirlerle gönüllerde taht kuran Sezai Karakoç'un Mona Roza şiirini yazdığı Muazzez Akkaya intihar mı etti?

Muazzez Akkaya Türk Edebiyatı'nın büyük gizemi olan kadın olarak tarihe geçmiştir. Sezai Karakoç'un Mona Roza adlı şiirinde gizlenmiş akrostiş ile efsane olan Muazzez Akkaya hakkında gizem devam ettikçe de efsaneler üretilmeye devam edildi.

Monna Rosa: Kırık Bir Aşk Hikayesinin Yadigarı

Muazzez Akkaya hakkında bilinen en meşhur hikaye ise şöyledir: Güya Sezai Karakoç, Mülkiye’de okuyan Muazzez Akkaya’ya aşkını itiraf etmiş ama karşılık bulamamış, bunun üzerine "Mona Roza" şiirini yazmış, şiiri okuyan Muazzez Akkaya intihar etmiş.

Kırgın kırgın bakma yüzüme Rosa'' / Usta şair Sezai Karakoç'un Monna Rosa  adlı şiirine ilham olan Muazzez Akkaya, bir bankanın reklamında ortaya  çıktı - HABERTURK TV

Bu rivayet, "Sezai Karakoç da bu nedenle hiç evlenmemeyi tercih etmiş" diye bitiyor.

Öte yandan Muazzez Akkaya Mülkiye'de okurken Ping pong şampiyonu olan ve okulda tanınan bir isim olmuştur.

MUAZZEZ AKKAYA KİMDİR?

1930 yılında Adapazarı’nın Geyve ilçesinde doğdu. Hamid Akkaya ile Fitnat Hanım’ın kızıdır. 1949 yılında Kandilli Kız Lisesi’ni 'pekiyi' dereceyle bitirdi. SBF’nden mezuniyetinden sonra, Maliye Bakanlığı stajyer memurluğuna tayin edildi. Nisan 1955’te Karayolları Genel Müdürlüğü, Ağustos 1955’te tekrar Maliye Bakanlığı ve Mart 1957’de Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne girdi. Ankara Hukuk Fakültesi’nde fark sınavı verip avukatlık sertifikası aldı. Ocak 1960’da Maliye Bakanlığı hazine avukat stajyerliğine, sonra hazine avukatlığına getirildi.

7 Kasım 1958 tarihinde SBO 1944 yılı (2602 sıra numaralı) mezunlarından Orhan Giray ile evlendi. Eylül 1964’de eşi Orhan Giray’ın Tel-Aviv Mali Müşavirliğine nakli üzerine memuriyetten ayrıldı ve Tel-Aviv’e gitti. 1967’de yine eşiyle birlikte yurda dönüp avukatlığa başladı. Ankara Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık yaptı. İngilizce bilmektedir.

Orhan Giray ile evliliğinden 9.6.1959 doğumlu Ayşegül Giray, 24.3.1961 doğumlu Ela Meral Giray adlarında 2 kızı ve 4.4.1967 doğumlu İhsan adında 1 oğlu vardır.

 

Muazzez Akkaya Kimdir? Sezai Karakoç'un Mona Roza Şiirini Yazdığı Muazzez Akkaya İntihar Mı Etti? ile ilgili etiketler edebiyat muazzez akkaya kimdir muazzez akkaya intihar mı etti
GÜNÜN VİDEOSU

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama! İşte o görüntüler

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama meydana geldi. Faaliyete geçen yanardağ helikopter ile böyle görüntülendi...