MİT ve Emniyet'ten teröre büyük darbe! PKK hücrelerine yönelik yapılan eş zamanlı operasyonlara ilişkin önemli detaylar ortaya çıktı

Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet Teşkilatı'nın 10 ay süren titiz çalışması neticesinde bölücü terör örgütü PKK'nın istihbarat yapılanmasına yönelik 18 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen 'Uyuyan Hücre' operasyonlarına ilişkin önemli detaylar ortaya çıktı. Yürütülen çalışmalar neticesinde PKK/KCK-PYD/YPG'nin istihbarat yapılanmasına dair bilgiler elde edildi. İşte MİT'in PKK hücrelerine yönelik yaptığı eş zamanlı operasyonlara ilişkin önemli detaylar...

Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet Teşkilatı'nın bölücü terör örgütü PKK'nın istihbarat yapılanmasına yönelik Kuzey Irak, Suriye ve Türkiye içerisinde yürüttüğü 10 aylık titiz çalışması neticesinde 18 ilde  (Şanlıurfa, İstanbul, Antalya, Adana, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Mersin, Denizli, Konya, Kayseri, Batman, Isparta, Balıkesir, Şırnak, Kocaeli ve Amasya) eş zamanlı olarak gerçekleşitirilen ''Uyuyan Hücre' operasyonu ile PKK'ya büyük bir darbe vuruldu. Operasyonda 90'a yakın kişi gözaltına alındı. MİT ve Emniyet Teşkilatı personelleri, 'Uyuyan Hücre' operasyonu ile terör örgütlerinin hain eylemlerini gerçekleştirmelerine bir kez daha engel oldu.

PKK'ya göz açtırmayan MİT ve Emniyet Teşkilatı'nın bu operasyonu Suriye’deki örgütün istihbarat yapılanmasının Türkiye’de uyuyan hücre şeklinde faaliyet yürüten ağının yaklaşan yerel seçimler öncesinde büyük önem taşıyor.

PKK/KCK-PYD/YPG'NİN İSTİHBARAT YAPILANMASI

MİT'in terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlediği operasyonların detayları büyük ölçüde önem taşırken PKK/KCK-PYD/YPG'nin istihbarat yapılanmasına dair detaylar da ortaya çıktı. MİT'in sürdürdüğü çalışmalar neticisinde terör örgütlerinin hain eylemlerinde kullandıkları kişilerin profiline dair detaylar ve örgütün işleyiş şekline dair önemli bilgiler elde edildi. İşte PKK/KCK-PYD/YPG'nin istihbarat yapılanmasına dair detaylar...

Son yıllarda MİT'in Suriye'de ve yurt dışında sürdürdüğü istihbari ve operatif faaliyetler sonucunda PKK/KCK-PYD/YPG’nin hareket ve eylem kabiliyeti önemli ölçüde engellendi.

Geçmiş dönemde örgütün özellikle sözde özel güç yapılanmasınca Kuzey Irak ve Suriye’den Türkiye'ye yönelik eylem amaçlı gerçekleştirdiği “kadro, silah/mühimmat ve patlayıcı” aktarım faaliyetlerinin, TSK, Emniyet, Jandarma ve MİT tarafından icra edilen başarılı operasyonlarla büyük ölçüde engellenmesi nedeniyle, örgüt yönetiminin, eylem amaçlı planlamalar için örgütün istihbarat yapılanmalarına görev verdiği belirtildi.

ÖRGÜTÜN İSTİHBARAT YAPILANMASI HEDEFİNE TÜRKİYE'Yİ ALDI

Çeşitli isim ve yapılar altında 1986’dan bu yana istihbari bilgi toplama arayışı içerisinde olan örgütün, Suriye alanında özellikle Batılı ülkelerden aldığı askeri, teknik ve eğitim desteği neticesinde, teşkil ettiği istihbarat yapılanması SEL’in, (Saziya Ewlekariya Leşkeri/Askeri İstihbarat Kurumu) hedef odağına Türkiye'yi aldığı görülüyor.

Kuzey Irak ve Suriye’nin yanı sıra yurt içinde yaşadığı kadro kayıpları ile hareket kabiliyetini önemli ölçüde kaybeden örgütün, “moral-motivasyon kaybının önüne geçmek ve etkinliğini hala muhafaza ettiği algısı yaratmak” adına Türkiye içerisinde özellikle metropollerde eylem gerçekleştirme arayışlarına önem verdiği ortaya çıktı.

ÖRGÜTÜN ÇALIŞMA ŞEKLİNİN TÜM DETAYLARI DEŞİFRE EDİLDİ

Ana faaliyet ekseni Türkiye’ye karşı istihbari ve operasyonel faaliyetler gerçekleştirmek olan SEL, klasik haber toplama faaliyetlerine ilave olarak; Suriye-Türkiye arasında silah/mühimmat/patlayıcı, eylemci ve kadro aktarımı faaliyetleri yapılması, yurt içinde eylemsel faaliyetlerin planlanması/koordinesi, yanı sıra eylemcinin ilgili şehre intikali/konaklaması ve patlayıcı-mühimmat ile bir araya getirilmesi gibi “lojistik” çalışmaların organize edilmesi, Suriye’deki harekât alanlarımıza (Fırat Kalkanı,Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekat Alanları) yönelik istihbarat toplanması ve saldırı/sabotaj/bombalı saldırılar yapılması, vekil bir aktör şeklinde hareket ederek, yabancı servislerine taşeronluk yapma yönünde faaliyetler icra ettiği öğrenildi.

SEL yapılanmasının, İstanbul/İstiklal Caddesi’nde 13/11/2022’de ve Antalya/Muratpaşa-Lara plajları bölgesinde 19/09/2022’de gerçekleştirdiği eylemlerdeki hareket tarzından da görüldüğü üzere, yeni eylem pratiğinde; “kadro örgüt unsuru yerine örgütle ideolojik bağı olmayan farklı din, etnik köken ve mezhepten Suriyeli şahısları kullandığı söylenebilecektir.
SEL, Türkiye’de angaje ettiği şahısları hücre yapılanması şeklinde istihdam etmektedir. Her gruptaki şahıslar, yatay-dikey hücre yapılanmasına ayrılmaktadır.

SEL tarafından kullanılan şahısların profillerine bakıldığında; Menfi kontrol unsurlarını (şantaj) güçlü tutmak adına akrabaları/yakınları kontrol altında tutulan, düşük profilli/eğitim seviyesi düşük şahısların tercih edildiği, örgüt tarafından faaliyete sevk edilmesi planlanan şahıslar üzerinde, mezkûr menfi kontrol unsurlarının yanı sıra, para ve otorite/güç motivasyonunun kullanıldığı, mimlenen şahısların Suriye’deki borçlarının ödenmesi ve kişisel husumetlerinin çözülmesinde örgüt tarafından yardımcı olunduğu, kullanılacak şahsın imkân-kabiliyetini ölçmek adına Suriye’de ve/veya yurt içinde “test amaçlı istihbari faaliyet” yürütmesinin sağlandığı, eylem gerçekleştirecek profildeki şahıslar için tek seferlik/“Kullan-At” yönteminin izlendiği, Türkiye’ye silah ve patlayıcı aktarımlarında kaçakçı şebekelerinden istifade ettiği,
görülmektedir.

MİT ve Emniyet'ten teröre büyük darbe! PKK hücrelerine yönelik yapılan eş zamanlı operasyonlara ilişkin önemli detaylar ortaya çıktı ile ilgili etiketler MİT PKK
GÜNÜN VİDEOSU

Kahramanmaraş'ta ağır hasar raporu verilen binalar patlayıcı ile yıkıldı

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat depremleri sonrası ağır hasar raporu verilen binalar patlayıcı ile yıkıldı.