Mayıs ayında emlak vergisi ödenecek mi? Ödemeler ertelendi mi?

Mayıs ayında emlak vergisi ödenecek mi? Koronavirüs salgının tüm dünyaya yayılması ile birçok kişi hayatını kaybetti. Salgının Türkiye'de de görülmesinin ardından devlet tarafından sağlık önlemleri ve ekonomik tedbirler alınmaya devam ediliyor. Birçok kişi Mayıs ayında emlak vergisinin ödenip ödenmeyeceğini merakla arama motorlarından araştırmaya başladı. Peki, Mayıs ayında emlak vergisi ödenecek mi? Ödemeler ertelendi mi? Detaylar haberimizde...

Mayıs ayında emlak vergisi ödenecek mi? Çin'in Vuhan kentinde görülen ve tüm dünyayı kısa bir zamanda yayılan COVID-19 salgını can almaya devam ediyor. Salgının Türkiye'de de görülmesi sağlık açısından ciddi tedbirler alınmasını sağladı. Cami, okul, alışveriş merkezleri ve bazı iş yerleri geçici olarak kapatıldı. Vatandaşların gerekmedikçe evden çıkmamaları konusunda uyarılar yapılmaya devam ediliyor. Çoğu kişi ise bu süreçte emlak vergisinin ödenip ödenmeyeceğini ve son gününü merakla araştırmaya başladı. Peki, Mayıs ayında emlak vergisi ödenecek mi? Ödemeler ertelendi mi? Detaylar haberimizde...

Emlak vergisi ödemeleri başladı! 2020 Emlak vergisi nasıl ve nereden ödenir?

MAYIS AYINDA EMLAK VERGİSİ ÖDENECEK Mİ?

Ev ve işyerleri için ödenen emlak vergisinin ilk taksit ödemesi 1 Mart 2020 tarihinde başladı. Vergi ödeme dönemi 1 Haziran tarihine kadar devam edecek. Tarihleri geçiren vergi mükellefleri için ise cezai işlem uygulanacak. Vergi dönemini geçiren mükellefler her ay için yüzde 2 oranında gecikme zammı ödeyecek. Bina vergisini, binanın maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa binaya malik gibi tasarruf edenler ödeyecek. Bir binaya paylı mülkiyet durumunda malik olanlar, hisseleri oranında mükellefler sayılıyor. Elbirliği mülkiyette malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.

Emlak vergisi ilk taksit ödemeleri Mart ve Mayıs ayları arasında yapılıyor. 1 Mart'ta başlayan vergi döneminin ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılıyor. İlk vergi ödemeleri 31 Mayıs'ta sona eriyor.

Emlak vergisi ne zaman ödenecek? 2020 emlak vergisi ödeme tarihi ...

Bir gayrimenkulü olduğu halde, hiçbir gelir olmayan, sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler, gaziler, engelliler, şehitler, işsizler ile dul ve yetimler vergiden muaf tutulacak. Emlak vergisi ödemeleri ilçe belediyelerinden yapılıyor. Gayrimenkul başka şehirdeyse internetten ödenebiliyor.

İsteyen kişiler emlak vergisi ödemelerini kredi kartı ile internet üzerinden yapabilecek. Online ödeme imkanı sunan belediyelerin resmi internet sitesi üzerinden yer alan linkleri takip ederek sadece TC kimlik numarası ile emlak vergisi sorgulama ve ödeme işlemi yapılabiliyor.

2019 Emlak Vergisi ne zaman? Emlak Vergisi sorgulama ekranı

Örneğin Ankara Keçiören Belediyesi online emlak vergisi ödeme hizmeti sunmakta olup sitenin ana sayfasında yer alan E Belediye linkini tıklayarak e ödeme bağlantısını tıklamanız durumunda online olarak internetten sadece kimlik numaranız ile emlak vergisi ödeme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Mayıs ayında emlak vergisi ödenecek mi? Ödemeler ertelendi mi? ile ilgili etiketler emlak vergi Koronavirüs Korona Ödeme 2020 13 Nisan Mayıs Haziran Mart emlak vergisi taksit vergi cezası Vergi borcu
GÜNÜN VİDEOSU

İstanbul'da skandal olay: Küçük çocuğa alkol içirip sosyal medyada paylaştılar!

İstanbul Başakşehir'de bir grup genç, sokakta gördükleri küçük çocuğa alkol içirip o anları sosyal medyada paylaştılar.