2019 güncel Marlboro sigara fiyatları! Ne kadar zam geldi? Güncel sigara fiyatları!

2019 güncel Marlboro sigara fiyatları! Tütün yerine geçen maddelerden yapılmış sigaralar, diğer mamul tütün ve mamul tütün yerine geçen maddeler; "homojenize" veya yeniden tertip edilmiş tütün; tütün hülasa ve esansları ile enfiye ve çiğnemeye mahsus tütün ürünlerinde ÖTV oranı yüzde 63'ten yüzde 67'ye yükseltildi. Marlboro sigara markasının 2019 güncel fiyatları vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Tüm detaylarıyla haberimizde...

Bazı mallara uygulanacak ÖTV oran ve tutarlarının yeniden belirlenmesi hakkındaki ekli kararın yürürlüğe konulmasına dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre tütün içeren sigara başta olmak üzere, tütün yerine geçen maddelerden yapılmış sigaralar, diğer mamul tütün ve mamul tütün yerine geçen maddeler; "homojenize" veya yeniden tertip edilmiş tütün; tütün hülasa ve esansları ile enfiye ve çiğnemeye mahsus tütün ürünlerinde ÖTV oranı yüzde 63'ten yüzde 67'ye yükseltildi. 2019  güncel sigara fiyatları vatandaşlar tarafından merakla araştırılmaya başlandı. Güncel fiyatı merak edilen sigara markalarından biri de Marlboro sigara fiyatları. Peki 2019 Marlboro sigara fiyatları ne kadar oldu? Tüm detaylarıyla haberimizde...

2019 güncel Marlboro sigara fiyatları! Ne kadar zam geldi? Güncel sigara fiyatları!

Bazı mallara uygulanacak ÖTV oran ve tutarlarının yeniden belirlenmesihakkındaki ekli kararın yürürlüğe konulmasına dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre tütün içeren sigara başta olmak üzere, tütün yerine geçen maddelerden yapılmış sigaralar, diğer mamul tütün ve mamul tütün yerine geçen maddeler; "homojenize" veya yeniden tertip edilmiş tütün; tütün hülasa ve esansları ile enfiye ve çiğnemeye mahsus tütün ürünlerinde ÖTV oranı yüzde 63'ten yüzde 67'ye yükseltildi.

Söz konusu ürünlerde asgari maktu vergi tutarı sıfırlanırken, maktu vergi tutarı 0,4200 lira ile aynı kaldı.

Zam öncesi fiyatlar şöyleydi;

Uzun Marlboro Fiyatı: 14,00 TL 
Kısa Marlboro Fiyatı: 14,00 TL 
Marlboro Blue Fiyatı: 13,00 TL 
Marlboro Touch Blue Fiyatı: 13,00 TL 
Marlboro Gray Fiyatı: 13,00 TL 
Marlboro Aqua Fiyatı: 13,00 TL 
Marlboro One Fiyatı: 13,00 TL

1. Anti nikotin hapları: Anti-nikotin hapları, sigarayı bırakma süreciniz için çok yardımcı tedavilerden birisidir. Hap, içerisinde bulunan özel bir madde (bupropion) ile beynin bağımlılık merkezine nüfuz ederek sigaraya ihtiyaç duyma veya isteme uyarılarını engeller. Genellikle ilk üç gün birer tablet ve ardından da ihtiyaca göre arttırarak kullanılır. Başarı oranı ise yüzden 30 civarındadır. 2. Akupunktur yöntemi: Aküpunktür, yüzyıllardır özellikle Asya’da kullanılan başarılı bir tedavi yöntemidir. Tedavi, hastalığın ya da problemin bağlı olduğu merkez noktalarına iğne batırarak, özel yöntemlerle sağlanır. Sigarayı bırakmaya yardımcı olmak için yapılan aküpunktür da ise kulağa bağlı olan 3 farklı noktaya yapılan iğne ile sigaraya duyulan isteğin azalması sağlanır. Aküpunktür başarı oranı yüzde elli civarındadır. 3. Nikotin bandı tedavisi: Nikotin bandı tedavisi, çoğu kişinin kullandığı ve sigarayı bırakmada oldukça etkili olan en çok bilinen yöntemdir. Nikotin bantları cilde yapıştırılarak kullanılır ve nikotin ciltten emilir. Bu yöntemi kullanırken alınacak olan nikotin miktarı, kişinin sigarayı tüketme miktarına göre değişir. Örneğin günde 15 adet sigaradan fazla tüketen bir birey için haftada 21 mg ya da günde 10 adet sigara tüketenlere ise 7 – 14 mg içeren nikotin bantları önerilir. Not: Deri veya sedef hastalığına sahip kişiler için nikotin bandı tedavisi uzmanlarca tavsiye edilmemektedir. 4. Nikotin sakızları: Günde 25 adetten fazla sigara tüketen kişiler için 4 mg, daha az tüketenler için ise 2 mg nikotin içeren sakızlar önerilmektedir. Sakızı 5 ya da 10 kez yavaş bir şekilde çiğnedikten sonra ağız dinlendirilmelidir ve bir sakız 20 dakikadan daha fazla çiğnenmemelidir. Nikotin sakızları, 8 veya 12 haftalık bir kullanım periyodu sonrasında etkisini göstermektedir. Nikotin sakızının başarı oranı ise yüzde 8 ila yüzde 16 arasındadır.

SİGARANIN ZARARLARI NE KADAR SÜREDE GEÇER

Uzmanlar uzun zaman sigara kullanmış bireylerin sigarayı bırakmaya karar verdikleri ve bunu uygulamaya koydukları andan itibaren vücudun kendini yenilemeye başladığını söylemektedirler. Bununla birlikte hiç sigara içmemiş gibi olmanın imkânsız olduğunu belirtmekle beraber normal bir bireyin vücut sağlığına ancak 10 yılda geri dönebildiğini açıklamışlardır. Sigarayı bıraktığınızda;

İlk yirmi dakikada nabzınız normal seyrine döner ve tansiyonunuz dengelenir.
8 saat sonra vücut kendini yenilemeye başlar, kan oksijeni normal seviyeye ulaşır.
24 saat sonra karbon monoksit vücuttan atılır.
48 saat sonra nikotin vücuttan tamamen temizlenir, cilt kendini yeniler.
2-12 hafta sonunda vücut kan dolaşımı düzenlenmiş olur.
1-9 ay sonunda akciğer hücreleri yenilenmiş olur.
Kanser riski yarı yarıya azalır.
10 yıl sonra akciğer kanseri görülme riski sigara içenlerin yarısındaki riske kadar düşer.
10 yıl sonunda kalp hiç sigara içmemiş gibi yenilenir.

SİGARAYI BIRAKMA SÜRECİNDE YAPILAN HATALAR NELER?

Sigarayı bırakma süreci keyifli olmayan ve zorlayıcı bir süreçtir. Bu durumlarda duyulan her bilgiyi araştırmadan uygulama yapılmamalıdır. Örneğin, sigarayı bırakmada etkili olacağı düşünülen elektronik sigara ya da nargile gibi tütün ürünleri sağlığa son derece zararlıdır. Hatta içerisinde bulunan bazı maddeler sigaranın içerisindeki maddelerden çok daha zararlı olabilirler. Diğer yanlışlardan biri ise internette görülen ilaçlardır. Bu bir dolandırıcılık oyunudur ve temin edilen ilaçların sigarayı bırakmaya yardımcı olması düşünülemezken yan etkileri ölümcül olabilir.

Sigara Bağımlılığı Nasıl Oluşur: Sigaranın içindeki etken maddelerin vücuda alınması sonucunda bu maddelere alışan vücudunuz sürekli bu maddeleri almak istemesiyle birlikte bağımlılık meydana gelmektedir. Sigaranın içerisinde bulunan nikotin ve benzeri maddelerin bazıları vücudumuzda eser miktarda bulunmaktadır. Fakat dışarıdan bu maddeleri vücudumuza aldığımızda vücudumuzdaki bu maddelerin miktarını yükseltiriz. Bu sebeple vücudumuz bu maddelere doymaz ve bağımlılık oluşur. Bırakmak da bu sebeple bir hayli zorlaşır.

 
 
2019 güncel Marlboro sigara fiyatları! Ne kadar zam geldi? Güncel sigara fiyatları! ile ilgili etiketler