Kuşadası'ndaki depremler sonrası çarpıcı yorum: 6.6 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeli var

İzmir'in Kuşadası ilçesi açıklarında 15 dakika arayla 4.7 ve 5.1 büyüklüğünde iki deprem oldu. Depremler büyük paniğe neden olurken farklı depremleri tetikleyip tetiklemeyeceği merak konusu oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir depremler konusunda değerlendirme yaptı. Söz konusu depremleri 30 Ekim 2020'de meydana gelen depremin tetiklediğini belirten Sözbilir, güneyden kırılan fayın 6.6 büyüklüğünde deprem üretme potansiyelinin olduğunu söyledi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Aydın'ın Kuşadası ilçesi açıklarında 14 dakika arayla meydana gelen 4.7 ve 5.1 büyüklüğündeki depremlerle ilgili açıklama yaptı.

Kuşadası'ndaki depremler sonrası çarpıcı yorum: 6.6 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeli var

Prof. Dr. Sözbilir, "30 Ekim 2020 de Sisam Adası kuzeyindeki Sisam fayının kırılmasıyla oluşan 6.6 büyüklüğündeki depremden sonra bölgede önemli bir stres birikimi olmuştu. Gümüldür Özdere ve Kuşadası tarafındaki faylar tetiklenmişti. Bugün peş peşe olan 4.7 ve 5.1 büyüklüğündeki depremler 30 Ekim 2020 depreminin tetiklediği bir deprem olarak değerlendirilebilir. Sisam Adası güneyinde ve Dilek Yarımadası'nın denizdeki devamında olan fay kırılıyor. Bu fayın en büyük deprem üretme potansiyeli 6.6 olarak biliniyor" dedi.

Kuşadası'ndaki depremler sonrası çarpıcı yorum: 6.6 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeli var - Resim : 2

'6.6 BÜYÜKLÜĞÜNE VARAN DEPREM ÜRETME POTANSİYELİ VAR'

30 Ekim'de Sisam Adası'nı kuzeyden sınırlayan fayın kırıldığına dikkati çeken Prof. Dr. Sözbilir, "Şimdi ise adayı güneyden sınırlayan fay kırılmış oldu. Fakat bu fayın 6.6 büyüklüğüne varan deprem üretme potansiyeli var" diye konuştu.

Kuşadası'ndaki depremler sonrası çarpıcı yorum: 6.6 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeli var ile ilgili etiketler Kuşadası deprem hasan sözbilir Sisam Adası
GÜNÜN VİDEOSU

Kastamonu'da şiddetli yağış! Dereler taştı, okullar tatil edildi

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle hayat durma noktasına geldi. İnebolu Çayı'nda ortaya çıkan görüntüler ise oldukça korkutucu.