Koronavirüs tedavisinde umut veren ilaçlar hangileri?

Koronavirüs (Kovid-19) aşısıyla ilgili insanlar üzerinde klinik deneyler başlamış olsa da, güvenli ve etkili bir aşının bulunması ve tüm dünyaya gönderilecek şekilde üretilebilmesi en az bir seneyi bulacak. Bu nedenle de ilaç firmaları kesin bir tedavi sağlayacak ilaçlar ve terapiler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. İşte şu ana kadar öne çıkan çalışmalar...

Remdesivir - antiviral

Salgının ilk günlerinde gündeme gelen ilaç Remdesivir, Amerikalı bilim firması Gilead’a ait bir antiviral. Grip ve soğuk algınlığına benzer şikayetlere neden olan ve tedavisinde gecikildiğinde akciğerleri tehdit eden “Respiratuar Sinsisyal Virüs” dahil birçok RNA virüsünün tedavisinde zaten kullanılıyordu. Şubat ayında Dünya Sağlık Örgütü’nce koronavirüse karşı en gelecek vaat eden tedavi adayı olarak değerlendirilen Remdesivir ile ilgili Çin, Avrupa ve ABD’de de klinik deneyler sürüyor. Antivirallerin hastalıkların ilk aşamasında etkili olduğu biliniyor. Ağır hasta olanlar üzerindeki sonuçlarla ilgili ise henüz veri yok. Koronavirüse karşı kullanım için yeniden tasarlanan ilaçla ilgili sonuçların üç ay içerisinde açıklanması bekleniyor.

Koronavirüs tedavisinde umut veren ilaçlar hangileri?

Hidroksiklorokin - Sıtma, romatizma ve lupus tedavisinde kullanılıyor

Sıtma, romatizma ve lupus tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin de farklı dozlarda koronavirüse karşı kullanılması planlanan bir tedavi. Son dönemde sık sık adını duyduğumuz ilacın da antiviral bir işlevi olduğuna inanılıyor.

Amerikanınsesi'ndeki habere göre; İlaç laboratuvar ortamında yeni tip koronavirüsün hücrelere girişini engelledi. Fransa’da yapılan sınırlı bir çalışmaya göre de hidroksiklorikin verilen bazı koronavirüs hastalarında iyileşme görüldü ancak bu düzelmenin ilaçtan mı kaynaklı olduğunu bilmenin yolu yok. Bu ay yine Fransa ve Çin’de yayınlanan iki araştırma, bu ilaçla tedavi edilen hastaların bir yarar görmediğini ortaya koydu. Dünyanın dört bir yanında ilaçla ilgili çalışmalar sürüyor. İlk sonuçların da üç ay içinde çıkması bekleniyor.

Kanser hastalarında “sitokin fırtınası” denen ve bağışıklık sisteminin aşırı çalışmasını tedavi eden ve romatoid artrit (iltihaplı romatizma) tedavisi için de onaylanan “monoklonal antikor” tedavisi koronavirüse karşı yeniden tasarlanıyor. Çin, Avrupa ve ABD’de koronavirüs hastaları üzerinde 15 ayrı çalışma yürütülüyor. Fransa’da yürütülen bir çalışmada da koronavirüsü kapmış ileri derecede kanser hastalarında bu tedavinin 28 günlük etkilerine bakılıyor. İlk sonuçlar üç ay içinde bekleniyor.

Sitokin fırtınası, milyonlarca beyaz kan hücresinin, virüsü yok etmek için tek bir noktaya saldırması, vücudun korunma sistemi olarak alyuvarların çoğalması ve bağışıklık sisteminin bozulmasına neden oluyor. Bağışıklık sistemi vücuda da saldırmaya başlıyor ve vücutta yıkıcı süreçlere neden olabiliyor. Yani bağışıklık sistemi mikrobu yok etmek isterken ölçüyü fazla kaçırıp hayati organlara zarar verebiliyor.

Kevzara- Romatizma ilacı

Kanser tedavilerinde kullanılan ve artrit tedavisi için onaylanan bir başka monoklonal antikor tedavisi Kevzara. Ağır koronavirüs hastalarında görülen sitokin fırtınasını yatıştırmaya yönelik deneyler sürüyor. Regeneron, tedavinin etkili olup olmadığı ile ilgili ilk verilerin Nisan sonunda elde edileceğini açıkladı.

Jakavi- otoimmün hastalıkları

Jakavi de otoimmün yani vücudun bağışıklık sisteminin sağlıklı hücrelere saldırdığı tür hastalıklar da ve enflamasyon yani iltihaba neden olan hastalıklarda da kullanılan bir kanser ilacı. Kanada ve Meksika’da ağır solunum sorunu yaşayan ve sitokin fırtınası yaşayan hastalarda Jakavi deneniyor. İlk sonuçların Haziran ayında açıklanması bekleniyor. ABD’de de ilaç firması Novartis de klinik deneylere katılamayacak durumda hastalara ilacın onay mekanizmalarına takılmadan verilebilmesi için 7 Nisan’da “kontrollü erişim programı’’ başlattı.

Koronavirüs tedavisinde umut veren ilaçlar hangileri? - Resim : 2

Kaletra- AIDS tedavisinde kullanılıyor

AIDS’e neden olan İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü’nü (HIV) tedavide ve engellemede kullanılan antiviral karışımı Kaletra, dünyanın dört bir yanında koronavirüsün tedavisine yönelik 20 çalışmada başrolde. İlaç, bir taşıyıcı ile yüksek riskli bir temasta bulunmuş kişilerin hasta olmasını önleme amaçlı da deneniyor. İlk sonuçların Mayıs ayında açıklanması bekleniyor.

Ancak Çin’de Mart ayında açıklanan ve 199 hasta üzerinde yapılan çalışma, hastaların viral yükü yani vücutlarında virüs yoğunluğunda bir değişiklik göstermediği gibi, ilacı alanlar almayanlara göre sadece bir gün daha erken iyileşti.

Ancak aynı doktorlar Nisan ayında bir başka açıklama daha yaptı ve Kaletra’nın ikinci bir ilaçla “bizmut potasyum sitrat’’ ile birlikte kullanıldığında bazı hastalara iyi geldiğini bildirdi.

rhACE2 - henüz deneme aşamasındaki akciğer tedavisinde kullanılan ilaç

“Rekombinant insan anjiyotensin dönüştürücü enzim 2’’ (rhACE2) Bu ilaç üzerinde yeni çalışılan yani piyasada olmayan bir girişim. Akut akciğer hasarı ve akciğer tansiyonunun tedavisi için insanlar üzerinde ikinci faz çalışmaları sürüyor. Koronavirüsü en çok akciğer, kalp ve böbrekte bulunan ACE2 proteinine saldırıyor. Avusturya’da yürütülen araştırmalarda ACE2’nin sentetik versiyonu geliştirilerek virüsün girişini engelleyip engellemediğine bakılıyor. Böylelikle hastalarda koronavirüsünün işgal ettiği sağlıklı hücrelerin azalmasının engellenmesi amaçlanıyor. 2 Nisan’da açıklanan bu araştırmanın ilk sonuçları Eylül ayında bekleniyor.

Camostat Mesylate - klinik deneyleri süren pankreas ilacı

Bu ilaç Japonya ve Güney Kore’de kronik pankreas hastalığının tedavisi için onaylanmış bir bir proteaz inhibitörü. Yani bazı enzimleri engelliyor. Laboratuvar ortamındaki deneylerde yeni tip koronavirüsün insan hücrelerine girmesini sağlayan mekanizması devre dışı bıraktığı belirlendi. Çalışmalar Danimarka’da sürdürülüyor ve yaşları 18 ile 110 arasında değişen 180 korona hastası bu ay ikinci faz deneylere katılıyor. Çalışmada hastalığın seyrinde ve ölüm oranlarındaki 30 günlük değişime bakılacak. Sonuçların Aralık ayında açıklanması bekleniyor. Japonya’da Tokyo Üniversitesi de Camostat Mesylate ve benzer bir ilaç nafamostat mesylate üzerine çalışma başlatacağını duyurdu. Sonuçları 12 ayı bulabilir.

Koronavirüs tedavisinde umut veren ilaçlar hangileri? - Resim : 3

IFX-1 – deneysel ilaç

Bu monoklonal antikor tedavisi de vücutta enflamasyonu uyaran C5a isimli peptitleri hedef alıyor. Yani amacı enflamasyon mekanizmasını engellemek. IFX-1 deneysel bir ilaç; Hollanda’da Nisan ayı başında koronavirüse bağlı ağır zatürre hastalarında denenmeye başlandı. İlk sonuçların Ekim ayında açıklanması bekleniyor.

Koronavirüsün kalp kaslarında hasara neden olduğunun da anlaşılmasıyla kalbi korumaya yönelik tüm bu ilaçlar da denenen tedaviler arasında yerini aldı. İngiltere’de 3 bin hastanın katıldığı çalışmaların tamamlanma tarihi 30 Mart 2021. Yani ilk sonuçların açıklanmasına bir yıl var.

İlaçsız tedavi yöntemlerinden Plazma Terapisi

Koronavirüsü atlatan hastalardan alınan kan plazması, halen hasta olan kişilere verilerek, plazmanın içerdiği virüsle savaşan anrikorların, hastanın vücudunda da aynı görevi yapmasını sağlamak. Başka hastalıklara karşı da 100 yıldan fazladır kullanılan bu yöntem çok az risk ya da yan etki barındırıyor. Bazı küçük çaplı araştırmalar bu sayede vücuttaki virüs seviyesinin düştüğü görüldü. Çin, Avrupa ve ABD’deki kontrol grubu karşılaştırmalı deneylerde de plazma terapisinin yarar sağladığına dair güçlü kanıtlar toplandı. Nisan ayında açıklanan sonuçlara göre Çin’de ağır durumdaki 20 hastanın 10’una bu tedavi uygulandı ve aynı tedaviyi almayan diğer 10 hastaya göre dikkate değer bir iyileşme görüldü. Bu tedavi yöntemi hali hazırda mümkün ama sınırlı. İyileşmiş hastalardan toplanacak plazma, tüm ihtiyacı karşılayamayabilir.

Koronavirüs tedavisinde umut veren ilaçlar hangileri? - Resim : 4

Bağışıklık sisteminin doğal öldürücü hücreleri (NK hücreleri) virüs enfeksiyonlarına karşı savunmanın ön cephesinde yer alıyor. NK2GD proteini de bu hücreleri faaliyete geçiren bir reseptör. NK hücreleri koronavirüsünün bulaştığı hücreleri tanıyabilir ve temizleyebilir. ACE2 reseptörünü de koronavirüsünü hücrelere girmek için kullanıyor. Bilimadamları bu iki reseptörün kullanıldığı hücre terapisiyle koronavirüsünün hücrelere girmesini ve çoğalmasını engellemeyi umuyor. Koronavirüse bağlı ağır zatürre geçiren 90 hasta üzerinde 28 günlük deneme sürüyor.

Çin'den gelen ilaç Favipiravir nedir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs tedavisini 11 günden 4 güne indiren ilacın Çin’den getirildiğini açıklamıştı.

Koronavirüs ilacı olarak bilinen Favipiravir ile ilgili umut verici açıklamalar geliyor. Bu açıklamalarla birlikte Favipiravir, Japon şirketi tarafından bir anti-influenza ajanı olarak geliştirilmiştir. Şubat ayında, Çin'in Wuhan ve Shenzhen şehirlerinde, koronavirüs kaynaklı enfeksiyonuna karşı etkinliği nedeniyle Favipiravir için klinik denemeler başladı ve 17 Mart'ta Pekin olumlu sonuçları dünya ile paylaştı. Çin bilim ve teknoloji bakanlığında çalışan Zhang Xinmin Salı günü gazetecilere verdiği demeçte, "Yüksek derecede güvenlik ve tedavide açıkça etkili" dedi. Favipiravir ilacının koronavirüsü üzerinde denenmesi çalışmasına 340 hasta dahil edildi.

FAVİPİRAVİR NEDİR, HANGİ İLAÇLARDA BULUNUR?

Dünya üzerinde neredeyse tüm ülkelere yayılan koronavirüs salgını tedavisini bulmaya yönelik çalışmalardan olumlu cevaplar gelmeye başladı. Son olarak gündeme gelen bu ilacın etken maddesinin virüsü tedavi ettiği bildirilmişti. Haberimizin devamında "Favipiravir nedir" sorusunun yanıtını sizler için derledik.

İNCELEMELER BAŞARILI SONUÇLANDI!

T-705, Avigan veya favilavir olarak da bilinen Favipiravir, Japonya'nın Toyama Chemical tarafından birçok RNA virüsüne karşı aktivite ile geliştirilen bir antiviral ilaçtır. Şubat 2020'de Favipiravir Çin'de ortaya çıkan koronavirüs hastalığının deneysel tedavisi için inceleniyordu.

 

Koronavirüs tedavisinde umut veren ilaçlar hangileri? ile ilgili etiketler İlaç kovid-19 corona covid-19 aşı