Koronavirüs kabusu geri mi dönüyor? Almanya'dan yeni maske planı

Koronavirüs kabusu hayatımızdan hızla çıkarken Almanya'dan dikkat çeken bir haber geldi. Alman basınında çıkan habere göre ülkede bu kış bazı mekanlarda maske takılmasının zorunlu hale getirilmesi için bir plan yapılıyor. Söz konusu plana göre maskenin ekim ayından mart ayına kadar zorunlu olması ön görülüyor.

Almanya, bu kış Covid ile savaşmak için Ekim'den Mart'a kadar restoranlarda, barlarda ve mağazalarda Maske takmayı zorunlu hale getirmeyi düşünüyor.

Alman gazetesi Die Welt'in haberine göre, bu plan sadece Ekim'den Mart'a kadar geçerli olacak. Alınacak bu sert önlemin bu kış kimi bilim insanları tarafından beklendiği açıklanan Covid dalgasıyla mücadeleye yardımcı olması amaçlanıyor.

Öte yandan hükümetin bu planları Covid sonrası hayatın tadını çıkaran 80 milyon Alman için hayal kırıklığı olacak.

EKİM – MART AYLARI ARASINDA

Her yıl Münih'te düzenlenen Oktoberfest bira festivalinin sevenleri, Alman hükümetinin Ekim'den Mart'a kadar zorunlu maske takmayı zorunlu kılacak teklifler üzerinde kafa yormasıyla bir şok yaşıyor. Planlar, Covid'in kış aylarında yayılmasıyla savaşmak amacıyla barlar, restoranlar ve mağazalar dahil olmak üzere tüm kamusal alanlarda yılın daha soğuk yarısında maske takmayı kapsayacak.

‘YAZ DALGASI’ DEVREDE

Ülke son zamanlarda, soğuk hava bile gelmeden önce bir 'yaz dalgası' olarak tanımlanan resmi rakamlara göre günde 50 ila 130 Koronavirüs ile ilgili ölüm bildirdi. Kuralların okullar ve anaokulları için geçerli olup olmayacağı belli değil. Şu anda Almanya'da maske takmak yalnızca toplu taşıma ve tıp merkezlerinde zorunlu.

Geçen yılki Oktoberfest, normalde 6 milyon katılımcıyı çekecek olan Alman makamları tarafından tamamen iptal edildi, bu nedenle bu yılki festival zorunlu maske takma nedeniyle kesintiye uğrarsa festival severler hayal kırıklığına uğrayacak. Yaz gelmesiyle, milyonlarca insan sosyal mesafeyi korumak ve grup boyutlarını sınırlamak gibi ağır Covid kısıtlamaları olmadan sosyal aktivitelerden ve etkileşimlerden keyif alıyor.

BİLİM KOMİSYONUNUN KARARI BEKLENECEK

Alman hükümeti, Eylül ayında sona erecek olan Enfeksiyondan Korunma Yasası'nın bir sonraki sürümüne hangi kuralları koyacağına karar vermeden önce muhtemelen bir bilimsel komisyonun bulgularını bekleyecek. Eylül sonuna kadar hükümete hangi kısıtlamaların etkili olduğunu söylemek de bu komisyonun görevi. Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Covid vakalarının artmasının beklendiği sonbahar için yedi maddelik planını dün sundu, ancak zorunlu maske takmaya dönüş raporları hakkında yorum yapmadı. Bakan Almanları ve turistleri kendilerini ve başkalarını koronavirüsten korumak için içeride yüz maskeleri takmaya çağırdı, ancak mevcut verilerin maske kullanımını yasal bir gereklilik haline getirmediğini kabul etti.

“PANİĞE GEREK YOK”

Sosyal Demokrat Parti’nin bir üyesi olan Lauterbach, Berlin'de gazetecilere verdiği demeçte, "Kendilerini veya başkalarını korumak isteyenlerin içeride maske takmalarını istiyorum" dedi ve vakaların önümüzdeki aylarda artmaya devam edebileceğini kaydetti. Bakan “Gönüllü olarak maske takmak iç mekanlarda normalleşmeli.” ifadesini kullandı. Sağlık bakanı, Almanya'da dolaşan baskın varyantın nispeten hafif olduğunu ve birçok sakinin aşılandığını veya COVID-19'dan iyileştiğini, yani daha az ciddi hastalık riski altında olduklarını söyledi. Lauterbach ayrıca, hükümetin sonbaharda tüm ana varyantlara cevap verecek geniş bir aşı tedariki üzerinde çalıştığını söyledi ve risk altında olan veya başkalarını tehlikeye atmaktan kaçınmak isteyen vatandaşları ikinci bir takviye yapmaya çağırdı.

Koronavirüs kabusu geri mi dönüyor? Almanya'dan yeni maske planı ile ilgili etiketler Almanya maske plan
GÜNÜN VİDEOSU

Bakan Varank, yürümeye zorluk çeken 70 yaşındaki seçmeni Togg ile oy kullanacağı okula götürdü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa'da oyunu kullandı. Bakan Varank, Bursa'da oy kullanırken yürüme güçlüğü çeken Hatice Sevinç'i Togg ile evinden alarak oy kullanacağı okula götürdü. İşte detaylar...