Konda seçim anketlerinde manipülasyon mu yapıyor?

Genel müdürlüğünü kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim olan Bekir Ağırdır'ın yaptığı KONDA araştırma şirketine "anket manipülasyonu" suçlaması yöneltildi.. İddiaya göre KONDA İYİ Parti'nin oylarını kasıtlı olarak yüksek gösteriyor...

Yakın dönemde gerçekleşen hemen hemen tüm seçimlerde sınıfta kalan anket şirketlerinin güvenirliği uzun süredir tartışma konusu...

Cumhurbaşkanı Erdoğan da anket şirketlerinin açıkladığı rakamlara itibar etmediğini "Anketlerle millete psikolojik operasyon çekmelerine alışkınız. Anket ve kamuoyu araştırma şirketlerine güvenim kalmadı." sözleriyle ilan etmişti.

Bu konuda Sabah yazarı Mahmut Övür'den bugün çok konuşulacak bir yazı geldi.

Bekir Ağırdır'ın yöneticisi olduğu KONDA araştırma şirketini anketlerde manipülasyon yapmakla suçlayan Övür, "Anket mühendisliği" başlığını taşıyan yazısında bu konuda görüşlerine başvurduğu bir akademisyenin açıklamalarını aktardı.

Övür yazısında şu ifadeleri kullandı;

"Hem araştırma şirketleri hem de fondaş medya aylardır muhalefetin erken seçim çağrılarına altyapı oluşturmak için ellerinden geleni yapıyor.

AK Parti'yi yüzde 30'un altında, MHP'yi de yüzde 6'larda gösteren ve kim oldukları bilinmeyen onlarca araştırma şirketi var. İşin garip tarafı bu kervana, zaman zaman çok güvenilir olduğu bilinen Konda gibi şirketler de katılıyor. Konda'nın özellikle Eylül 2021'de yaptığı ve İyi Parti'yi yüzde 19.3 gösteren araştırması bu açıdan dikkat çekici.

İç ve dış medya da bu fırsatı kaçırmıyor.

Mesela Almanya'nın Türkiye operasyonları merkezi Deutsche Welle Türkçe'nin (DW) 19 Ekim 2021 tarihli, "Anket şirketleri ne kadar güvenli" haberi, baştan sona AK Parti ve Cumhur İttifakı'nın oy kaybetmesi üzerine kurulu. Bütün veriler buna işaret ediyor ve başta Konda olmak üzere Metropoll ve MAK Danışmanlık şirketlerinin verileri kullanılıyor.

Okuduğunuzda aklınızda tek şey kalıyor; Cumhur İttifakı kaybediyor, Millet İttifakı kazanıyor. Oysa GENAR, Optimar, Megapoll hatta CHP'ye yakınlığıyla bilinen Konsensus gibi birçok güvenilir şirketin verileri bunu doğrulamıyor. AK Parti en az yüzde 35, MHP ise yüzde 9-11 bandında...

Üstelik ekonomik krize, hayat pahalılığına rağmen...

En son yapılan 2018 genel ve 2019 yerel seçimlerinde isabetli sonuçlarıyla bilinen Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, bu durumu şöyle yorumluyor:

"Öncelikle şunu söylemeliyim, geçtiğimiz 2018 seçimlerinde de İyi Parti'yi yüzde 17 ile yüzde 22 gösterenler vardı. Bu isimler hâlâ ekranlarda ve bir kez olsun kamuoyundan özür dilemiş değiller. O seçimlerde İyi Parti yüzde 9.8 oy aldı. Araştırmalarda kabul edilebilir hata payı artı eksi 2'dir. On puan, on iki puan yanılma olmaz. Manipülasyon budur işte. Bugün de bazı isimler İP ve CHP için manipülasyon yapmaya devam ediyor."

Bir akademisyen dostum, İyi Parti'nin yüksek gösterilmesinin bir hata veya basit bir "kıyak" olmadığına dikkat çekerek şöyle diyor: "Konda'nın anketlerde İyi Parti'yi yüzde 19'larda göstermesi İyi Parti'nin siyaset, akademi ve iş dünyası nezdinde algısal ve kurgusal güçlenmesini hedefliyor."

Bütün bu manipülasyonların hedefi de çok net: Güçlü İyi Parti, zayıf CHP ve kullanışlı HDP..."

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN...

 

 

Konda seçim anketlerinde manipülasyon mu yapıyor? ile ilgili etiketler seçim Anket konda Bekir Ağırdır Mahmut Övür
GÜNÜN VİDEOSU

Hindistan'da korkunç kaza! 3 tren birbirine girdi: 288 ölü, 900'den fazla yaralı

Hindistan'da iki yolcu ve bir yük treninin çarpışması sonucu meydana gelen katliam gibi kazada son belirlemelere göre 288 kişi öldü 900'den fazla kişi de yaralandı.