Kısa çalışma ödeneği başvuru koşulları nelerdir? Başvuru koşulları ve İŞKUR başvuru ekranı

Kısa çalışma ödeneği başvuru koşulları nelerdir? Başvuru koşulları ve İŞKUR başvuru ekranı Koronavirüs salgınından onbinlerce işletme olumsuz etkilendi. Bakan Zehra Selçuk'un verdiği bilgilere göre onbinlerce firma kısa çalışma ödeneğine başvurdu. Kısa çalışma ödeneğine başvuru koşullarını kimlerin başvuru yapabileceğini, kısa çalışma ödeneğine başvururken nelere dikkat edilemsi gerektiğini sorularla derledik. Detaylar haberimizde...

10 soruda Kısa Çalışma Ödeneği nedir? Koronavirüs salgınının etkisi tüm dünyada sürerken Türkiye, kısa çalışma ödeneği uygulamasını başlatarak üretimi ve istihdamı durdurmadı. Bakan Zehra Selçuk, kısa çalışma ödeneğini ile işletmelerin üretimlerini ve istihdam sayılarını düşürmemek adına işetmelere açarken kısa çalışma ödeneği başvuru koşullarını da açıkladı. İşte kısa çalışma ödeneği başvuru koşulları ve İŞKUR başvru ekranı...

SORULARLA KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Vergi borcu ve SGK prim borcu başvuruya engel mi?

İşyerinin SGK prim borcu veya vergi borcu olması kısa çalışma başvurusunu engellemiyor. Bazı teşvik ve uygulamalarda işyeri için en az çalışan sayısı gibi kriterler olabiliyor. KÇÖ için işyerinin çalışan sayısının bir önemi bulunmuyor.

İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Sorgulama ekranı için tıklayınız

Ödenek alanlar için sağlık güvencesi devam ediyor mu?

Kısa çalışma uygulaması süresince çalışılmayan günler için Genel Sağlık Sigortası primleri İŞKUR tarafından SGK’ya bildiriliyor. İşçiler ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebiliyor.

İşverenin haklı nedeni varsa sözleşme feshedilebilir mi?

İşyerinde kısa çalışma uygulanan dönemde işverenin haklı nedeni yoksa (4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/II bendi kapsamında ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılıklar) işveren tarafından işçi çıkarılmaması gerekiyor.

“Yabancı işçiler kısa çalışma ödeneği alabilir mi?”

İşsizlik sigortası primleri ödeyerek çalışmaları ve gerekli şartları taşımaları hâlinde yararlanabilirler.

Kısa çalışma ödeneği başvuru şartları neler? İŞKUR kısa çalışma ödeneği başvuru ekranı!

“Kronik hasta ve 65 yaş üstü olan kişiler kısa çalışmadan yararlanabilir mi? ”

İşyerinde kısa çalışma uygulanabilmesi için gerekli şartları taşıyan işyerlerindeki diğer işçiler gibi kronik hasta ve 65 yaş üstü olan kişiler de kısa çalışmadan yararlanabilecektir.

“Kısa çalışma talebi uygun bulunan bir işyerinde işçiler ne zaman ödenek alır?”

Kısa çalışma ödeneği, çalışmadığı süreler için işçinin kendisine ve aylık olarak ödenmektedir.

“Kısa çalışmadan yararlandıktan sonra devlete bir borç olacak mıdır?”

İstihdamı koruma amaçlı olan bu uygulamadan yararlananların devlete herhangi bir borcu olmayacaktır.

Kısa çalışma ödeneğine kimler başvurabilir? Kısa çalışma ödeneği şartları ve başvuru ekranı…

Ödemeler ne zaman yapılıyor?

Kısa çalışma ödeneği bizzat çalışana yapılıyor. Ödemeler PTT Bank aracılığı ile aylık olarak her ayın beşinde yapılıyor.


KISA ÇALIŞMA BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Kısa çalışma ödeneği yeniden düzenlendi. Buna göre; işçinin kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 60 gün hizmet akdine tabi olanlardan son üç yıl içinde 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş olması şeklinde uygulanacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

Corona virüsü salgınından olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma uygulamak isteyen işverenler, 23.03.2020 tarihinden itibaren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezlerine özel olarak oluşturulan elektronik posta adreslerine gerekli belgeleri göndermek suretiyle başvurabilecektir. Kısa çalışma ödemeleri, Bakanlığımız Rehberlik ve Teftiş Başkanlığınca yapılacak uygunluk tespitinin ardından gerçekleştirilecektir.


KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ KİMLER ALABİLİR?

İşverenin; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin önemli ölçüde azaldığı veya durduğu yönünde İŞKUR'a başvuruda bulunması ve İş Müfettişlerince yapılan uygunluk tespiti sonucu işyerinin bu durumlardan etkilendiğinin tespit edilmesi gerekmektedir.

 

Kısa çalışma ödeneği başvuru koşulları nelerdir? Başvuru koşulları ve İŞKUR başvuru ekranı ile ilgili etiketler Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR Para kısa çalışma ödeneği başvuru kısa çalıpşma ödeneği koşulları maliye kısa çalışma ödeneği kimler alabilir kimler başvurabilir
GÜNÜN VİDEOSU

Şampiyon Galatasaray, Florya'da taraftarıyla buluştu! Muhteşem kutlama

Süper Lig'de bitime 2 hafta kala şampiyonluğunu ilan Galatasaray, Ankara deplasmanından evi Florya'ya döndü. Galatasaray’da futbolcular, teknik ekip ve yönetim kurulu üyeleri, şampiyonluğu Florya Metin Oktay Tesisleri’nde sarı-kırmızılı taraftarlarla kutladı.