'Kılıçdaroğlu Başkanlık gelmesin diye dağa mı çıkacak?'

Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı ve eski Bakan Hasan Celal Güzel, Kılıçdaroğlu’nun “Başkanlığı kan dökmeden getiremezsin” sözlerini eleştirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlık sistemi ile ilgili Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz ifadeleri büyük tepki topladı.

Başkanlık Sistemi ile ilgili çalışmalara imza atan Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı eski Bakan Hasan Celal Güzel de Kılıçdaroğlu'na tepki gösteren isimlerden biri oldu.

AVAZTÜRK Haber Müdürü Arzu Erdoğral’a konuşan Hasan Celal Güzel, “Siyasilerin kandan bahsetmesi hayra alamet değil” derken “Sayın Kılıçdaroğlu ne yapacak? Eline silahı falan alacak da, Başkanlık Sisteminin gelmesine mani olmak için dağa mı çıkacak?” ifadelerini kullandı.

Güzel, Kılıçdaroğlu’nun kan dökecek olanlara davetiye çıkarttığını da vurgulayarak “CHP’nin ve Sayın Kılıçdaroğlu’nun kendisine gelmesi lazım” dedi.

BAŞKANLIK GELMESİN DİYE ELİNE SİLAH ALIP DAĞA MI ÇIKACAK?

- Kılıçdaroğlu’nun “Başkanlığı kan dökmeden getiremezsin” sözleri ile ilgili neler söylersiniz?

Siyasilerin kandan bahsetmesi hayra alamet değil. Rahmetli Erbakan hem de herhangi bir şeyi kast etmeden lafın gelişi, “kanlı mı olur kansız mı olur bilemem” gibi bir laf etti. Bu, adamcağızın ömrü boyunca başına kakıldı. Kılıçdaroğlu’nun da kalkıp Başkanlık Sisteminin kanla alakasını kurması son derece absürt, komik bir durum… Kan ile Başkanlık Sisteminin ne ilgisi var? Be adam olacak şey değil. Sayın Kılıçdaroğlu ne yapacak? Eline silahı falan alacak da, Başkanlık Sisteminin gelmesine mani olmak için dağa mı çıkacak? Böyle şeylere hiç gerek yok. Anayasa metnini alırsınız önünüze, konuşursunuz. Şu an zaten Başkanlık Sistemi için yeterli sayıda yok. Dolayısıyla peşinen ortamı germenin hiçbir izahı yok. Yanlış ve ayıp bir laftır. Kendisine yakıştırıyor muyum, son zamanlardaki açıklamalarına baktıktan sonra yakışıyor da galiba!

KANLI BİR SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ DARBEDEN BAHSETMEKTİR

-Bu tarz bir açıklama PKK’nın hem tehdit diline benziyor hem de yeni bir Gezi ayaklanması mı isteniyor yorumlarına da neden oluyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Tabi bir defa Sayın Kılıçdaroğlu temenni ederim ki bunu kast etmemiş olsun ama kanlı bir sistem değişikliğinden bahsetmek demek darbeden bahsetmek demektir. Kanı kim dökecek? Herhalde Sayın Kılıçdaroğlu çakısıyla kurşun kalemini açarken parmağını kanatacak değil. Nasıl olsa bunu bir dökecek olan vardır. Kılıçdaroğlu, kan dökecek olanlara davetiye çıkarıyor. Hele ki PKK ve HDP’nin yediği herzeler, naneler ortadayken onlar ile her resepsiyonda sarmaş dolaş olması “acaba onlarla bir ilişkisi mi var” diye doğrusu akla geliyor.

Sonuçta rejim ve sistem zorla değiştirilmez, işin içine kan falan da girmez. Siyasette kan falan yoktur. PKK’nınki de zaten resmen terördür. Siyasetle de ilgisi yoktur. Bir takım eşkıyanın yaptığı faaliyetlerdir. O nedenle CHP’nin ve Sayın Kılıçdaroğlu’nun kendisine gelmesi lazım.

'Kılıçdaroğlu Başkanlık gelmesin diye dağa mı çıkacak?' ile ilgili etiketler Haber