İstanbul depremi ne zaman olacak? İstanbul'da deprem olacak mı?

Kahramanmaraş'ta 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki deprem pek çok ili de etkiledi. Deprem nedeniyle OHAL ilan edildi ve yurdun dört bir yanından yardım çalışmaları devam ediyor. Yaşanan gelişmelerin ardından beklenen İstanbul depremiyle ilgili uzman görüşleri büyük bir merakla araştırılmaya başlandı. Peki, İstanbul depremi ne zaman olacak? İstanbul'da deprem olacak mı? Ayrıntılar haberimizde... 

Türkiye'yi yasa boğan Kahramanmaraş depremi ardından, uzmanların uyarıda bulunduğu İstanbul depremi için araştırmalar merakla başladı. İstanbul depremi ne zaman olacak? İstanbul'da deprem olacak mı? Detaylar haberimizde... 

İstanbul depremi ne zaman olacak? İstanbul'da deprem olacak mı?

İSTANBUL'DA DEPREM OLACAK MI?

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye’de en fazla deprem üreten iki fay hattının enerjisinin büyük bir kısmının boşalttığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

 “Türkiye’de en fazla deprem üreten iki fay var. Biri Kuzey Anadolu fayı, diğeri Doğu Anadolu fayı. Her iki fay enerjisinin büyük bir kısmını boşalttı. Bu demektir önümüzdeki birkaç yüz sene içerisinde Türkiye’de çok büyük bir deprem olmayacak, en azından bu iki fay kuşağı boyunca. Bu bizim için ülkeyi depreme hazırlama açısından bir şans. İrili ufaklı başka yerlerde deprem olabilir, burada da küçük depremler olur ama Türkiye’nin en ağırlıklı fay zonları enerjiyi boşalttı. Bu bir imkan, bunu ilk kez söylüyorum bunu bütün Türkiye duysun" 

İSTANBUL'DA HASAR MARAŞ'TAN DAHA FAZLA OLUR

İstanbul’da hasarın daha fazla olacağını belirten Prof. Dr. Naci Görür “İstanbul’da durum hiç iyi değil. Nasıl 3 gün önce ‘Maraş’tan endişe ediyoruz’ diye yazdıysam aynı şekilde İstanbul’dan endişe ediyorum. Bilimsel bütün araştırmalar, İstanbul’da zamanın gelmekte olduğunu gösteriyor. Aşağı yukarı 30 sene içerisinde depremin beklendiği söyleniyordu, 23 senesi geçtiğine göre büyük ölçüde yakınlaşmış demek istiyorum. Ancak Maraş depremi beklediğimiz Marmara depreminden daha büyük. İstanbul’da en fazla 7.5 bekliyoruz. İstanbul’da daha küçük deprem beklememize rağmen, İstanbul’da hasar Maraş’tan daha fazla olur. Diğer yandan Maraş’ta da hasarın epey fazla olacağını üzülerek tahmin ediyorum, inşallah yanılırım ama açıklanınca göreceğiz" ifadelerini kullandı.

İstanbul depremi ne zaman olacak? İstanbul'da deprem olacak mı? ile ilgili etiketler İstanbul deprem