İsrail, Gazze'deki hastanelerin etrafını tanklarla kuşattı! Haber alınamıyor...

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarının ardından Gazze'de hayat durma noktasına geldi. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) hesabından yapılan açıklamada işgalci İsrail'in Şifa Hastanesi'nin etrafını kuşattığı ve doktorlardan haber alınamadığı belirtildi.

İsrail-Filistin çatışmaları 38. gününde devam ederken, İsrail'in hava saldırılarını ve kara harekatını sürdürdüğü Gazze'de tablo gitgide ağırlaşıyor. 

El Nasr ve El Rantisi Çocuk Hastanesi'nin Direktörü Mustafa El Halut, CNN International'a konuşarak İsrail'in askeri operasyonların Gazzeli hastaları ve sağlık çalışanlarını tehlikeye atmayı sürdürdüğünü belirtti.

'ETRAFIMIZ TAMAMEN SARILMIŞ DURUMDA'

İsrail'in sivillerin tahliye etmesini istediği kuzey bölgesindeki durum hakkında açıklamada bulunan hastane direktörü, İsrail tankları tarafından etraflarının sarılmış olduğunu ifade ederek tahliye için yardım sağlamasını talep etti. Halut, "Etrafımız tamamen sarılmış durumda, hastanenin dışında tanklar var; buradan ayrılamıyoruz" dedi.

İsrail Güvenlik Kuvvetleri (IDF) ve Hamas, ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda hastane yerleşkesinin yakınlarındaki Şeyh Radwan mahallesinde ve El Şati kampında karadaki çatışmaların sürdüğünü belirtmişti. Halut, "Hastalara için elektriğimiz, oksijenimiz yok. İlaç ve suyumuz yok. Akıbetimiz ne olacak bilmiyorum" diye konuştu.

"DOKTORLARDAN HABER ALINAMIYOR"

Sınır Tanımayan Doktorların (MSF) sosyal medya platformu X'ten yaptığı paylaşımda, "Şifa Hastanesindeki personelimizden dün geceden beri haber alamıyoruz." ifadesini kullandı.

Gazze'deki diğer çalışma arkadaşlarının hastane çevresindeki "tehlike" halinin sürdüğünü aktaran MSF, buradaki personelin hayatları için endişe duyduklarını kaydetti.

Gazze'deki MSF çalışanlarından birinin "sokaklarda ölülerin, vurulanların ve yaralıların olduğunu" söylediği aktarılarak, söz konusu çalışanın, "Onların ağladığını duyuyoruz fakat bir şey yapamıyoruz. (Durum) Dışarı çıkmak için çok tehlikeli." dediği ifade edildi.

MSF'nin paylaşımında, "Sağlık çalışanları, durumu ciddi olan hastalar ve yerlerinden edilen siviller, hala Şifa Hastanesinde ve korunmaları gerekiyor." ifadeleri kullanıldı.

Paylaşımda, "hastanelere saldırıların durdurulması, derhal ateşkes yapılması ve hastanelerden ayrılmak isteyenler için güvenli geçiş sağlanması" çağrıları yer aldı.

İsrail, Gazze'deki hastanelerin etrafını tanklarla kuşattı! Haber alınamıyor... ile ilgili etiketler İsrail Gazze
GÜNÜN VİDEOSU

Giresun'da fırtına etkisiyle deniz taştı! Mini tsunami dehşeti kamerada...

Giresun'da etkili olan fırtına nedeniyle deniz taştı. Mini tsunami yaşanan Tirebolu ilçesinde o anlar saniye saniye kameralara kaydedildi.