Ispanak zehirlenmesinin bir nedeni de yoğurt mu?

Doç. Dr. Yavuz Dizdar'ın geçtiğimiz yıllarda yaptığı "Kokoreç haftada 1-2 kez şifa yerine tüketilebilir" açıklaması oldukça dikkat çekmişti. SuperHaber muhabiri Gizem Er, Doç. Dr. Yavuz Dizdar ile kokoreç açıklaması, son günlerin çok konuşulan konusu ıspanak zehirlenmesi ve merak edilen birçok konuya dair samimi bir röportaj gerçekleştirdi.

Y.Gizem Er
Y.Gizem Er

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Yavuz Dizdar'ın geçtiğimiz aylarda yaptığı "Kokoreç haftada 1-2 kez şifa yerine tüketilebilir" açıklaması oldukça dikkat çekmişti. SuperHaber muhabiri Gizem Er, Doç. Dr. Yavuz Dizdar ile kokoreç açıklaması, son günlerin çok konuşulan konusu ıspanak zehirlenmesi, tavuk tüketimi ve beslenme konusuna dair samimi bir röportaj gerçekleştirdi.

KOKOREÇ SAĞLIĞIMIZA FAYDALI MI?

Kokoreçin sağlığa faydalı olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar, "Kokoreç yerseniz dışkı içerisindeki bakterilerin bir kısmını alıyorsunuz. Bu kokoreçin temizlenmemiş olmasından kaynaklanmıyor. Bu bakteriler normalde bağırsakta mukusun içinde gömülü olarak yaşıyor. Onlar bir arayüzü oluşturarak bakteroid adını alıyor. Bu bakteroid, bağırsağı temizleseniz de gitmiyor. Aşırı sıcaktan etkilenmeyen bakteroidlerin aşırı basınçtan etkilenmeyenleri de var. 200-300 derece sıcaklığa ve 2000 metre su basıncına dayanabilen bakteriler de mevcut. Bilim camiası vücudunuzda barındırdığınız bu bakterilere oldukça şaşırdı. RNA analizi yapıldığında akla hiç gelmeyen bakteriler, akla hiç gelmeyen yerlerde çıkmaya başladı. Bu bakterileri sağlayabileceğiniz iki kaynak bulunuyor. Bunlardan biri kokoreç birisi de işkembedir. " dedi.

ISPANAK ZEHİRLENMESİ

Bir süredir gündemden düşmeyen ıspanak zehirlenmesiyle ilgili ise Doç. Dr. Yavuz Dizdar, "Bu kadar kişinin zehirlenmesi neden olabilecek bir şeyin içine karışan iki üç güzelavrat otundan ya da herhangi bir şeyden olmaması gerekir. Çünkü o ot birçok şeyin içine zaten karışıyor." dedi.

Dizdar, konuyla ilgili yapılan tarım ilacı açıklaması açıklaması ile ilgili ise "Geçenlerde bir çiftçi ürünlerini piyasaya vermeden bir gün önce ilaçladığını belirtti. Muhtemelen yeşil kalmasını sağlamak için bir gün önceden ilaçlıyor. Bu maddeyi ıspanağa verdiğiniz zaman soluk alıp verme zincirini durdurur. Böylece ıspanak sararmadan yeşil olarak kalmaya devam eder. Bir cins ilacın içine işlemesi lazım. O işlemeyi sağlayan deterjan maddeler var. Deterjanları koyarsanız ilacın içine, o zaman nüfuz ediyor. Aslında normalde üstünde kalır. Muhtemelen birisi hata yaptı, o hatanın ceremesini de vatandaş çekti. Bizim kadınlarımız kum olmasın diye ıspanağı tek tek yıkar." dedi.

Ispanak zehirlenmesinin bir nedeni de yoğurt mu? ile ilgili etiketler SuperHaber İstanbul Üniversitesi Dr. Yavuz Dizdar ıspanak Onkoloji kokoreç ıspanak yemeği ıspanak zehirlenmesi