İngilizlerden tarihi itiraf: Kut'ta ve Çanakkale'de ne oldu?

İngiliz uzmanlar, İngilizlerin Kut’ta ve Çanakkale’de yaptıkları en büyük hata düşman askerleri hafife almaktı diye konuştu.

İngiltere’nin Çanakkale’de aldığı darbeden sonra Bağdat’ı kolayca ele geçirerek Ortadoğu ve Güney Asya’daki Müslüman tebaası arasında imajını tamir etme planının Kut’ül Amare’deki yenilgi ile geri teptiğine işaret eden İngiliz askeri tarihçiler, İngiltere’nin en büyük hatasının Osmanlı ordusunu hafife almak olduğunu belirtti.

‘Hatırlamalıyız’

Geçtiğimiz aylarda ikinci baskısını yapan “Kut 1916, İngiltere’nin Irak’taki unutulan felaketi” kitabının yazarı Albay Patrick Crowley, Osmanlı Devleti’nin 100 yıl önce İngiliz kuvvetleri ve müttefiklerine karşı kazandığı Kut-ül Amare zaferinin yıl dönümünde konuştu. Crowley, “İngilizlerin Kut’ta ve Çanakkale’de yaptıkları en büyük hata düşmanı hafife almaktı. Osmanlı askeri tahmin ettiklerinin ötesinde yetkinliğe sahipti” dedi.

Türk birliklerini komuta eden Nureddin Paşa ve Halil Paşa için “Hiç şüphe yok ki sahadaki Türk komutanlar son derece yetkindi” ifadesini kullanan Crowley, “Çanakkale’nin ardından kimse bir yenilgiyi, ‘unutulan felaket’i bir daha konuşmak istemedi” dedi.

Wolverhampton Üniversitesi öğretim üyesi ve askeri tarih uzmanı Prof. Stephen Badsey de peş peşe gelen Çanakkale ve Kut’ül Amare yenilgileri nedeniyle İngiltere’nin 1916’da Osmanlı’ya karşı başka bir büyük harekâta girişmekten kaçındığını belirtti.

İngilizlerden tarihi itiraf: Kut'ta ve Çanakkale'de ne oldu? ile ilgili etiketler Haber