İki bayram arası düğün olur mu? Neden olmaz? Diyanet ne diyor?

Diyanet İşler Başkanlığı'ndan iki bayram arası düğün olur mu sorusuna yanıt geldi. Resmi verilere göre Türkiye'de gerçekleşen evliliklerin en yoğun olduğu dönem Ağustos ile Eylül arasında gerçekleşiyor. Halk arasında geçmişten bu yana gelen bir inanış olan iki bayram arasında düğün olmaz inanışının gerçeklik payı nedir? Neden olmaz?

İki bayram arası düğün olur mu sorusu, evlilik düşünen çiftler tarafından araştırılıyor. Geleneksel olarak bu inanışa sahip olanlar, iki bayram arasında planladıkları düğünü bir süre erteleyebiliyor. Peki, iki bayram arasında düğün olur mu? Diyanet ne diyor?

İKİ BAYRAM ARASINDA DÜĞÜN OLUR MU?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'na da vatandaşlardan pek çok soru geliyor. Kurul, "İki bayram arasında evlenmek caiz midir?" sorusuna, gençler için 'müjde' niteliğinde bir cevap vererek, "Söz konusu inanışın hiçbir dini dayanağı yok" açıklamasını yaptı."İki bayram arasında düğün ve nikâh yapılmasının dinen mahzuru yok" denilen açıklamada, "Hz. Peygamber ile Hz. Aişe de şevval ayında evlenmişlerdir. Şartlar ve imkânlar müsait olduğu zaman, senenin bütün gün ve saatlerinde düğün yapılabilir, nikâh kıyılabilir." ifadeleri yer aldı.

GELENEK Mİ, HURAFE Mİ?

"İki bayram arasında düğün olmaz" inanışının kaynağı, İslam öncesine kadar uzanıyor. Cahiliye döneminde, Arabistan Yarımadasında Ramazan Bayramı'ndan sonra, yani şevval ayında bir veba salgını başlıyor. Hastalık pek çok kişinin ölümüne neden oluyor. Bu nedenle şevval ayının uğursuz olduğuna inanılıyor.

iki bayram arası düğün olur mu ile ilgili görsel sonucu

TÜRKİYE'DE EN ÇOK TERCİH EDİLEN ZAMAN

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülkemizde gençler en çok yaz aylarında düğün yapmayı tercih ediyor. Türkiye'de her yıl yaklaşık 600 bin çift evleniyor. Bu düğünlerin üçte biri, yani yaklaşık 200 bini yazın gerçekleşiyor. Evlilik tercihinde sonbahar ayları ikinci tercih. Onu ilkbahar izliyor. Kış mevsiminde ise yaklaşık 100 bin çift imza atıyor.

"GÖNÜL RAHATLIĞIYLA EVLENEBİLİRSİNİZ

"Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu: "Bunlar halk arasındaki inanışlar, hurafeler. Anadolu'nun kendi folklorik geleneği içinde Şaman kültürüyle alakalı olabilir. Dini açıdan, iki bayram arasında düğüne engel yok. İslam dinine göre, 365 gün düğün yapılabilir. Herkes gönül rahatlığıyla evlenebilir." (Kaynak: Habertürk)

 

İki bayram arası düğün olur mu? Neden olmaz? Diyanet ne diyor? ile ilgili etiketler Düğün iki bayram arası düğün olur mıu
GÜNÜN VİDEOSU

Teslim olan PKK'lı teröristler hakkında çarpıcı gerçek ortaya çıktı! Açlıktan bağırsakları delinmiş

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde mağaradan çıkarak teslim olan teröristler ile ilgili çarpıcı gerçekler ortaya çıktı. Sefalet içinde yaşadıkları öğrenilen teröristlerin açlıktan bağırsakları delinmiş.