Huzursuz bacak sendromu nedir? Kimlerde olur, nasıl tedavi edilir?...

Geceleri uyuyamıyorsanız, sürekli yatakta dönüyorsanız sizde de olabilir! Asrın vebası huzursuz bacak sendromu nedir? Bu hastalık kimlerde görülür, nasıl teşhis ve tedavi edilir? İşte toplumda herkesin muzdarip olduğu ve bir türlü teşhis ve tedavi edilemeyen hastalık huzursuz bacak sendromu hakkındaki her şey...

Bacaklarınızda tanımlaması zor, garip ağrılar, yanma veya donmalar, sürekli hareket ettirme ihtiyacı var mı? Eğer cevabınız evet ise sizde “Huzursuz Bacak Sendromu” olabilirsiniz. Geceleri uyuyamıyorsanız ve sürekli yatakta dönüyorsanız, doktorlar bir türlü ağrılarınızın nedenini bulamadıysa bu yazıyı okuyun.
Huzursuz bacak sendromunda rahatsız edici, garip bir his ya da ağrı vardır. Bu ağrı bacaklarda için için hissedilir. Bir şey çekiliyormuş gibi olabilir.

Huzursuz bacak sendromunda yanma ve donmaya dikkat

Bacaklarda, özellikle ayak altlarında yanma,ya da bazen donma hissi olur. Sıcaklık hissinden ayakkabı giymekte zorlananlar olduğu gibi ayaklarını bir türlü ısıtamayanlar da vardır.

Ani kramplara dikkat

Özellikle akşam eve geldikten sonra günün en rahat ettiğiniz saatinde ve ya gece uykuya dalarken kramplar olur. Hatta gece uykudan uyandıran kramplarınız da olabilir. En fazla baldır kaslarında kramp gelişir.

İyileşme nasıl olur?

Huzursuz bacak sendromunda hareket iyi gelir. Bacaklarını yatakta hareket ettirme, kalkıp biraz yürüme isteği olur. Hareket bir süre rahatlama sağlar ama tedavi edilmesi gerekir.

Kötüleşme

Yatmak için uzanıldığında uykuya geçiş süresi en belirgin rahatsızlık yaşanan dönemdir. Huzursuz bacak sendromu gece uykudan uyandırabilir. Gün içinde uzun toplantılar, uçak yolculukları gibi hareketsiz oturulan sürelerde de şikayetler başlar.

Huzursuz bacak sendromu tanısı nasıl konur?

Huzursuz bacak sendromu tanısı genelde hastanın anlattıkları ile konulur. Ama sadece hastanın anlattıkları yeterli olmayıp uyku laboratuvarında yapılan uyku testi kayıtları ile tespit edilebilir.

Bu hastalığın tedavisi nasıl yapılır?

Huzursuz bacak sendromu teşhisi konulan hastaya doktorlar öncelikle bazı hareketler verir. Bu hareketleri düzenli yapmak gerekir. Huzursuz bacak sendromu tedavisinde yürümek ve yüzmekte kullanılır. Bunlarının yanında Huzursuz bacak sendromunda Parkinson tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarda kullanılabilir. Uzun süreli, etkili, kalıcı tedavi için özel yapılacak nöral terapi etkilidir.

Huzursuz bacak sendromu nedir? Kimlerde olur, nasıl tedavi edilir?... ile ilgili etiketler Haber