Halil Konakçı kimdir, kaç yaşında, nereli?

Halil Konakçı kimdir? Hatay hakkında yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Halil Konakçı, sosyal medya ve medya kolları tarafından büyük tepkiler topladı. Bu çerçevede, 'Halil Konakçı kimdir?' veya 'Halil Konakçı nereli?' soruları araştırılıyor. Peki, Halil Konakçı kimdir, kaç yaşında, nereli? Detaylar haberimizde...

Halil Konakçı, yaptığı açıklamalar sonrasında arama motorlarında araştırılıyor. Eleştirileriyle ve konuşmalarıyla gündem olan Halil Konakçı'nın hayatı merak konusu oldu. Peki, Halil Konakçı kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte ayrıntılar...

Halil Konakçı kimdir, kaç yaşında, nereli?

HALİL KONAKÇI KİMDİR?

Halil Konakçı, Türkiye'nin İzmir şehrinde 1980 yılında dünyaya gelmiş olan bir din görevlisidir. İslam inancının öğretilerini topluma aktaran ve cami hizmetlerini yerine getiren önemli bir imam-hatip olarak faaliyet göstermektedir. Halil Konakçı'nın yaşamı ve görevi, son dönemdeki tartışmalar nedeniyle yakından takip edilmektedir.

Halil Konakçı, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki görevi çerçevesinde Ankara Melike Hatun Camii'nde imam-hatip olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Bursa’daki Mihraplı Camisi'nde de vaazlar vererek dini bilgileri halka ulaştırmaktadır. Din görevlileri olarak, cami cemaatiyle bir araya gelerek vaazlar düzenlemek, dini törenleri yönetmek ve topluma İslam'ın öğretilerini anlatmak gibi önemli sorumlulukları yerine getirirler.

Son zamanlarda özellikle sosyal medya platformlarında yaptığı açıklamalarla gündeme gelmiştir. Hatay'a ilişkin sözleri büyük yankı uyandırmış ve tartışmalara neden olmuştur. Konuşmasında, Hatay'ın tarihine ve coğrafyasına dair farklı görüşler öne sürmüş, özellikle Hatay'ın Fransız işgali dönemine ve sonrasına dair ilginç iddialarda bulunmuştur.

HALİL KONAKÇI NE DEDİ?

Halil Konakçı sosyal medyada tepki çeken bir konuşmasında; ‘‘Hatay’ın çoğunluğu Arap’tır. Kürt ve Arap kardeşlerimiz var orada. Hala da öyle. O zaman da öyleydi. 1938’e kadar Fransız işgalindeydi. Sınırın içinde mi kalsın dışında mı kalsın tartışmaları vardı. Ezan yasağı 1932’de geldi. Fransızlar, ezanı Hatay’daki Müslüman köylerinde, camilerinde yasaklamadılar. Yine Fransız işgalindeki Hatay merkezinde, köylerinde ezan ‘Allahü ekber’ diye okundu 1938’e kadar. 1938’de Hatay Türkiye topraklarına katıldığında ilk yapılan iş ezanın yasaklanması oldu. Yani Fransız’ın yapmadığı zulmü bu topraklarda yaptılar’’ ifadelerini kullandı.

Halil Konakçı kimdir, kaç yaşında, nereli? ile ilgili etiketler Halil Konakçı
GÜNÜN VİDEOSU

Akaryakıt alırken bir anda alev aldı! Nedeni ise herkesi şoke etti...

Erzincan'da bir otomobil, istasyonda akaryakıt dolumu esnasında bir anda alevler içinde kaldı. Korku dolu anlar güvenlik kameralarına yansıdı. Yangının çıkış sebebi ise oldukça şaşırtıcıydı.