Hadi 2 Aralık ipucu! Fotoğrafçılıktaki 1/3 kuralı doğada ve sanatta hangi oranın ismiyle bilinir? Hadi ipucu sorusu!

Hadi 2 Aralık ipucu! Turkcell’in sevilen bilgi yarışması Hadi binlerce takipçisine para ödülü dağıtmaya devam ediyor.Lifebox özel yarışmasıyla kullanıcılarına 40.000 TL para ödülü dağıtılacak.Bu akşam ipucu sorusu fotoğraf çekme tekniklerinden geliyor.Sorusunun cevabı kullanıcılar tarafından araştırılmaya başlandı.Peki Hadi 2 Aralık ipucu! Fotoğrafçılıktaki 1/3 kuralı doğada ve sanatta hangi oranın ismiyle bilinir? Hadi ipucu sorusu! Merak edilen detaylar haberimizde...

Hadi 2 Aralık ipucu! Hadi bu akşam saat 19:00’da kullanıcılarının karşısına çıkıyor.lifebox özel yarışmasıyla takipçilerine 40.000 TL ödül dağıtılacak.Fotoğrafçılık alanından gelen soru vatandaşları meraklandırdı.”1/3 kuralı” sorusu vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor.Peki Hadi 2 Aralık ipucu! Fotoğrafçılıktaki 1/3 kuralı doğada ve sanatta hangi oranın ismiyle bilinir? Hadi ipucu sorusu! Merak edilen detaylar haberimizde...

Hadi 2 Aralık ipucu! Fotoğrafçılıktaki 1/3 kuralı doğada ve sanatta hangi oranın ismiyle bilinir? Hadi ipucu sorusu!

Soru: Fotoğrafçılıkta 1/3 kuralının doğada ve sanattaki oran ismi nedir?

 Hadi 2 Aralık ipucu! Fotoğrafçılıktaki 1/3 kuralı doğada ve sanatta hangi oranın ismiyle bilinir? Hadi ipucu sorusu! - Resim : 2

Cevap: ALTIN ORAN

FOTOĞRAFÇILIKTA 1/3 KURALI NEDİR?

Altın Oran veya 1/3 kuralı, fotoğrafçılıkta en temel çekim tekniklerinin başında gelmektedir.

Altın Oran kuralının en temel şekliyle çekilen görüntünün daha rahat algılanması olarak adlandırabiliriz. Fotoğrafçılıkta önemli ve temel bir yere sahip olan bu kural, fotoğraf çekimlerinde kompozisyon oluşturulurken basit bir şekilde uygulanabilmektedir. Bu teknik sayesinde çekilen nesne ön plana çıkmakta ve kadraj daha dengeli olmaktadır.

Fotoğrafta Altın Oran

Bizim bu işin ilgileneceğimiz yönü ise, fotoğraf. Altın Oran, fotoğrafçılıkta kullanılmaya başladıktan sonra burada 1/3 kuralı olarak karşımıza çıkıyor. Yani Altın Oran ve 1/3 kuralı, tam olarak aynı anlama gelmemektedir. 1/3 kuralı, Altın Oran ile benzer estetik amaçlarlar kullanılsa da bu oranın daha basit hale getirilmiş versiyonunu temsil etmektedir.

Fotoğrafta 1/3 Kuralı1/3 kuralı, fotoğraf kadrajının yatay ve dikey olarak 3'er eşit parçaya bölünmesiyle elde ettiğimiz 9 küçük parçadan oluşmaktadır. Makinelerin vizörlerinden bakıldığı zaman bu parçaları görebiliriz. Başlangıç için vizörden çizgileri görerek kullandıktan sonra zamanda kafamızda oluşan şekil doğrultusunda vizördeki çizgilere ihtiyaç duymayacağız.

Kadrajı çizgilerle böldükten sonra sağ tarafta görseli bulunan bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu şekilde bulunan kesişim noktaları, bize ilgi merkezlerini gösteriyor. Yani fotoğrafta öne çıkartmak istediğimiz noktalar, bu kesişim merkezlerinde bulunmalıdır. Bu konuda yapılan araştırmalar şunu göstermiştir; fotoğrafınıza bakan herhangi bir kişi, ilk olarak bu kesişim noktalarına bakmaktadır. Ön plana çıkartmak istediğiniz nesneyi, ''ilgi noktaları'' olarak adlandırılan bu noktaların üzerine denk getirerek fotoğrafınızın estetik güzelliğini arttırabilirsiniz.

HADİ NEDİR?

Hadi Türkiye'nin ilk canlı bilgi yarışması uygulamasıdır. Her gün canlı yayında katılımcılar sorulan sorulara doğru cevap vererek, o yarışma için belirlenen ödül havuzundaki parayı eşit olarak bölüşürler. Puan veya başka bir şey değil gerçek para kazanılır.

Geçtiğimiz haftalarda AppStore'larda yerini alan HADİ artık Androidlerin de cebine girdi. Binlerce kişi tarafından aynı anda canlı oynanabilen yarışma; günde iki kez yayınlanıyor. Yarışmacıların binlerce lira gerçek parayı 12 soruyu bilmeleri durumunda kazandığı yarışmada; eğlence ve heyecan bir arada. Her gün aynı saatte sadece on iki soruluk yarışma boyunca canlı yayınlanan yarışmaya erişmek için Hadi uygulamasını indirmek yeterli. Uygulamayı kullanmak ise tamamen ücretsiz. Yapılması gereken tek şey, daha önce bildirilen yarışma saatinde uygulamayı açık tutmak. Akabinde telefon ekranını dolduran sunucu; canlı yayında soruları ardı sıra soracak; oyuncular ise çoktan seçmeli cevapları tek bir tık ile yanıtlayacak. Yanıtlama süresi ise on saniye. Yarışma sırasında yarışmacılar canlı yayında yazışabiliyor, arkadaşını yarışmaya üye edenler ise ekstra can hakkı kazanıyor.

Hadi, mobil dünyada bilgisine güvenenlerin yeni trendi olarak dikkat çekiyor.

Aralarında 15 yıldan fazla sürede onlarca dijital ürüne imza atmış; Emre Ulusoy, Gökhan Örün ve Lenasoftware ekibinin bulunduğu, tecrübeli yönetim kadrosu ve yurtdışı kaynaklı yatırımcıları ile Hadi; "cepteki televizyon" teriminin karşılığı olmak amacıyla teknoloji alanında çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

İşte 'Hadi'nin kullanıcıları için yaptığı açıklama:

Her gün aynı saatte Hadi bilgi yarışmasına katılabilir, arkadaşlarını davet ederek Joker hakkı kazanabilir ve yarışmalarda daha avantajlı olabilirsin;)

O zaman Hadi.

PARA NASIL ÇEKİLİR?

Kazanılan para 20 TL'yi geçtiğinde hesaptaki para çekilebiliyor. Uygulamanın anasayfasında bulunan bakiyeye tıklamanız gerekmektedir. Bakiyeye tıkladığınızda iban numaranızı girmeniz gereen sayfaya yönkendiriliyorsunuz. 20 TL ve üzeri tutarlarda iban numaranızı girdiğinizde hesabınıza paranız yollanıyor.

lifebox Nedir?

lifebox ile fotoğraftan videoya, müzik dosyalarından telefon rehberine kadar tüm dosyalarını güvenle saklayabilir, tüm verilerine istediğin zaman cep telefonu, tablet, bilgisayar, TV+ ve Apple TV uygulamaları üzerinden erişebilirsin.
Turkcell abonesi olmasan da artık lifebox'ı kullanılabilirsin. iOS ve Android mobil uygulama marketlerinden uygulamayı indirip ve kendi belirleyeceğin bir şifre ile giriş yapabilirsin. (Turkcell aboneleri Turkcell Şifreleriyle de giriş yapabilirler) Üstelik lifebox'a giriş yapan herkese süresiz ve ücretsiz 5GB saklama alanı da hediye! Saklama alanınızı arttırmak istersen paket satın alabilirsin.
lifebox "yer aç" özelliği ile artık cihaz hafızanda kolayca yer açabilrisin. lifebox hem cihazında hem lifebox'ta olan dosyalarını senin için bulup senin onayınla silerek cihaz hafızanda kolayca yer açar.
lifebox servisi gelişmiş otomatik yedekleme özelliği sayesinde, tüm fotoğraflarını otomatik olarak yüklüyor. Fotoğrafların lifebox'ta çekildiği tarihe ve lokasyona göre sınıflandırılıyor. Yüklenen fotoğraflarını ister sevdiklerinle, ister sosyal medyada anında ve kolayca paylaşılabilmesine de olanak sağlıyor.
Videolarını manuel olarak uygulama içerisinden + butonuna basarak ya da web'den yükle butonuna tıklayarak yükleyebilirsin.
Lifebox rehber yedekleme özelliği ile rehberindeki tüm kontakları güvenle lifebox’ta yedekleyebilir, dilersen webde kontaklarını görüntüleyebilirsin. Rehber yedekleme özelliği en fazla 5000 kontak bilgisine destek vermektedir.
Detaylı arama özelliği ile fotoğrafların içerisinde konuma ve zamana göre arama yapabilir, aradığın fotoğrafı elinle koymuş gibi bulabilirsin.
Fotoğraflarından 30 saniyelik videolar yapabilir, gönlünce paylaşabilirsin.
Tüm dosyalarını tarih sırasıyla görebilir, dilersen “Albümler” sekmesinde fotoğraflarını ve videolarını düzenleyebilirsin. Tüm videolarını “Albümler” altında videolar albümünde görüntüleyebilirsin.
PDF ve Word dosyalarınızı lifebox'ta kolayca kaydedebilir ve saklayabilirsin.
Android (4.4 ve üzeri) ve iOS (9 ve üzeri) işletim sistemli akıllı telefon ve tablet kullanıcıları, lifebox'a mobil uygulama üzerinden, akıllı cihaz sahibi olmayanlar ise https://mylifebox.com adresinden ulaşabilirler.
Hemen lifebox'ın kolay kullanımı ile tanışmak ve ücretsiz 5GB saklama alanınızı kullanmak için, Turkcell abonesiysen LIFEBOX yazıp 2200'a SMS gönderebilirsin. Diğer operatör abonesiysen App Store veya Google Play’den uygulamayı indirebilirsin.
Dropbox'taki tüm fotoğraf, video ve dosyalarını, Instagram ve Facebook'taki tüm arşivini (fotoğraflar, videolar) artık lifebox içinden tek tıkla, hızlıca lifebox'a transfer edebilirsin. Ayarlar altından Dropbox transfer ve sosyal medya seçeneklerinden hızlıca transferi yapabilirsin.
Daha Fazla Bilgi
lifebox uygulamasından ya da https://mylifebox.com ’dan giriş yaptığında Hoş Geldin (5GB saklama alanı) paketi otomatik olarak ücretsiz tanımlanır. Saklama alanının %80 ve %100 doluluğa ulaştığında SMS ile bilgilendirilirsin.

Hatıralarınıza daha fazla yer açmak için:

25 GB Paket (25 GB saklama alanı) LIFEBOX 25GB yazıp 2200’a gönderin.
50 GB Paket (50 GB saklama alanı) LIFEBOX 50GB yazıp 2200’a gönderin.
100 GB Paket (100 GB saklama alanı) LIFEBOX 100GB yazıp 2200’a gönderin.
500 GB Paket (500 GB saklama alanı) LIFEBOX 500GB yazıp 2200’a gönderin.
2.5 TB Paket (2,5 TB saklama alanı) LIFEBOX 25TB yazıp 2200’a gönderin.

Turkcell abonesi değilsen lifebox uygulaması içinden Paketler menüsünden paket satın alarak saklama alanını büyütebilirsin.
13.12.2015 tarihi itibarıyla kampanyadan yararlanan abonelerimiz yurt içi 4.5G hizmetinden faydalanmak için onay vermiş ve ön talep/abonelik başvurusunda bulunmuş sayılır. Turkcell tarafından sunulacak olan 4.5G hizmetinin başlayacağı tarih itibarıyla, cihaz ve sim kart uyumlu olduğu sürece herhangi ek bir işlem yapmadan; telefonda ilgili şebeke tipi seçilerek, 4.5G hizmetinden faydalanmaya başlanılabilir. İptali için IPTAL 4.5G yazıp 2200’a gönderilmesi yeterlidir.

.

Hadi 2 Aralık ipucu! Fotoğrafçılıktaki 1/3 kuralı doğada ve sanatta hangi oranın ismiyle bilinir? Hadi ipucu sorusu! ile ilgili etiketler Turkcell lifebox hadi 2 aralık hadi ipucu hadi 19:00