Geyhatu Kuruluş Osman'a Geri Döndü! Geyhatu'yu Oynayan Maruf Otajonov kimdir? Nasıl Ölecek?

Reytingleri alt üst etmeye devam eden Kuruluş Osman'da Geyhatu geri döndü. Emrindeki Moğol askerleri ile Osman Bey'i kaçıran Geyhatu nasıl ölüyor? Geyhatu'yu oynayan Maruf Otajonov kimdir, nereli?

Kuruluş Osman'ın son bölümünde Geyhatu ortaya çıktı. Osman Bey'in idam sehpasından dönmesi ve yolda Geyhatu tarafından kaçırılması izleyenleri heyecanlandırmıştır. Peki Geyhatu nasıl ölüyor?

Göktuğ Alp'i öldüren Geyhatu, dizinin izleyenleri tarafından merak edilmeye başlandı. Tarihte İlhanlı Devleti'nin kurucusu olarak bilinen Geyhatu Abaka Han'ın oğludur. Anadolu'daki Moğol idaresinin başına getirilen Geyhatu bölgede beyliklerin baş edemediği bir güç haline geldi. Ağır vergiler getiren Geyhatu 1288 yılında Anadolu Selçuklularına isyan eden Eşrefoğulları ile Karamanoğullarını cezalandırmak için düzenlediği seferde Larende ve Karaman bölgesini tahrip etti. Antalya’da bulunduğu sırada Argun Han’ın ölüm haberini alması üzerine Azerbaycan’a dönerken Ahlat yakınlarında 22 Temmuz 1291 tarihinde hükümdarlığını ilân etti. Ancak Anadolu’da Türkmenlerin isyan haberini alınca Azerbaycan’a gitmeyip Şiktur Noyan’ı nâib tayin ederek İlhanlı otoritesine başkaldıran başta Karamanoğulları olmak üzere Türkmen beylerini cezalandırmak üzere Anadolu’ya geri döndü. Larende’yi yağmaladıktan sonra Menteşe, Beyşehir, Kütahya ve Denizli topraklarına saldırıda bulundu. 23 Aralık 1291’de Denizli’yi ele geçirdi. Şubat 1292’de Konya’ya gelen Geyhatu Han, bir süre sonra Azerbaycan’a dönerek 29 Mayıs 1292’de Aladağ’da tahta çıktı.

Geyhatu kimdir Kuruluş Osman nasıl öldü kim canlandırıyor? - Internet Haber

Geyhatu'yu Oynayan Maruf Otajonov Kimdir?

1961 doğumlu olan Maruf Otajonov Kuruluş Osman dizisindeki Geyhatu'yu oynamadan önce Özbekistan, İran ve Rusya gibi ülkelerde sineme ve dizilerde oynamıştır. Taşkent doğumlu olan Maruf Otajonov, Rusya'da Moskova Yüksek Yönetmenlik Kursu almış ve Leningrad'da sahne eğitimi almıştır.

Geyhatu Kuruluş Osman'a Geri Döndü! Geyhatu'yu Oynayan Maruf Otajonov kimdir? Nasıl Ölecek? ile ilgili etiketler Kuruluş Osman geyhatu