FETÖ, Türkiye'deki darbe girişiminin provasını Özbek lider üzerinde yaptı

FETÖ, 15 Temmuz darbe girşiminin provasını 1999 yılının şubat ayında Özbekistan'da yapmıştı. Hedef, Özbekistan Devlet Başkanı Islam Kerimov'du. Yine aynı senaryo hazırlanmış, Kerimov'a FETÖ elemanları suikast planlamışlardı. Peki Özbekistan, bu darbe girişimi sonrası hangi hamleleri yaptı, soruşturmada neler ortaya çıktı?.

Yine devlet başkanına suikast planlandı, darbeciler başkenti ele geçirmeye çalıştı, hükümet binasında bombalar patladı.

Ancak yıl 2016 değil, ülke de Türkiye değildi. FETÖ, okullarının bulunduğu Özbekistan'da, aslında 17 sene önce, Türkiye'de yaptığı darbe girşiminin bir provasını yapmıştı.

1999 yılının şubat ayında, namluların hedefinde Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov vardı. FETÖ üyeleri, başarısız oldu. Ancak operasyon devam etti. Özbekistan hükümet binasında bir bomba patlatıldı.

Sonrasında uzun namlulu silahlarla ateş açıldı ve hükümet binası yakınındaki 4 araba bombayla patladı. Ancak Özbek başkan ve hükümet darbe girşimini başarıyla savuşturdu.

Ülkede geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Yapılan soruşturmanın ardından hedefin doğrudan Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov olduğu ortaya çıktı. Detaylar ise daha korkunçtu.

Özbek yetkililer araştırmalar sonunda FETÖ elebaşı Gülen'in CIA ile bağlantısını keşfettiler. FETÖ liderinin buradaki okullarına gönderdiği 70 öğretmenin ABD'nin kırmızı ve yeşil pasaportuna sahip olan siyasi statülerinin olduğu ve bu ülkeye "ABD Dostluk Köprüsü" adlı gizli bir yapılanma adıyla geldikleri anlaşıldı.

Bu darbe girişimini daha önce Gülen'in tüm karanlık işlerini araştıran ve yazan eski FBI danışmanı Profesör Paul Williams "Gladyo Operasyonu: Vatikan, CIA ve Mafya arasındaki kutsal olmayan ittifak" adlı kitabında en ince ayrıntılarına kadar yazdı.

"Darbe girşiminin arkasındaki isimler, FETÖ okullarında öğretmen maskesiyle görevli 70 CIA çalışanı vardı." sözleriyle bu karanlık yapıyı deşifre etti.

1990'lı yıllardan itibaren, Özbekistan'da okul açıp, öğretmen adı verdiği deneyimli ajanları kullanan FETÖ, işte bu darbe girşimiyle ortaya çıkmıştı.

Özbekistan devlet televizyonu da konu ile ilgili günlerce yayın yapmıştı. Ülkenin çeşitli kentlerinde açılan liselerde "propaganda" yapıldığını anlatmıştı..

Okullar özellikle yatılı statüyle faaliyet gösteriyor. Bunda amaç öğrencileri ailelerinden ve çevrelerinden uzaklaştırarak, 24 saat kendi denetimleri altında, daha kolay etkilemek. Böylece "Binlerce yıllık Özbek kültür ve geleneklerini yıkıp bu okullardan mezun olan çocukların ileride devletin kilit noktalarına gelmesini amaçlıyorlar.

1999 yılında ise Özbek lider İslam Kerimov'un talimatı üzerine okullar kapatıldı, çok sayıda kişi sınır dışı edildi ve çok sayıda okul yöneticisi de tutuklandı.

Şimdi ise FETÖ, kuşkulu faaliyetleri birçok ülkede gözlem altında bulunuyor. FETÖ okulları, Orta Asya'da CIA'ın arka bahçesi rolü oynadığı da devlet başkanları tarafından belirtiliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de FETÖ'ye ait okulların, ''Terör eğitimi verdiği, dinci örgütlere eleman yetiştirdiği'' yönünde açıklamalar yapmıştı.

A Haber

FETÖ, Türkiye'deki darbe girişiminin provasını Özbek lider üzerinde yaptı ile ilgili etiketler Haber