EYT için bütün gözler Meclis'te: Başvurular nasıl yapılacak?

EYT'de adım adım sona geliniyor. Emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin düzenlemenin salı günü Meclis Genel Kurulu'na gelmesi bekleniyor. Düzenlemenin ardından emeklilerin heyecanla beklediği emeklilik başvuruları yapılabilecek. İşte detaylar...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinde son adımlar atıldı. Meclis tarafından  Düzenleme, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. EYT'liler merakla başvuruların ne zaman gerçekleşeceğini merak ediyor. Son zamanların gündemine oturan EYT düzenlemesinin salı günü mecliste görüşülmesi bekleniyor. 

EYT için bütün gözler Meclis'te: Başvurular nasıl yapılacak?

"EYT'de yaş sınırı aranmayacak"

Düzenlemeyle ilk etapta yaklaşık 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkı elde edecek. EYT'de yaş sınırı aranmayacak. Kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl hizmet şartı geçerli olacak. Prim günü eksiği olanlar, doğum ve askerlik borçlanmasıyla tamamlayabilecek. Süre sınırı olmaksızın, şartları yerine getirenler de emeklilik hakkı kazanacak. 

PEKİ EMEKLİLİK BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra başvurular alınacak. Başvuruları e-devlet üzerinden ya da SGK il müdürlüklerinden yapılabilecek.

E-DEVLETTEN EMEKLİLİK BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

Gelir aylık ödenek talep belgesi verilmesi seçeneği işaretlenecek. Tahsis talep türünde ise yaşlılık aylığı seçilecek. SSK kapsamında aylık talep edecekler 4A SSK, Bağkur kapsamında aylık talep edecekler 4B Bağkur şıkkını işaretleyecek. Banka bilgileri de seçildikten sonra başvuru tamamlanacak.

Çalışan EYT'lilerin SGK'dan emeklilik hakkı yazısı alması gerekecek. Bu yazı işverene teslim edilecek, emekli olacaklar daha sonra işlerinden ayrılabilecek. Çalışmayanlar ise emekli olmak için SGK'ya tahsis talebinde bulunacak.

Eksik primler askerlik, doğum ve yurt dışı borçlanmasıyla tamamlanabilecek. Emekli aylıkları başvuru dilekçesi verildikten sonraki ay başından itibaren ödenmeye başlayacak.

 

EYT için bütün gözler Meclis'te: Başvurular nasıl yapılacak? ile ilgili etiketler EYT