Depremde kaybolan ya da hasar gören araçların durumu ne olacak?

Türkiye'yi sarsan depremlerin merkez üssü olan Kahramanmaraş'ta, depremde yıkılan binaların enkazı altında kalan çok sayıda araç zarar gördü. Hurdaya dönen araçların durumu ve bulunamayan araçların durumu ne olacak merak konusu. Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı konuyla ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki depremlerde çok sayıda araç, yıkılan binaların enkazı altında kaldı, birçoğu da kayboldu. Depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş'ta Cadde ve sokak aralarında hurdaya dönen araçlar, vinçlerle kamyonlara yüklenerek Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Metesa mevkisinde bulunan belediyeye ait asfalt işleme tesisine getirilerek boş alanda toplanıyor.

Depremde kaybolan ya da hasar gören araçların durumu ne olacak?

Depremzedeler, Trafik Tescil Müdürlüğü'nden belge alarak hasar gören araçlarını veya içindeki özel eşyalarını teslim alabiliyor. Peki ya bulunamayan araçlar ne olacak? Kasko ödemesi alınabilecek mi? İşte detaylar...

'SADECE MEVCUT POLİÇELER YENİLENECEK’

Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı, konuyla ilgili şunları söyledi:

Deprem bölgesinde şu anda hiçbir şirket sigorta yapmıyor. Çünkü hasar olup olmadığının tespiti yapılmadı. Zaten Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SDDK) geçtiğimiz günlerde bir yazı yayınladı. 72 saat boyunca bölgede sadece mevcut poliçeler yenilenecektir. Bir kişinin konut poliçesi var, kaskosu var onlar yenileniyor.

Ama yeni poliçelerin yapımı durduruldu. Hasar tespitleri yapılıp evin, aracın, iş yerinin sağlam olduğu belgelendikten sonra ancak yapılabilir."

‘SİGORTA ŞİRKETLERİNİN TESPİTİNDEN SONRA YAPILABİLİYOR’

"Diyelim ki Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı hasar tespitini yaptı, bitirdi. Sağlam olan evler sigortalanmak istendiğinde sigorta şirketleri tarafından tekrar özel bir tespit yapılıyor. Araç görülüyor, ev bakılıyor. Evin sağlamlık kontrolü yapılabiliyor. Bunlardan sonra tekrar sigortalama yapılabiliyor."

Depremde kaybolan ya da hasar gören araçların durumu ne olacak? - Resim : 2

‘SİGORTA TALEBİNDE YÜZDE 20 ARTIŞ VAR’

Diğer bölgelerde talep arttı. Deprem bölgesinde şu anda yapılamıyor ama Türkiye’nin diğer bütün illerinde zorunlu deprem sigortası, konut sigortası talebinde yüzde 20’ye yakın bir artış söz konusudur. Fiyat anlamında hiçbir artış şu anda yok.

DEPREM BÖLGESİNDE KAYBOLAN, BULUNAMAYAN ARAÇLARIN DURUMU NE OLACAK?

Şimdi aracın kaybolması, enkaz altında kalması hasar nedeniyle değildir. Kayıp olsa hırsızlık teminatına giriyor. Hasarlı olarak görülmesi de teminata girer ama enkaz altında da olsa araçlar genelde ortaya çıkıyor.

Enkaz kaldırılırken plakası bulunabiliyor. Çok ender belki bir iki araç, en alt katta kapalı otoparkta ise bina tamamen çöktüyse bulunamayabilir, o durumda yapacak bir şey yok.

‘KASKOLARI VARSA ÖDEMELERİ ALACAKLAR’

Araçları bulmak için genelde kişinin adresine bakılıyor. Kaybolması, tamamen hasarlı olması kasko ve sigorta kapsamındadır. Kaskoları varsa bu kişiler ödemelerini çok rahatlıkla alacaklardır.”

Depremde kaybolan ya da hasar gören araçların durumu ne olacak? ile ilgili etiketler sigorta Kasko Trafik Sigortası Otomobil deprem