Deprem izolatörü sonradan takılır mı?

Yaşanan deprem felaketi sonrasında deprem izolatörü gündem oldu. Deprem kuşağında yer alan ülkemizde yaşayan vatandaşlarda deprem izolatörü konusunda araştırmalarına hız verdi. Peki, sismik izolatör nedir?

Kahramanmaraş merkezi yaşanan deprem felaketinin sonrasında deprem izolatörü gündeme geldi. Can kaybı 20 binin üzerine kadar çıkarken deprem riski olan bölgelerde yaşayan vatandaşlarda doğal afetten etkilenilmemesi için çözümler aramaya başladı ve bunlardan biriside deprem izolatörü oldu.

Deprem İzolatörü Nedir?

Yapıda uygun olan kata veya zeminde yer alan kolonlara yerleştirilen yatay hareket eden sismik izolatörler, depremin şiddetinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Sarsıntı yoğunluğunu yüzde 80'e kadar azaltan sismik izolatörler; kimyasallar, pas, nem ya da güneş ışınları gibi yıpratıcı durumlara karşı korunaklı ve ortalama 60 yıl kullanılabilmektedir.

deprem izolatörü

İzolatörlerin binanın yapım aşamasında yapılacak hesapların ardından uygun yerlerinin belirlenmesi ve yerleştirilmesi gerekiyor. Bu sistemin kullanıldığı yapılarda ağırlık taşıma kapasitesi arttırmaktadır

Deprem İzolatörü 2023 Fiyatları

Deprem izolatörü yurt dışından ithal ediliyor ve tanesi ortalama 6 bin dolardan satılıyor.

Deprem izolatörü sonradan takılır mı? ile ilgili etiketler