Darüşşafaka'dan depremzede çocuklara 8 yıl burs ve yatılı eğitim fırsatı! İşte sınav tarihi ve detaylar...

Depremzede çocuklara, Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında 5. sınıftan başlayıp 12. sınıftan mezun oluncaya kadar 8 yıl tam burslu, yatılı eğitim fırsatı sunulacak. Depremde ailesini kaybeden öğrenciler için, 23 Mayıs 2023 tarihinde sınav düzenlenecek. 

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 11 ili etkileyen depremlerin ardından Türkiye İş Bankası ve Darüşşafaka Cemiyeti, depremzede çocukların eğitimi için harekete geçti. Cemiyetten yapılan açıklamaya göre, Darüşşafaka, deprem bölgesinde ebeveynini kaybeden çocuklara nitelikli eğitim sunmak için Türkiye İş Bankasının verdiği destekle okulun imkanları dahilinde öğrenci kabul kontenjanını artırdı.

8 YIL TAM BURSLU, YATILI EĞİTİM VERİLECEK

İşbirliğiyle depremzede çocuklar, Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında 5. sınıftan başlayıp 12. sınıftan mezun oluncaya kadar 8 yıl boyunca tam burslu, yatılı ve nitelikli eğitim alacak. İş Bankasının öğrencilerin eğitimine katkısı üniversite hayatlarında da devam edecek.

Depremzede öğrencilerin kardeşlerine de kapılarını açacak Darüşşafaka Cemiyeti, bu kapsamda 18 öğrenciyi "misafir öğrenci" olarak kabul edecek ve tüm giderleri cemiyet tarafından karşılanacak.

"OKUL" DEĞİL "ŞEFKATLİ BİR YUVA"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, 160 yıldır, annesi ya da babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz öğrencilere olduğu gibi, Kahramanmaraş merkezli depremlerde annesini ya da babasını yitirmiş çocuklara da sadece bir "okul" değil, şefkatli bir yuva sağlamak istediklerini bildirdi.

Darüşşafaka Eğitim Kurumlarına her yıl ortalama 120 öğrenci kabul ettiklerini belirten Güleç, şunları kaydetti:

"Öğrencilerimizi de ülkemiz genelinde düzenlediğimiz sınavla belirliyoruz. Sınavımıza 4. sınıfta okuyan, annesi ya da babası hayatta olmayan, ailesinin maddi olanakları nitelikli eğitim almak için elverişsiz çocuklarımız katılabiliyor. Ülkemizin yaşadığı deprem felaketinin hemen ardından depremden etkilenen çocuklarımız için de okulumuzun kapasitesi dahilinde ek kontenjan oluşturduk. Daha fazla öğrenci almak için çabalarımızı sürdürüyor, mümkün olduğunca çok çocuğa ulaşmak için derslik, yatakhane, yemekhane gibi alanlarımızda ve kadrolarımızda gerekli düzenlemeleri yapıyoruz."

SINAV TARİHİ: 21 MAYIS 2023 

Depremzede çocuklar için 21 Mayıs Pazar günü bulundukları illerde sınav gerçekleştireceklerini belirten Güleç, "Depremzede çocuklarımız için bu, puan barajlı bir sınav olmayacak ve sınavın ardından onlar için Darüşşafaka'daki 8 yıllık tam burslu, yatılı eğitim yolculuğu başlayacak." ifadelerini kullandı.

İş Bankası ve Darüşşafaka, 1939 yılında meydana gelen Erzincan depreminde de işbirliği yapmış ve deprem felaketini yaşayan ailelerden Darüşşafakanın öğrenci kabul koşullarına uygun 83 çocuk, İş Bankasının desteğiyle okula kabul edilmişti. Bu işbirliği neticesinde İş Bankası, deprem bölgesinden gelen 83 çocuğun tüm masraflarını üstlenmiş ve onlara yeni bir geleceğin kapılarını açmıştı.

Kaynak: AA

Darüşşafaka'dan depremzede çocuklara 8 yıl burs ve yatılı eğitim fırsatı! İşte sınav tarihi ve detaylar... ile ilgili etiketler Darüşşafaka deprem Eğitim İş Bankası
GÜNÜN VİDEOSU

İşte 5.1 büyüklüğündeki deprem sırasında Bursa'da yaşanan panik anı!

Merkez üssü Marmara Denizi Gemlik Körfezi olan 5.1 büyüklüğünde deprem sırasında Bursa'da panik anları güvenlik kameralarına böyle yansıdı.