Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Bağımsız Filistin' çağrısı! 2019 BM Genel Kurul konuşmasını paylaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter (X) hesabından video paylaşarak İsrail-Filistin gerilimi ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Filistin'in bağımsızlığının önemini vurgulayan Erdoğan, "Bölgeye kalıcı huzur ve barış ancak, meşruiyeti BM kararlarına dayanan, 1967 sınırlarında ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasıyla ve tüm dünya tarafından tanınmasıyla gelebilir." dedi.

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya platformu X aracılığıyla Filistin'in bağımsızlığının önemini vurgulayan dikkat çeken bir video paylaştı.

"KALICI BARIŞ , BAŞKENTİ DOĞU KUDÜS OLAN BAĞIMSIZ BİR FİLİSTİN DEVLERİNİN KURULMASIYLA GELEBİLİR"

Filistin ve İsrail arasındaki gelişmeleri değerlendiren Erdoğan, "Bölgeye kalıcı huzur ve barış ancak, meşruiyeti BM kararlarına dayanan, 1967 sınırlarında ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasıyla ve tüm dünya tarafından tanınmasıyla gelebilir." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın X hesabı üzerinden yaptığı paylaşım şu şekilde:

"Altını çizerek ifade etmek isterim ki… Bölgeye kalıcı huzur ve barış ancak, meşruiyeti BM kararlarına dayanan, 1967 sınırlarında ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasıyla ve tüm dünya tarafından tanınmasıyla gelebilir.

Bunun dışında yol aramak, bunun dışında hevesler peşinde koşmak sadece daha fazla yıkım, daha fazla gözyaşı ve can kaybı demektir. Üç semavi dinin kutsal mekânlarını bünyesinde barındıran Kudüs’ün mahremiyetine, Mescid-i Aksa’nın içinde yer aldığı Harem-i Şerif’in statüsüne saygı göstermeyen hiçbir adımı ve tasarrufu kabul etmedik, etmeyeceğiz.

İsrail’in bir devlet olarak varlığını sürdürebilmesi ve vatandaşlarının güvenliğini güvence altına alabilmesi ancak bu şekilde mümkündür. Aksi takdirde, geçtiğimiz cumartesi gününden beri yaşanan hadiseler son olmayacağı gibi, bunu çok daha büyük trajedilerin izlemesi de kaçınılmaz hale gelir.

Biz ne İsrail’in ne Filistin’in ne de bölgemizin böyle bir kısır döngüye sürüklenmesini asla arzu etmiyoruz. Rabbim ülkemize, bölgemize ve dünyaya daimi huzur, barış, esenlik nasip eylesin."

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Bağımsız Filistin' çağrısı! 2019 BM Genel Kurul konuşmasını paylaştı ile ilgili etiketler Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan Filistin İsrail

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

Giresun'da fırtına etkisiyle deniz taştı! Mini tsunami dehşeti kamerada...

Giresun'da etkili olan fırtına nedeniyle deniz taştı. Mini tsunami yaşanan Tirebolu ilçesinde o anlar saniye saniye kameralara kaydedildi.