Cinsel istismar suçunun cezası herhangi bir gerekçeyle ortadan kalkabilir mi?

TEKLİFE TEPKİ YAĞDI

TBMM Genel Kurulu'nda Ak Parti milletvekillerinin oylarıyla çok tartışılacak bir önergeye imza atıldı. Teklif, cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda Ceza Muhakemesi Kanununun 213. maddesine bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını öngörüyor.

Teklif, Meclis'te oylamada Ak Partili vekillerin oylarıyla kabul edildi. Muhalefet partilerinin açık oylama talebi üzerine yapılan ikinci oylamada yeterli sayıya ulaşılamayınca önergenin görüşülmesi salı gününe bırakıldı.

TECAVÜZCÜLERİ KAPSAMIYOR AMA...

181120160109247338983_3.jpg

Önergede 'cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir' ibaresi yer aldı.

Tartışma yaratan teklife her kesimden özellikle sosyal medyada tepki yağdı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise görüşmeler sırasında bu suçtan şu anda 4 bin kişinin cezaevlerinde bulunduğunu hatırlattı. Bu konuda caydırıcı hükümlerin yeterli olduğunu belirten Bozdağ, teklife getirilen eleştirilerin yersiz olduğunu savundu.

Ak parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise 'teklifte iddiaların aksine tecavüz ve çocuk istismarı cezalarını arttıran bir kanun sözkonusu. Bu arada bazı mağduriyetler de gideriliyor şeklinde açıklama yaptı ve Niğde'de yaşanan bir olayı örnek gösterdi.

181120160155268804630_3.jpg

Cinsel istismar suçunun cezası herhangi bir gerekçeyle ortadan kalkabilir mi? ile ilgili etiketler Haber
GÜNÜN VİDEOSU

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama! İşte o görüntüler

Hawaii'deki Kilauea Yanardağı'nda patlama meydana geldi. Faaliyete geçen yanardağ helikopter ile böyle görüntülendi...