Cep telefonunun şarjı hızlı bitenler dikkat! Uzmanlar cep telefonunun ömrünü uzatmak isteyenleri uyardı!

Cep telefonlarında batarya arızaları oldukça yaygın. Üstelik son derece masraflı olan bu sorunun yaşanmaması için uzmanlar neler yapılması gerektiğini açıkladı. Batarya ömrünü uzatmak için bunlara dikkat!

Günümüzde 7’den 70 cep telefonu kullanımı oldukça yaygın. Çağın bir gerekliliği olan cep telefonu kullanımına ilişkin ortaya çıkan problemler arasında ise bataryalar ilk sırada yer alıyor. Kullanıcıların canını en çok sıkan problemler arasında yer alan bataryaların ömrünün erkenden dolması ise zaman zaman yüksek maliyetlere neden olabiliyor.

Eskişehir’de telefon tamirciliği yapan Hıdır Yıldız ise Cumhuriyet’te yer alan habere göre cep telefonu kullanıcılarına önemli tavsiyelerde bulundu. Telefon bakımı ve tamirinde önemli detayları aktaran Yıldız, cep telefonu ömrünün uzaması için yapılması gerekenleri aktardı.

TELEFON BATARYASI ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Cep telefonu kullanımındaki genel hatalardan bahseden Yıldız, mobil cihazların özellikle şarj edilirken kullanılmaması gerektiğini ifade etti. Şarj sırasında cihazın kullanılmasının batarya üzerinde ciddi olumsuz etkiler yarattığını aktardı. Cihazda ters gerilim yaşanabileceğini ve bu durumda bataryanın da yanabileceğini söyledi.

Telefonların ömrünü 3 yıldan 6 yıla kadar uzatabilen yöntemleri aktaran Yıldız, doğru şarj aleti seçiminin de önemine dikkat çekti. Şarj cihazlarının genel olarak 5 volt ile çalıştığı ve telefonların da ona göre uyumlu olduğunu ifade eden Yıldız, bilinmeyen markalardan alınacak cihazların volt değerinin yanlış olması durumunda telefonun bozulabileceği aktarıldı.

SÜREKLİ PRİZE TAKILI KALMAMALI!

Cep telefonunun şarjı hızlı bitenler dikkat! Uzmanlar cep telefonunun ömrünü uzatmak isteyenleri uyardı!

Telefonların ömrünün azalmasında bir diğer sıkıntı ise mobil cihazların akşamdan sabaha kadar prize takılı bir şekilde durmaması gerektiği ifade ediliyor. Uzun süre şarjda durmasının batarya ömrünün azalmasına neden olabileceği aktarılıyor. Ayrıca gece saatlerinde elektrik şebekelerinde yapılan bakımlar nedeniyle elektriğin gidip gelebildiği ve soruna neden olabileceği ifade edildi.

BATARYA DEĞİŞİMİ GARANTİ KAPSAMINA GİRMELİ

Yaygın olarak kullanılan popüler telefon markalarının yazılım güncellemeleri nedeniyle mobil cihazların ömrünün de azaldığı aktarılıyor. Bu kapsamda batarya değişiminin garanti kapsamında olması gerektiğini ifade etti. Cep telefonunun daha uzun ömürlü olması için batarya ömrünü koruyacak yöntemlere başvurulması gerektiğinin de altını çizdi.  

Cep telefonunun şarjı hızlı bitenler dikkat! Uzmanlar cep telefonunun ömrünü uzatmak isteyenleri uyardı! ile ilgili etiketler telefon