Çeçenistan’da neler oluyor? Çeçen lider Kadirov hasta mı zehirlendi mi?

Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov’un sağlığı ile ilgili iddialar belirsizliğini koruyor. Kadirov’un böbrek hastası olduğu ve zehirlendiği iddialarına karşılık, Putin’in Kadirov’un oğlu Ahmet Kadirov ile Moskova’da görüştüğü ortaya çıktı. Putin’in Ahmet Kadirov ile görüşmesi ve beraber fotoğraf vermesi, gözlerin yeniden Çeçenistan’a çevrilmesine neden oldu.

Mevlüt Yüksel
Mevlüt Yüksel

Kafkasların çeşitli olaylarla adı geçen lideri Ramazan Kadirov’un sağlık sorunları gündeme geldi.

RAMZAN KADİROV 2011 YILINDAN ÇEÇENİSTAN BERİ DEVLET BAŞKANI

Ramazan Kadirov, babası Ahmet Kadirov’un 2006 yılın da bombalı saldırı ile suikaste uğramasından sonra 2011 yılında Çeçenistan Devlet Başkanı olmuştu. Göreve geldikten sonra özellikte muhalifler karşı sert yaptırım ve uygulamaları ile gündeme gelen Kadirov, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaşta Putin’i eleştirerek ters düşmesi ile dikkati çekmişti.

ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALAR YAPMASI DİKKATİ ÇEKMİŞTİ

Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov bir süre önce iktidarda "çok uzun süre kaldığını" ve "artık belirsiz, uzun bir tatili hak ettiğini" belirttiği bir video yayınlamıştı. Kadirov bu açıklamasının ardından Telegram kanalında mesaj yayınlayarak, yanlış anlaşıldığını, istifa etme niyetinde olmadığını ve Rusya bölgelerinin liderleri arasında "uzun ömürlü" olmak istediğini söylemişti. Kadirov mesajının devamın da ise bölgenin liderliğinin Çeçen halkı tarafından kendisine emanet edildiğini belirterek, "Bu emaneti haklı çıkarmak benim kutsal görevimdir. Sadece halka ve Rusya Devlet Başkanına sorarak ayrılabilirim. Bu nedenle süresiz izin konuşmasını geleceğe bırakacağız. Artık yıllık izni bile kullanmayacağım” diye yazmıştı.
 

ÇEÇEN LİDER KADİROV HASTA MI? ZEHİRLENDİ Mİ?

Öte yandan uluslararası gözlemciler, Ramazan Kadirov’un sağlık sorunları nedeni ile görevi bırakabileceğini ifade ediyor. Geçtiğimiz aylarda ise Kazakistanlı gazeteci Azamat Maytanov, sosyal medya hesabından yazdığı mesajda, Çeçenistan Cumhurbaşkanı Kadirov'un yaşadığı ciddi böbrek sorunları nedeniyle ölümcül hasta olabileceğini iddia etmişti.

Çeçenistan’da neler oluyor? Çeçen lider Kadirov hasta mı zehirlendi mi?

PUTİN’İN KAN EMİCİ TAZISI NE KADAR HASTA?

Ramazan Kadirov’un uzun süre resmî kabul, ziyaret ve görüşmelerde görünmemesi ünlü Alman Gazetesi Bild’e de haber konusu olduğu görüldü. Bild Gazetesi manşetten,”Putin’in kan emici tazısı ne kadar hasta?” başlığını atarak, ”Putin'in kötü şöhretli "tazısı” olarak bilinen Ramazan Kadirov'un sağlığının bozulduğuna dair söylentiler uzun süredir ortalıkta dolaşıyordu. Şimdi bir uzmana uçtuğu bile söyleniyor. Kadirov, Rusya Federasyonu'na bağlı özerk bir cumhuriyet olan Çeçenya'nın gaddarlığı ve acımasızlığıyla nam salmış diktatörüdür. Ancak cephesi yavaşça parçalanabilir. Çünkü Aralık ayında fiziksel durumuyla ilgili çıkan spekülasyonlardan sonra bir kaynak Kadirov’un, ciddi bir sağlık sorunu olduğunu yeniden iddia ediyor.” şeklinde yayın yaptı.

Çeçenistan’da neler oluyor? Çeçen lider Kadirov hasta mı zehirlendi mi? - Resim : 2


PUTİN KADİROV’UN OĞLU İLE NEDEN GÖRÜŞTÜ?

Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov’un sağlığı ile ilgili iddialar belirsizliğini korurken, Moskova’da ilginç bir görüşme fotoğrafı yayınladı. Kadirov’un böbrek hastası olduğu ve zehirlendiği iddialarına karşılık Putin, Kadirov’un oğlu Ahmet Kadirov ile görüştüğü ortaya çıktı. Görüşme ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken Putin’in Ahmet Kadirov ile görüşmesi, gözlerin yeniden Çeçenistan’a çevrilmesine neden oldu.

Çeçenistan’da neler oluyor? Çeçen lider Kadirov hasta mı zehirlendi mi? - Resim : 3

SüperHaber Muhabiri Mevlüt Yüksel,Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov ile önceki yıllar da Grozni’de görüşmüştü.

 

Çeçenistan’da neler oluyor? Çeçen lider Kadirov hasta mı zehirlendi mi? ile ilgili etiketler Çeçenistan Ramazan Kadirov