Borsa ve doları ne bekliyor?

Borsa rekorlar kırıyor, dolar 27 TL’nin üzerine çıktı. Önümüzdeki günlerde neler olacak? Uzman şirket Ünlü&Co uzmanları yorumladı. İşte detaylar…

İbrahim Açar
İbrahim Açar

Sekiz haftadır arka arkaya değer kazanan BIST-100 endeksi dokuzuncu haftaya volatil ancak genel hatlarıyla iyimser bir zeminde başladı. Bu kapsamda TL bazında zirvedeki seyrini sürdüren Borsa İstanbul yurt dışı piyasalardan pozitif ayrışma eğilimini koruyor. Son dönemde hisse senetlerine momentum kazandıran unsurlar geçerli kalmaya devam ettiği için endekste yukarı yönlü hareket alanının varlığını sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Ancak hızlı yükseliş sonrasında gelinen seviyelerin yarattığı kâr satışı ihtimalini ve küresel piyasalardaki kırılganlığı riskler tarafında izliyoruz.

Borsa ve doları ne bekliyor?
 
Bu kapsamda son dönemde zayıflama sinyallerinin alındığı Çin’de bu sabah Temmuz ayı sanayi üretimi ve perakende satışlar rakamları açıklandı. Beklentinin altında kalan rakamlar ülke ekonomisindeki ivme kaybını bir kez daha ortaya koydu. Sanayi üretimi ve perakende satışlarda büyüme yıllık bazda sırasıyla %3,7 (beklenti: %4,3) ve %2,5 (beklenti: %4,0) olarak gerçekleşti. Hatırlanacağı gibi daha önceki verilerde yeni kredilerde aylık bazda keskin bir daralma yaşandığını görmüştük. Çin Merkez Bankası ise bu sabah bir yıl vadeli kredi faiz oranını %2,65'ten %2,50'ye düşürdüğünü açıkladı. Bloomberg anketinde faizlerde değişiklik beklenmediği için karar piyasalar açısından sürpriz olurken Yuan üzerinde baskı oluşturdu.
 
TL: USD/TL 27 seviyesinin üzerinde hafif yukarı yönlü eğilim sergilerken bunun piyasa dinamikleri üzerinde anlamlı bir etki yaratmadığını söyleyebiliriz. Haftanın ilk işlem gününde içeride önemli bir konu başlığı bulunmuyordu. Bu kapsamda Hazine ihaleleri öne çıkarken dün 7 yıl vadeli değişken faizli tahvilin yeniden ihracını gerçekleştiren Hazine bugün ise 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli ve 10 yıl vadeli sabit kuponlu tahvillerin ihraçlarını gerçekleştirecek. Türkiye’nin 5 yıl vadeli CDS primi ise 400 baz puanın üzerine yükselmiş olsa da yaklaşık olarak son iki yılın en düşük seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor.
 
Borsa İstanbul: Yukarı yönlü eğilimini yeni haftaya başlarken de sürdüren BIST-100 endeksi dün açılışın ardından dolar bazlı grafiklerin işaret ettiği 7850 puanın üzerine yükseldi. Ancak bu bölgeyi birkaç kez test ettikten sonra endeksin gün içi dip seviyelere kadar gerilediğini gördük. 7850 puanın kolay aşılabilecek bir direnç olmaması nedeniyle geri çekilmenin son derece olağan olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca saatlik grafiklerde kırılma yaşandığı için günün sonuna doğru endeksin eksi bölgeyi test etmesini de aynı çerçevede değerlendirmek mümkün. 7500 puanın üzerinde kalındığı müddetçe ana trendde ciddi bir bozulma olmayacaktır. Dolayısıyla olası geri çekilmelerde bu desteği yakından takip edeceğiz. Yukarıda ise 7850 puanı izliyoruz. Bilançolar tarafında ise bugün Aselsan’ın sonuçlarını takip edeceğiz (UNLU: 5.223m TL, Piyasa Beklentisi: 4.426m TL).
 
BIST-30 EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 8498.25 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 8439, 8371, 8312 ve 8244 destek olarak izlenebilir. 8558, 8626, 8686 ve 8754 ise direnç noktalarını oluşturuyor.
 
USD/TL EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 27.4206 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 27.2285, 27.0095, 26.8175 ve 26.598 destek olarak izlenebilir. 27.6125, 27.832, 28.024 ve 28.243 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Borsa ve doları ne bekliyor? ile ilgili etiketler ekonomi Borsa İstanbul Dolar
GÜNÜN VİDEOSU

135 zehir taciri yakalandı! Bakan Yerlikaya nefes kesen operasyon anlarını paylaştı!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Bursa İl Emniyet Müdürlüğü, Mustafakemalpaşa ilçesi ile Balıkesir'de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyondan görüntüler paylaşarak 135 zehir tacirinin gözaltına alındığını ve çok sayıda uyuşturucu madde ele geçirildiğini duyurdu.