'Bor' açıklamaları nedeniyle Prof. Dr. Engin Arık'ın uçağının düşürüldüğü iddia edilmişti! Türkiye’nin ilk bor karbür tesisi açıldı!

Türkiye'nin savunma sanayisinin gücüne güç katacak dev proje Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla hizmete girdi. Bor madeni üzerinde yaptığı araştırmalar ile tanınan Prof. Dr. Engin Arık'ın yaptığı açıklamaları nedeni ile uçağının düşürüldüğü iddia edilmişti.

Türkiye'nin savunma sanayisinin gücüne güç katacak dev proje Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete girdi.

Bor karbür tesisi açılış töreninde konuşan Erdoğan, "Bor karbür ülkemize stratejik katkı sağlamaktadır. Ambargoların bize yaşattığı kayıplar giderilecek." ifadelerini kullandı.

Bor karbürün pek çok alanda kullanıldığını belirten Erdoğan, "Kütahya Emet'te 5 bin ton kapasiteli yeni bor karbür tesisi" kuracağız." dedi.

Erdoğan konuşmasında "Ülkemizin stratejik ürünleri arasında yer alan bor madeninin katma değerini 300 kat artıracak tesisimizin açılışı vesilesiyle bir aradayız. Yatırım bedeli 80 milyon doları bulan tesisimiz bu alanda ülkemizin ilk, dünyanın da sayılı işletmelerinden biri olacaktır. Bor Karbür özellikle zırh, mekanik parça üretimi gibi uygulama alanlarıyla savunma sanayisinin vazgeçilmezidir. Bu tesis sayesinde Türkiye sadece sahip olduğu bor madeninin katma değerini yükseltmekle kalmıyor aynı zamanda ülkemiz dünyanın en sert üçüncü malzemesinin üretiminde ve satışında önemli bir oyuncu hale geliyor.

Kritik her üründe maruz kaldığımız gizli - açık ambargoların ülkemize yaşattığı vakit ve hamle kayıplarını gayet iyi biliyoruz. Bunun için artık her alanda önce kendi ihtiyaçlarımızı karşılayacak, onunla birlikte dünya pazarlarında pay sahibi olmamıza katkı sağlayacak yatırımların tamamını destekliyoruz." ifadelerini kullandı. 

BOR ÇALIŞMALARI İLE TANINAN PROF. ENGİN ARIK UÇAK KAZASINDA ÖLMÜŞTÜ

Türkiye bor madeninin önemini Prof. Dr. Engin Arık'ın açıklamaları ile öğrenmişti.

Toryum madeninin ülkemizdeki enerji sorununa çözüm olacağını sıklıkla dile getiren ve bu yöndeki çalışmaları ile bilinen Prof. Dr. Engin Arık, 30 Kasım 2007'de Isparta'da düşen uçakta ekibiyle birlikte hayatını kaybetmişti. Arık'ın uçağının düşürüldüğü iddiaları Türkiye gündemine oturmuştu. 

'Bor' açıklamaları nedeniyle Prof. Dr. Engin Arık'ın uçağının düşürüldüğü iddia edilmişti! Türkiye’nin ilk bor karbür tesisi açıldı! ile ilgili etiketler