Bankalarda unutulan paralar siliniyor! Sizin de paranız varsa silinmeden acele edin

Kişiler zaman zaman bankalardan maş almak, kredi kartı veya banka kartı kullanmak adına hesap açmaktadırlar. Açılan bu hesaplarda bankalar tarafından arşivlenirken hesap hareketleri de kaydedilmektedir. Ancak bu açılan banka hesapları arasında unutulan ve işlem yapılmayanları da bulunmaktadır. Peki zamanla unutulan bu banka hesapları kapanır mı? İşte detaylar…

Kişiler tarafından açılan banka hesapları için 2006 yılında yeni bir düzenleme getirildi. 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 62'nci maddesine göre; bir süre kullanılmayan ve unutulan hesapların tamamen kapatılıyor. Peki, bu süre ne kadar?

Unutulan ve kullanılmayan banka hesaplarının faal dışı şekilde etkilenmemesi adına belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu süre yasal anlamda 10 senedir. 10 yılın hemen ardından bankalar bu hesaplarla ilgili işlem başlatmaktadırlar.

Kullanılmayan banka hesapları zaman aşımına girdikten sonra bankalar bu konuda müşterilerine bilgilendirme geçer. Fakat adres ve iletişim bilgileri güncellenmeyen müşteriler kesinlikle bu bilgilendirmeye ulaşamayabilir. Bankalarda bu sürecin hemen ardından zaman aşımına uğrayan hesapları internette yayımlarlar. Müşterilerde belirli bir süre dilimi içerisinde kapatma işlemi yapmazlarsa hesaplarındaki kalan tutarda Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilir.

Bankalarda unutulan paralar siliniyor! Sizin de paranız varsa silinmeden acele edin

Kullanılmayan Banka Hesapları İçin Hesap İşletim Ücreti Alınır Mı?

Evet. Kullanılmayan banka hesapları için hesap işletim ücreti alınmaktadır. Banka hesapları unutulması ve hesap işletim ücreti ödenmediği zamanlarda bu durum kişinin kredi notunu da düşürmektedir. Bu sebeple unutulan hesapların kesinlikle takip edilmesi ve kapatılması gerekmektedir.

Kullanılmayan bir banka hesabı olup olmadığını birkaç yöntemle sorgulayabilirsiniz. Eğer ki hesabınız bankaların radarına girdiyse hesabınızı TMSF, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği internet sitelerinden de bulabilirsiniz.

Bankalarınızı arayarak ya da banka şubelerine bizzat giderek TMSF'ye devredilen hesaplar için E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama gerçekleştirerek kullanmadığınız banka hesaplarınız olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bankalar şimdiden zaman aşımına uğrayan hesaplar için işlemlerine başladı. Bu ilanlar 4 ay kadar süre ile internette kalacak ev sorgulamaya da açık olacak. Bankalar, müşterilerinin hesaplarını 15 Haziran 2023 tarihine kadar kapatmalarını bekleyecek. Bu tarihe kadar işlem yapılmaması durumunda ise hesaplar içlerinde para olmasına rağmen tamamen TMSF’ye devredilecek.

Bankalarda unutulan paralar siliniyor! Sizin de paranız varsa silinmeden acele edin ile ilgili etiketler