Bağdat'ta neler oluyor? Başbakan Kazımi'den son açıklama

Irak’ta İran yanlısı Haşdi Şabi güçlerinin, Haşdi Şabi Enbar Operasyonlar Komutanı Muslih’in terör suçu nedeniyle tutuklu bulunması üzerine Yeşil Bölge’de başlattıkları kuşatmaya son verildi. Muslih’in tutuklanmasına ilişkin açıklamada bulunan Başbakan Mustafa el-Kazımi, konuya ilişkin bir komitenin kurulduğunu ve Muslih'in sorgusuna devam edildiğini kaydetti.

Irak'ta Haşdi Şabi Enbar Operasyonlar Komutanı Muslih’in terör suçundan dolayı halen tutuklu bulunması nedeniyle Haşdi Şabi unsurları askeri araçlar ve silahlarla Yeşil Bölge’ye baskın düzenleyerek içeriyi kuşatmıştı.

Bölgeden edilen son bilgiye göre, Haşdi Şabi güçlerinin, Bağdat Yeşil Bölge’deki kuşatmasına son verildi.

Şii milis güçlerin Yeşil Bölge’deki Haşdi Şabi Genelkurmay binası önünde beklediği ifade edildi.

Yeşil Bölge ve ona yakın çevrelerde Irak güvenlik güçlerine bağlı zırhlı araçların yerleştirildiği ve güvenlik önlemlerinin artırıldığı görüldü.

NE OLMUŞTU?

Irak hükümetine bağlı bir güç Haşdi Şabi Enbar Operasyonlar Komutanı Kasım Muslih’i terör suçundan dolayı tutuklamıştı. Bunun üzerine Haşdi Şabi unsurları askeri araçlar ve silahlarla Yeşil Bölge’ye baskın düzenleyerek içeriyi kuşatmıştı.

Bağdat'ta neler oluyor? Başbakan Kazımi'den son açıklama

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi de, söz konusu Haşdi Şabi komutanının Yeşil Bölge’deki Ortak Operasyonlar Komutanlığı’nda sorgusuna devam edildiğini açıklamıştı.

Irak Yüksek Yargı Konseyi, terör suçundan dolayı Muslih hakkında tutuklama karar almıştı.

Başbakan Mustafa el-Kazımi, "Başkomutanın talimatı gereği, güvenlik gücü sabah saatlerinde terör suçu ve hakkındaki şikayetlerden yola çıkarak birini (Haşdi Şabi Enbar Komutanı) tutukladı. Silahlı bazı güçler tarafından yapılan silahlı gösteriler Irak Anayasasına ve yürürlükte olan yasalara aykırıdır. Bu konu hakkında da acil inceleme başlatılması talimatı verdik." ifadelerini kullanmıştı.

Muslih’in, ülkede sivil aktivistlerin öldürülmesi ve ABD güçlerinin bulunduğu Ayn el-Esed Akseri Üssü’ne roketli saldırılarda parmağı olduğu iddia ediliyor.

Bağdat'ta neler oluyor? Başbakan Kazımi'den son açıklama ile ilgili etiketler Irak Bağdat haşdi şabi Mustafa el-Kazımi
GÜNÜN VİDEOSU

Seçim gününü kana bulayacaklardı! MİT ve Emniyet'ten DEAŞ operasyonu: Teröristler yakalandı...

28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde eylem hazırlığında oldukları tespit edilen 6 DEAŞ Terör Örgütü üyesi MİT ve Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonuyla yakalandı.