Adalet Bakanı'ndan flaş açıklamalar: Darbenin 1 numarası kim? İşte FETÖ'nün son talimatı...

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ'cü darbe girişiminin 1 numarasına ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, istihbaratın ortaya çıkardığı FETÖ'nün son talimatını da açıkladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TRT editör masasında soruları yanıtladı. FETÖ'nün 15 temmuz darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bozdağ, hain hareketin bir numarası konusunda şu yorumu yaptı:

"Fetullah Gülen sevk ve idaresinde yapılan bir harekettir. Ama bunu Türkiye'de Gülen adına vekaleten yürüten kim? Yurtta Sulh Konseyi'ndekiler kimler? Başbakan, bakanlar kim olacaktı? Bunlara dair henüz kesinleşmiş veriler yok. Ancak bunlar elbette soruşturma sürecinde ortaya çıkacaktır. Ama aramalarda tabii çeşitli deliller bulunuyor. Tanıklıklar var. tüm bunların deşifresi, analizi ve tasnifi pek çok noktayı aydınlatacaktır. Elbette bu işler zaman alıyor. Çok daha net şeyler söyleme imkanımız olacaktır.

FETÖ'den ifade talimatı!

İstihbaratımız ele geçirdi; FETÖ nasıl ifade vermeleri gerektiğine ilişkin de bir talimat vermiş. Oradaki yapının çözülmemesi için bir ifade talimatı hazırlamış ve göndermiş. O talimattaki ifadeler örgütü kendiliğinden deşifre etmiş oluyor. Geçen bir konuşmasında da yakalananlara gaz veriyor. Çözülmemeleri içinde onları motive etmeye çalışıyor.

Fetullah Gülen'in bu sapık anlayışı hepsini perişan etti. Bak kaç ocağa ateş düştü. Pek çok insan katil oldu, hürriyetinden mahrum oldu. İlerde eğer bu sapık anlayışa ve terör yapıya dur demezlerse, ilerde daha başka hangi vahşi suçlar işleyecekler kestirmek zor. Herkese diyorum ki bildiklerinizi anlatın."

Bekir Bozdağ'ın açıklamalarından satır başları:

BİR TERÖRİSTE TÜRKİYE'Yİ FEDA ETMİŞ OLACAKLAR

ABD'den Gülen'in ifadesiyle ilgili henüz resmi bir yanıt yok. Avrupa ülkeleri de biliyor. Herkesin net olmasını beklemek bizim hakkımızdır. ABD yetkililerine empati yapmalarını öneriyoruz. Obama'ya eşi ve çocuklarıyla tatil yaparken suikast girişiminde bulunulmuş olsa, Beyaz Saray bombalanmış olsa, halkın üzerine tank sürülmüş olsa, askeri helikopterlerle insanlara ateş açılsa bu eylemi gerçekleştiren teröristlerin başı Türkiye'de olsa. Türkiye biz bir düşünelim dese ABD halkı, yönetimi bundan memnun olur mu olmaz mı? ABD, Gülen'i iade etmezse Türkiye'yi bir teröriste feda etmiş olacaktır.

TUTUKLANMASINI İSTEDİK

FETÖ'nün elebaşı Fethullah Gülen'in iadesi ile ilgili dosyayı ve bu dosyanın eklerini ki 100'lerce klasördür, ABD yetkili makamlarına hem elektronik ortamda gönderdik hem de resmi yazışma usulüne uygun bir şekilde ilgili makamlar aracılığı ile gönderdik. Bu arada Fethullah Gülen'in geçici yakalanmasını ve tutuklanmasını talep ettik. Güneşin varlığını ispat için delile hacet var mı? ABD'nin yetkili makamları bizden giden yazıları aldıktan sonra bizden yakalama- tutuklama talebimizin neden acil olduğuna dair sorular sordular. Biz cevaplarımızı da gönderdik. Arkasından Dışişleri Bakanlığı aracıyla şahsıma hitaben bir mektup geldi. ABD'leri uzmanların bu konuda inceleme yapabileceği gibi, Türkiye'den uzman bir heyetin ABD'ye gelerek muhattaplarıyla görüşme yapmasının istendiği bir mektup geldi. Biz de bu teklifi önemsiyoruz, sizden bir uzman heyet öncelikle gelsin, daha sonra Türkiye'den bir uzman heyet gitsin dedik.

MAŞA OLMA İHTİMALİNİ YİTİRDİ

ABD yetkililerinin açıklamalarından iade talebini önemsedikleri mesajı çıkıyor. Artık Fetullah Gülen, ABD için de başka bir ülke için de kullanışlı bir maşa olma vasfını yitirmiştir. Umarız ABD yönetimi Türk halkının dostluğunu önemseyerek bu konuyu (Gülen'in iadesi) ele alır. Umarım ki ABD Türk halkının dostluğunu daha çok önemser. ABD büyük bir devlettir sonunda bu büyük devlet o büyüklüğünün gereğini yapacaktır ABD'nin Gülen'i iade edeceğine inanıyorum.''

DARBELERE İZİN VERİLMEYECEĞİNİN İLANI

15 Temmuz ve 7 Ağustos nedir? Bundan böyle darbelerin Türkiye'de yapılamayacağının, milletin izin vermeyeceğinin ilanıdır. Ne dışarıdaki güçlerin talimatıyla hareket eden maşalar ne de içimizdeki hainler asla Türkiye'de kader tayini yapamazlar.

Adalet Bakanı'ndan flaş açıklamalar: Darbenin 1 numarası kim? İşte FETÖ'nün son talimatı... ile ilgili etiketler Haber